20 ciekawostek o Bobie Dylanie

75-letni Bob Dylan jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016 "za stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa".

Bob Dylan jest żywą ikoną muzyki rock. Jego piosenki zaśpiewała Marlene Dietrich, Elvis Presley, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Metallica, etc. Bob Dylan jest pierwszym muzykiem, który dostał Nagrodę Nobla.

20 ciekawostek o Bobie Dylanie

 1. Jego dziadkowie ze strony ojca wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z Odessy. Pradziadkowie Dylana ze strony matki wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z Litwy.
 2. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Robert Allen Zimmerman.
 3. Pierwszą piosenkę, którą napisał w wieku 12 lat, poświęcił Brigitte Bardot.
 4. Bob Dylan uwielbia szachy.
 5. 20 ciekawostek o Bobie Dylanie
 6. Bob Dylan, który nie mógł się pochwalić rewelacyjnym głosem, zapoczątkował dwa nowe gatunki muzyczne: country rock i folk rock.
 7. Bob Dylan
 8. Na początku Bob Dylan wykonywał blues i folk rock, następnie rock. Dylan zbulwersował opinię muzyczną, wykonując piosenkę "Like a Rolling Stone". Uznano to za "zdradę folku". Dylan został wygwizdany.
 9. Bob Dylan 2
 10. Jego piosenki brzmiały w ponad 400 filmach, w tym też: "Vanilla Sky", "Forrest Gump"," Las Vegas Parano", "American Beauty", "Pukając do nieba bram".
 11. Gdy w 1977 roku zmarł król rock ‘n’ rolla Elvis Presley, Bob Dylan nie rozmawiał z nikim przez tydzień. Później powiedział, że wraz z Elvisem odeszło jego dzieciństwo.
 12. Bob Dylan obraz
 13. Swoje pierwsze małżeństwo Bob Dylan zawarł z Sarą Lownds, jednym z króliczków Playboya. Mają czwórkę dzieci.
 14. Bob Dylan i żona
 15. Bob Dylan ukrywa swoje życie prywatne przed podglądami z zewnątrz. Pewnego razu podczas występu schował swoją żonę do szafy, aby nikt jej nie zobaczył. O tym, że się po raz drugi ożenił, publiczność dowiedziała się dopiero 9 lat po rozwodzie.
 16. Miał romanse z piosenkarką Joan Baez, aktorką Edie Sedgwick, Sally Kirkland, Raquel Welch.
 17. Bob Dylan śpiewa
 18. W swoim dorobku ma ponad 100 milionów sprzedanych płyt.
 19. W 1985 roku Bob Dylan po raz pierwszy odwiedził Moskwę. Piosenkarz występował na Wieczorze Poetyckim. Władze partyjne zakazały drukowania jego nazwiska na afiszach, więc ludzie nic nie wiedzieli o wizycie Boba Dylana, więc sala była prawie pusta. Bob Dylan był zrozpaczony, mało nie płakał. Tuż po koncercie poeta Andriej Wozniesienski zabrał go do siebie domu, aby uspokoić piosenkarza.
 20. W 2007 roku na ekrany kin wszedł film biograficzny "Gdzie indziej jestem". Cate Blanchett zagrała w nim buntownika Jude.
 21. Bob Dylan film
 22. Bob Dylan znalazł się w zestawieniu stu najważniejszych ludzi XX wieku według tygodnika "Time". A czasopismo "Rolling Stone" umieściło go na drugim miejscu w zestawieniu najlepszych rock muzyków.
 23. Chociaż Bob Dylan jest genialnym muzykiem, jednak nie może się pochwalić rewelacyjnym głosem. Krytycy w następujący sposób scharakteryzowali jego głos w ostatnim albumie: "wrzaski żaby-zombie", "odgłosy jak podczas płukania gardła", "chyba przez 50 lat jadł gwoździe".
 24. Bob Dylan gitara
 25. Dylan ma 9 wnuków. Na zderzaku własnego auta umieścił naklejkę z napisem "Najwspanialszy dziadek na świecie",
 26. W 2004 roku 62-letni muzyk i poeta wystąpił w kampanii amerykańskiego producenta odzieży damskiej i kosmetyków Victoria Secret wraz z Adrianą Limą.
 27. Bob Dylan jest nie tylko utalentowanym muzykiem, poetą i aktorem, ale również malarzem.
 28. Bob Dylan praca
 29. Bob Dylan ponownie zainteresował się judaizmem w ostatnich latach, dzięki chasydom z organizacji Habad.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty