20+ ciekawostek o złocie

Złoto od lat rozpalało żądze, było przyczyną sporów, wojen i tragedii ludzkich. Wiele państw posiada rezerwy złota. Złoża tego metalu znajdują się na każdym kontynencie. To piękny, niezwykle cenny kruszec, ale należy pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Złoto fascynuje ludzi od wielu tysięcy lat. Uważane jest za symbol bogactwa i władzy. Wyróżnia się nieprzemijalnym pięknem oraz jest niezwykle cennym metalem. Jako że jest metalem powszechnie znanym i przedmiotem pożądania wielu ludzi przedstawiamy najciekawsze fakty o złocie.

1. Rzadki metal szlachetny

metal

Złoto jest tak rzadko występującym metalem, bo na naszym globie odlewa się więcej stali w godzinę niż złota od początku jego odkrycia.

2. Złoto z automatu

Złoto

W automatach można już kupić prawie wszystko – od niedawna również złoto. Pierwszy automat sprzedający sztabki złota stanął w hotelu Emirates Palace Hotel w Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Automat sprzedaje sztabki złota o wadze 1, 5 i 10 gramów, a także 1 uncji.

3. Stare komórki

Stare komórki

Z 1 tony starych telefonów komórkowych można odzyskać więcej złota niż uzyskać z 1 tony rudy złota.

4. Skąd taka nazwa?

nazwa

Złoto ma właśnie taką nazwę dzięki kolorowi metalu. Angielskie słowo gold nawiązuje do języka staroangielskiego i słowa geolu, które oznacza żółty kolor.

5. Złoto olimpijskie

Złoto olimpijskie

Trochę szkoda, że ominięto tradycję przyznawania medali z czystego złota, co po raz ostatni zdarzyło się w 1912 roku na olimpiadzie w Sztokholmie. Złote medale tak naprawdę zrobione są w 98.8% ze srebra, a piękny kolor nadaje im powłoka wykonana z 6 gramów złota.

6. Czystość złota

Czystość złota

Tradycyjnie czystość złota określa się w skali karatowej. Złoto 24 karatowe jest absolutnie (99.99%) czyste, że z dodatkiem na przykład 1/4 innego metalu będziemy mieli złoto 18-karatowe, zaś pół na pół z czymś innym da nam złoto 12-karatowe. Złota biżuteria różni się między sobą nie tylko kształtem i przeznaczeniem, ale także odcieniem, a nawet barwą. Kolor złota zależy od rodzaju i zawartości innych metali w stopie. Do wyrobu biżuterii ze złota używa się domieszek srebra, miedzi, palladu i niklu. Białe powstaje ze stopu złota z niklem i palladem, czerwone i zielonkawe ze stopu ze srebrem i miedzią.

7. Złoto w ludzkim organizmie

w ludzkim organizmie

W ludzkim organizmie złoto występuje w ilości nieprzekraczającej 0.2 mg, z czego połowa tej zawartości znajduje się w kościach.

8. Idealne do degustacji

Idealne do degustacji

Testerzy lodów używają złotych łyżek, aby wyeliminować jakiekolwiek obce smaki.

9. Pierwszy odkryty metal

odkryty metal

Złoto i miedź były pierwszymi metalami odkrytymi przez ludzi około 5000 roku p.n.e.

10. Złote LEGO

Złote LEGO

W latach 1979 – 1981 Lego wręczało złote klocki o wadze 25,65 gramów, zrobione z 14-karatowego złota, pracownikom z 25-letnim stażem w niemieckiej fabryce klocków w Hohenwestedt oraz ważnym partnerom biznesowym.

11. Złoto jadalne

Złoto jadalne

Dekorowane złotem ciastka i torty, likier z płatkami złota, pozłacane mięsa i dodatki. Wykorzystywanie złota w kuchni to sprawa kontrowersyjna, bo chociaż nie ma ono żadnych właściwości smakowych, coraz częściej pojawia się na talerzach. Restauracja Honky Tonk serwuje wyjątkowe danie. W lokalu można zamówić najdroższego hamburgera na świecie. Kosztuje "zaledwie" 1100 funtów. W jego skład wchodzi m.in. jadalne płatki złota.

12. Szlachetny lek

Szlachetny lek

Badania przeprowadzone w XX-wiecznej Francji pokazały, że złoto jest skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

13. Największe rezerwy

Największe rezerwy

W podziemnym skarbcu Banku Rezerwy Federalnej znajduje się obecnie około 7 000 ton czystego złota w około 540 tys. sztabek, co czyni go największym takim repozytorium na świecie, większym nawet od Fortu Knox. Niemal 95% złota jest własnością wielu różnych krajów, reszta należy do Stanów Zjednoczonych.

14. Złote runo

Złote runo

Legenda o złotym runie ma prawdopodobnie zupełnie prozaiczne podłoże. W niektórych krajach Azji wykorzystywano bowiem skóry baranów do wyławiania drobin złota z rzeki.

15. Niezwykłe właściwości

Niezwykłe właściwości

Szlachetny metal topi się w temperaturze 1064 °C. Przewodzi zarówno ciepło, jak i energię elektryczną i nie ma możliwości, że zardzewieje.

16. Ukryte złoto

Ukryte złoto

Ze względu na wysoką wartość większość wydobytego w całej historii złota jest nadal w obiegu. Uważa się jednak, że w jądrze planety znajduje się 99% całego ziemskiego złota.

17. Strach przed złotem

Strach przed złotem

Miliony ludzi na całym świecie marzą o posiadaniu tego niesamowitego kruszcu. Jednak są ludzie, którzy się go boją. Strach przed złotem to aurofobia.

18. Rozciągliwy metal

Rozciągliwymetal

Złoto jest plastyczne i rozciągliwe. Z 1 grama można wyciągnąć drucik o długości ok. 2,5 km.

19. Złoto w Biblii

Złoto w Biblii

Istnieje ponad 400 odniesień do złota w Piśmie Świętym. Dotyczy to także szczegółowych instrukcji od Boga na pokrycie mebli w tabernakulum „czystym złotem”. Złoto jest również wymieniane jako jeden z darów Trzech Króli. Szczegółowy opis budowy Arki Przymierza mówi nam, że ociekała ona złotem.

20. Meteoryty

Meteoryty

Większość złota w skorupie ziemskiej znalazła się w niej w wyniku uderzenia asteroid i gradu meteorytów 200 mln lat po jej powstaniu. Naukowcy uważają, że złoża złota również są na Marsie, Merkury.

21. Pierwszy samorodek

Pierwszy samorodek

Pierwszy samorodek złota znaleziono w USA, stan Karolina. Ważył 7.7 kg. Po tym, jak w roku 1803 znaleziono jeszcze jeden samorodek, w Północnej Karolinie nastąpił okres złotej gorączki.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty