19 świątecznych tradycji kulinarnych z całego świata

Już zastanawiasz się nad tym, co można przygotować na Nowy Rok? Wtedy zapoznaj się z preferencjami kulinarnymi mieszkańców różnych krajów. Uwierz, niektóre dania naprawdę cię zaskoczą.

Na Nowy Rok w różnych zakątkach świata ludzie spotykają się przy świątecznym stole, aby radośnie uczcić to święto. Każdy kraj ma swoje tradycyjne noworoczne danie, bez którego trudno wyobrazić te święto. Proponujemy odbyć podróż i zajrzeć do kuchni gospodyń różnych ludów.

1. Oryginalne japońskie ciastka

Oryginalne japońskie ciastka

Mało kto wie, co to jest "mochi", ale dla mieszkańców Japonii, jest to ulubione ciasto, które przygotowuje się na różne święta, w tym i na Nowy rok. Dla niego jest używany gotowany ryż i różne nadzienia, głównie owocowe. Poza tym, obowiązkowo na świątecznym stole jest makaron, bo Japończycy uważają, że im dłuższy on będzie, im dłuższe będzie życie uczestników biesiady. Uwielbiają Japończycy kapustę, pieczone kasztany, fasolę i inne tradycyjne potrawy.

2. Polska wegetariańska Wigilia

Polska wegetariańska Wigilia

Ma swoje własne cechy i świąteczny stół w Polsce, na który podawano dokładnie 12 potraw, ale w tym zestawie nie ma dań mięsnych. Najbardziej popularne potrawy: ciasto z kandyzowanymi owocami, zupa grzybowa, kapusta, kasza jęczmienna z suszonymi śliwkami i pierogi. Obowiązkowe danie na każdym świątecznym stole – poczęstunek z ryb, na przykład w galarecie.

3. Zawijane placki tybetańskie

Zawijane placki tybetańskie

Ciekawa tradycja powszechna jest wśród gospodyń Tybetu, które przygotowują ogromną ilość ciastek o nietypowym kształcie z licznymi dodatkami. Ich nie tylko jedzą, ale rozdają znajomym i nawet nieznajomym na ulicy. Uważa się, że im więcej ciast będzie rozdano, tym bogatsza będzie rodzina. W niektórych prowincjach Tybetu bytuje przerażająca tradycja – gotowanie głowy owcy z warzywami i sosem.

4. Austriackie sylwestrowe menu, aby utrzymać szczęście

Austriackie sylwestrowe menu

Wiele osób w sylwestrową noc życzy szczęścia, a z tym wiąże się sporo tradycji. Na przykład, w Austrii nie wolno jeść mięsa drobiowego, aby szczęście nie odleciało daleko. Symbolem szczęścia dla mieszkańców tego kraju jest karp, więc dania z tej ryby z pewnością nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jeszcze jeden niezwykły znak – w Nowy rok Austriacy zjadają na szczęście ryj świni. Ulubionym napojem jest gorący poncz.

5. Niezwykły angielski bloom-budyń

bloom budyń

Dziwny nie tylko wygląd, ale też składniki tego dania, które jest bardzo popularne w Anglii – bloom-budyń. Do jego przygotowania używane są tłuszcz, bułka tarta, mąka, rodzynki, jajka i różne przyprawy. Przed podaniem dania na stół, jego polewają rumem i podpalają – taka noworoczna rozrywka. Jeszcze w Anglii podają na święto indyka z warzywami i sosem z agrestu.

6. Wigilijny stół miłośników sombrero

Wigilijny stół

Meksykanie są znane ze swojej pasji do pikantnych i ostrych potraw, więc na ich świątecznym stole rzadko można spotkać znane smakołyki. Jedno z najbardziej popularnych dań – romeritos, które przygotowywane jest z krewetek, ziemniaków i lokalnych roślin. Jeszcze Meksykanie w Nowy rok jedzą dania z roślinami strączkowymi, indyka i słodkie wypieki.

7. Włoski poczęstunek dla dobrego samopoczucia

Włoski poczęstunek

Danie, które, zdaniem Włochów, jest symbolem zdrowia i dobrego samopoczucia – cotechino con lenticchie. Pod tą nazwą kryje się zielona soczewica z kiełbasą. Jeszcze na stole włoskiej rodziny można zobaczyć winogrona i orzechy. Gospodynie koniecznie własnoręcznie przygotowują kiełbaskę wieprzową cotechino, którą podają z soczewicą.

8. Indyjski noworoczny pilaw

Indyjski noworoczny pilaw

Daleki i zachwycający kraj słynie z niezwykłych tradycji, na przykład, na Nowy rok gospodynie gotują dania, które dla naszego kraju są codzienne – chłodnik i pilaw. Prawda, pilaw nie jest zwykły, ale biryani, dla którego są używane jagnięcina, rodzynki, orzechy, brzoskwinie, ananasy i duża ilość przypraw. Tradycyjny deser dla Indii – zsiadłe mleko ubite z imbirem i cukrem.

9. Wietnamskie ciasto bambusowe

Wietnamskie ciasto bambusowe

Wielu zaskoczy fakt, że Wietnamczycy odchodzą Nowy rok według kalendarza księżycowego, dlatego święto co roku przesuwa się między 20 stycznia i lutym. Tradycyjne potrawy są przygotowywane z ryżu i mięsa. Najbardziej popularne jedzenie – wieprzowina w mleku kokosowym i ciasto Banh Chung, do którego przygotowania w bambusowe liście zawijają ryż i mięso wieprzowe, i wszystko się smaży.

10. Ulubiony faszerowany indyk dla Amerykanów

Ulubiony faszerowany indyk

W Ameryce indyk jest jednym z najbardziej popularnych dań, które przyrządzane jest na różne święta. Na Nowy rok ptak faszeruje się nie jednym konkretnym produktem, a wszystkimi, które są pod ręką. Tak Amerykanie pozbywają się wszystkiego niepotrzebnego, na przykład wykorzystują ser, czosnek, jabłka, kapustę, grzyby i tak dalej.

11. Świąteczny stół dla prawdziwych smakoszy

Świąteczny stół

Kto może pochwalić się wyśmienitymi daniami na stole, jak Francuzi. Oni nie żałują pieniędzy, dlatego cieszą siebie homarami, ostrygami, łososiem i foie gras. Główne motto tego święta – jak Nowy rok obejdziesz, tak go spędzisz. Obowiązkowy poczęstunek na imprezie – pieczony indyk. Do każdego dania Francuzi dobierają odpowiednie wino.

12. Znajome menu sylwestrowe

Znajome menu

W Kazachstanie na święta przygotowywane są znane i lubiane przez wielu Rosjan potrawy: sałatka "Olivier", "śledź pod pierzynką" i wiele innych. Spotkać je można na stole świątecznym w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Oprócz tego, Kazachowie przygotowują beshbarmak, manty i risotto.

13. Noworoczny śledź w Niemczech

Noworoczny śledź

Obowiązkowym daniem na świątecznym stole w tym kraju są śledzie, ponieważ Niemcy są pewni, że to na pewno przyniesie szczęście w nadchodzącym roku. Nie można sobie wyobrazić Nowego roku w Niemczech bez kiszonej kapusty z kiełbasą i gotowanych rolad schabowych.

14. Ulubione norweskie sylwestrowe drinki

sylwestrowe drinki

W Norwegii szczególna uwaga przywiązuje się do napojów, i a na stole noworocznym koniecznie są eli glek – napój podobny do grzanego wina, ale częściej jest bezalkoholowy. Kolejnym popularnym napojem jest glögg, który Norwegowie nazywają ”wywarem babci". Pojawił się on jeszcze w czasach Wikingów. Dorośli dodają do glöggu wódkę bambusową.

15. Tradycyjny czeski strudel

czeski strudel

Nie można sobie wyobrazić Nowego roku w Czechach bez klasycznego strudla, który przygotowują nie tylko z jabłkami, ale i innymi dodatkami. Podają go z lodami, kremem, dżemem i tak dalej. Inne dania świątecznego stołu są proste, ale obfite: jęczmienna kasza, zupa i rybne smakołyki.

16. Słodkie święto izraelskie

Słodkie święto izraelskie

Jeśli jeszcze nie wiedziałeś, to Nowy rok w Izraelu odchodzi się we wrześniu, a na świątecznym stole nie ma gorzkich, słonych i kwaśnych potraw. To święto – po prostu raj dla łakomczuchów, ponieważ na stół za zwyczaj podają się różne słodycze i konieczne są miód, daktyle, granaty i jabłka. Tradycja ta związana jest z pragnieniem Izraelitów osłodzenia przyszłego roku.

17. Pyszne hiszpańskie smakołyki

Pyszne hiszpańskie smakołyki

Podstawowymi daniami w Hiszpanii są owoce morza, a więc wyobrazić sobie bez nich święta nie można. Oprócz tego, mieszkańcy tego kraju jedzą indyka, pieczonego barana i mlesznego prosiaka. Obowiązkowymi słodyczami są pierniki z kminkiem i ciasteczka migdałowe.

18. Skromne menu nepalskiego święta

Skromne menu

To jeszcze jeden kraj, w którym świętuje się Nowy rok nie pod koniec grudnia, a w połowie kwietnia. Gospodynie przygotowują coś z kuchni indyjskiej i tybetańskiej, a najbardziej popularne danie – dal bal. Zawiera ono gotowany biały ryż i zupę z soczewicy, pomidorów, cebuli i imbiru. Ponadto, podawane do niego są miejscowe placki i warzywne curry.

19. Miłośnicy słonego w Holandii

Miłośnicy słonego

Wielu zdziwi się, że główne danie na świątecznym stole w Holandii – słona fasola. Jeszcze mieszkańcy tego kraju przygotowują pączki smażone i tradycyjne grzane wino. Kolejny narodowy sylwestrowy napój – slem, który robią z mleka, przypraw i suszonych owoców.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty