19 przypadkowych wynalazków, których używasz na co dzień

Wiele rzeczy, do których przyzwyczaiło się współczesne społeczeństwo, było stworzone przez przypadek albo były przeznaczone do całkiem czegoś innego. Wiele faktów na pewno cię zdziwi.

Świat nie stoi w miejscu i rzeczy, które stworzono na drodze eksperymentów i badań, dziś są codziennością i nikogo więcej nie zdziwią. W tym miejscu warto podkreślić, że niektóre rzeczy stworzono całkiem przypadkowo.

1. Chipsy – wynik zemsty.

proch

Uwielbiasz chrupiący smakołyk, a czy wiesz, że został stworzony całkiem przypadkowo? Szef jednej z restauracji chciał przygotować talerz smażonych ziemniaków dla wyjątkowo wybrednego klienta. Za każdym razem, kiedy kucharz wydał zamówienie, wracało, ponieważ klient mówił, że ziemniaki są niedosmażone. Wreszcie on dostał prawdziwej szewskiej pasji, pociął ziemniaki w niedorzecznie cienkie plasterki i smażył je, aż stały się twarde jak skała. W wyniku tego pojawiły się smaczne chipsy.

2. Buty na wysokim obcasie były pierwotnie przeznaczone dla mężczyzn?

proch

Stylowa i ładna kobieta kojarzy nam się z butami na wysokim obcasie, które pierwotnie były przeznaczone dla żołnierzy, ponieważ obcasy dobrze trzymały się w strzemionach i ułatwiały jazdę konną.

3. Podziękuj kawoszom za stworzenie kamery internetowej.

proch

Kamery dziś są wszędzie, ale mało kto z nas wież, że kamera internetowa została stworzona przez pracowników University of Cambridge, którzy mieli już dość ciągle pustej kawiarki. Kamera pomogła im śledzić ilość napoju i w razie potrzeby zaparzyć nową kawę. Posłużyła 10 lat.

4. Dobrze, że biustonosze nie są metalowe.

proch

Wszystkie kobiety powinny podziękować za biustonosze ludziom, którzy wszczęli Pierwszą Wojnę Światową. W ówczesnych czasach kobiety nosiły gorsety z metalicznymi wstawkami, ale musiały z tego zrezygnować, ponieważ metal wykorzystywano na cele wojenne. Zastąpiono je biustonoszami z tkaniny.

5. Najlepsze leki na świecie – lody.

proch

W czasach Hipokratesa najbardziej rozpowszechnionymi lekami były lody. Był to wspaniały środek na gorączkę. Dziś niestety lekarze nie stosują takich metod leczenia.

6. Jak stworzono folię bąbelkową?

proch

Wiele ludzi uwielbia folią bąbelkową, która jest przeznaczona do pakowania delikatnych przedmiotów. Każdy z nas się na pewno zdziwi, gdy się dowie, że pierwotnie miała to być tapeta. Jednak przyznano, że to kiepski pomysł, więc zaczęto jej używać do pakowania.

7. Leki na potencję stworzone przez przypadek.

proch

Wiele mężczyzn, zwłaszcza w wieku starszym zażywa Viagry, ale pierwotnie lekarze chcieli stworzyć leki na serce. Przyznano, że eksperyment był nieudany, ale okazało się, że pigułki mają inne właściwości.

8. Internet a technologie wojskowe.

proch

Zimna Wojna podarowała nam internet. Postawionym przed naukowcami zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie takiej sieci komunikacyjnej, która mogłaby działać w sytuacji zniszczenia tradycyjnych środków komunikacji. Dziś dzięki internetowi możemy kontaktować z innymi ludźmi w różnych zakątkach świata.

9. Środek na nerwicę – coca-cola

proch

Ten popularny napój jest nieodłączną częścią współczesnego świata. W końcu XIX w. w Stanach Zjednoczonych aptekarz stworzył syrop z koki, orzeszków kola i cukru. Był sprzedawany w aptece, gdzie reklamowano go jako bezalkoholową kurację na przypadłości układu nerwowego, który mógłby pomóc weteranom wojny secesyjnej w powrocie do normalnego życia. Po jakimś czasie rozpoczęto produkcję napoju bezalkoholowego.

10. Radar i mikrofalówka – co wspólnego?

proch

Za każdym razem, gdy podgrzewasz pokarm w mikrofalówce, dziękujesz temu, kto ją wynalazł. Dziś się dowiesz, że ulubiony sprzęt został stworzony przez przypadek przez specjalistę od radarów. Naukowiec w czasie badań poczuł, że czekolada w jego kieszeni zaczyna się topić. Pierwsza mikrofalówka była bardzo duża i pobierała bardzo dużo prądu, ale z czasem wynalazek był udoskonalony.

11. Karaoke

proch

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez karaoke, dzięki któremu każdy człowiek może się poczuć gwiazdą. Pojawiły się takiego typu zakłady na skutek lenistwa ludzkiego. W Japonii w kawiarni grał zespół rockowy, a w przerwie między występami ludzie śpiewali na scenie. Perkusista miał dość ciągłego akompaniowania, więc nagrał podkłady muzyczne i zaczął je włączać. Po jakimś czasie stworzył aparat do odtwarzania muzyki bez tekstu.

12. Nietłukące się szkło

proch

Wyroby z nietłukącego się szkła cieszą się ogromną popularność, ale stworzono go całkiem przypadkowo. W 1903 roku francuski naukowiec upuścił szklaną kolbę, w której znajdowała się mieszanina nitroceluloza. Szkło się stłukło, ale nie rozleciało się w całości. To stało się dzięki cieczy, która znajdowała się wewnątrz kolby. Następnie stworzono wzór nietłukącego się szkła.

13. Schody ruchome

proch

Trudno sobie wyobrazić współczesne centrum handlowe bez ruchomych schodów, ale mało kto z nas wie, że stworzono je na początku XIX w. i miały być zwykłą atrakcją. Wiele ludzi uwielbia chodzić ruchomymi schodami.

14. Żeby wygodnie było zaparzyć herbatę.

proch

Wiele z nas uważa, że herbata w torebkach uniemożliwia poczuć prawdziwy aromat i smak herbaty, ale to może dotyczyć tylko współczesnych torebek. Jeśli odwołamy się do historii, to się dowiemy, że jeden nowojorski kupiec zaczął wysyłać próbki herbaty do potencjalnych klientów w formie woreczków z jedwabiu, w których znajdowała się herbata. Nieświadomi klienci zaczęli umieszczać całe woreczki w szklankach. Dzięki temu ten pomysł zaczął się rozwijać.

15. Zapałki zostały stworzone przez przypadek.

proch

Zapałek używamy na co dzień w różnych celach, jednak co najciekawsze, jeśliby nie Brytyjczyk John Walker być może nigdy by się nie pojawiły. John Walker w czasie swoich badań mieszał w chemikaliach kawałkiem patyka. W pewnym momencie zauważył, że na końcu patyka pojawiła się zaschnięta warstwa mieszanej substancji. Niewiele myśląc, próbował wytrzeć o ścianę lub podłogę i ze zdziwieniem spostrzegł, że patyk zapłonął. John Walker pierwsze zapałki wykonał z kartonu, następnie zaczął używać drewnianych patyczków o długości 7 cm. Jako pierwszy zaproponował sprzedawać zapałki z draską.

16. Chcieli stworzyć eliksir życia, a stworzyli proch czarny.

proch

Jeszcze jedna ciekawa historia o stworzeniu prochu czarnego. Taoistyczni alchemikowi pracowali z azotanem amonem, chcąc stworzyć eliksir życia, jednak badania nie odniosły sukcesu. Na skutek tego wynaleźli proch czarny, którego pierwotnie używano jako leków na choroby skóry.

17. Uprawiamy sport na narzędziu tortur?

bieg

Zaraz każdy z nas się zdziwi, ale popularny trenażer na początku był narzędziem tortur. Tak, niegdyś ludzie biegali na nim nie po to, aby się pozbyć zbędnej wagi, a było to swoistą karą. Maszyna, która zaczynała się poruszać na skutek biegania skazanych, pompowała wodę.

18. Super glue

klej

Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś nie było super glue. Został stworzony w czasie drugiej Wojny Światowej jako plastikowe soczewki do lunet od karabinów, ale w tej branży się nie przydał. Jednak zwrócono uwagę na szybko klejącą się substancję.

19. Okulary, które ukrywają emocje.

okulary

Aby chronić swoje oczy przed jaskrawymi promieniami słonecznymi, zakładamy okulary przeciwsłoneczne, jednak w XII wieku sędziowie zakładali je, aby ukrywać emocje. Na dalekiej północy robiono okulary z drewna z otworami, aby chronić oczy przed jaskrawym blaskiem śniegu, a aktorzy nosili okulary, aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty