20 dziwnych i przerażających dawnych przepisów prawnych

W niniejszym artykule najbardziej przerażające i dziwne przepisy prawne, obowiązujące w Starożytności i Średniowieczu. Niektóre z nich są dosyć okrutne. Pozycja ojca w starożytnym świecie była bardzo szanowana i miała szereg praw niezbywalnych.

Wraz z rozwojem cywilizacji rozwijało się i doskonaliło prawo. Najbardziej doskonałe prawo było stworzone przez Starożytnych Rzymian i mieszkańców Europy, ale i tam miało miejsce uchwalenie różnych absurdalnych i wprawiających w osłupienie przepisów prawnych.

1. Nie wolno było płakać na pogrzebach.

płakać na pogrzebach

Pogrzeby w starożytnym Rzymie były bardzo ciekawą uroczystością. Pogrzebanie ciała, zwłaszcza jeśli zmarły był człowiekiem szlachetnym i bogatym, było bardzo wielkim wydarzeniem. Na początku procesji pogrzebowej szli muzycy, później – żałobnicy, później śpiewacy, którzy wychwalali zmarłego, a na końcu szli aktorzy, którzy odtwarzali komiczne sceny z życia zmarłego. Im bardziej szlachetny i szanowany człowiek, tym więcej wynajmowano żałobników do orszaku. Wśród aktorów były też kobiety z zagranicy, które nie znały zmarłego. Odgrywały sceny, które przechodziły ludzkie pojęcie. Dosłownie wyrywały sobie włosy, jęczały, płakały, drapały sobie twarz, żeby ukazać żal. Ostatecznie doszło do tego, że na pogrzebach zakazano płaczu i okazywania żalu, by nie hańbić wzniosłego pożegnania zmarłego.

2. Zakaz noszenia fioletowych ubrań.

Zakaz noszenia

Toga rzymskiego obywatela była dużym kawałkiem sukna, zawiązywanym wokół ciała, zwykle w kolorze białym (żałobnicy nosili czarną lub szarą). Noszenie purpurowej togi było zakazane, ponieważ taką mógł nosić tylko cesarz. Ponadto dodatkowym utrudnieniem był fakt, że purpurowy barwnik w tamtych czasach był bardzo drogi.

3. Ojciec mógł legalnie zabić kochanka swojej córki.

Ojciec mógł

Jeśli ojciec przyłapie swoją córkę z kochankiem, wówczas ma on prawo do zabicia go niezależnie od jego statusu społecznego.

4. Zakaz organizowania hucznych zabaw.

Zakaz

W Starożytnym Rzymie istniało wiele przepisów prawnych, które ograniczały luksus. W 181 r.p.n.e. została uchwalona ustawa, na mocy której ograniczono wydatki na zabawy. Później ograniczono ilość zapraszanych gości do trzech. Tylko w czasie targów, które odbywały się trzy razy w miesiącu, można było zapraszać pięciu gości.

5. Prostytutki musiały malować włosy na blond lub rudy.

Prostytutki

Podczas licznych podbojów w Europie Środkowej rzymscy dowódcy mieli okazję poznać tamtejsze niewolnice i prostytutki. Z uwagi na to, że wśród tych kobiet dominowały blondynki i rude, w Rzymie szybko wydano oficjalny dekret, który nakazywał, aby wszystkie prostytutki farbowały sobie włosy na blond lub rudy. W ten sposób było je łatwo odróżnić od "porządnych brunetek."

6. Jeśli ktoś chciał popełnić samobójstwo, musiał uzyskać zgodę Senatu.

samobójstwo

Obywatele rzymscy nie mogli popełnić samobójstwa ot tak, na własną rękę. Jeśli ludzie wyrazili chęć rezygnacji z życia, musieli złożyć formalny wniosek do Senatu ze szczegółowym opisem powodów, które skłoniły go do podjęcia takiego kroku. Jeśli senatorowie po zapoznaniu się z powodami decyzji uznają je za wystarczające, wnioskodawca otrzymywał darmową truciznę.

7. Ojciec mógł sprzedać trzykrotnie swoje dzieci do niewoli.

Ojciec

Ojciec miał prawo do sprzedawania swoich dzieci na tymczasowe niewolnictwo (lub stałe – taką decyzję również miał prawo podjąć ojciec). Gdy syn powracał z tymczasowego niewolnictwa, ojciec może podjąć decyzję o tym, by sprzedać go ponownie. Prawo przewidywało, że taką procedurę można wykonywać maksymalnie 3 razy.

8. "Okres próbny" przed ślubem.

Okres próbny

W starożytnym Rzymie istniały trzy rodzaje małżeństwa. Pierwsze dwa były podobne do współczesnej formy, ale trzeci rodzaj był całkowicie inny. Polegał na tym, że para może zawrzeć związek małżeński dopiero po roku życia razem. Był to swego rodzaju "okres próbny", podczas którego oboje mogli siebie dobrze poznać i spędzać czas razem. Jednak jeśli kobieta wyszła sama z domu swojego przyszłego męża na 3 dni i 3 noce, odliczanie do końca "okresu próbnego" zaczynało się od nowa.

9. Ojciec mógł legalnie zabić całą swoją rodzinę.

Ojciec mógł legalnie

Ojciec rodziny był uważany za najważniejszego członka dynastii i miał bezwzględne prawa. Nawet wtedy, gdy dzieci były już dorosłe i miały własne rodziny, a ich ojciec żył, on nadal był uważany za głowę rodziny. Ojciec mógł legalnie zabić swoją żonę za zdradę, córki za rozpustę, a synów za popełnione przestępstwa.

10. Zabójcę rodziców bądź innych krewnych topiono w worku ze skóry zwierzęcia.

Zabójcę

Utonięcie w torbie ze skóry zwierzęcia uznawano za niegodny i poniżający sposób pozbawienia człowieka życia.

11. Kara śmierci przez powieszenie.

Kara śmierci

W XIX wieku w Anglii kara śmierci przez powieszenie była przewidziana w wypadku naruszenia ponad 220 przepisów prawnych. Jeśli wartość skradzionego przekraczała 5 funtów, człowiek był skazywany na karę śmierci przez powieszenie.

12. Strzelanie z łuku pod nadzorem księży.

Strzelanie

Ten przepis prawny obowiązywał w Wielkiej Brytanii w IX-XVI w. Na podstawie tego przepisu chłopcy, którzy skończyli 14 lat, ćwiczyli strzelanie z łuku tylko pod nadzorem księży.

13. Kara przez obcinanie nosa.

Kara

W Starożytnych Chinach skazywano rozbójników na obcięcie nosa, dzięki czemu przestępca wyróżniał się z tłumu.

14. Córka dziedzicząca majątek powinna była poślubić starszego brata ojca.

Córka dziedzicząca

Taki przepis prawny obowiązywał w starożytnej Grecji. Jeśli przyszły małżonek nie chciał poślubić kobiety, to krewni córki dziedziczki mogli złożyć pozew do sądu i zmusić go do ślubu.

15. Każdy rycerz powinien mieć własnego prawnika.

rycerz

W Średniowiecznej Europie ciągle toczyły się wojny, więc rycerzy praktycznie nigdy nie było w domu. Jednak ktoś musiał uporządkowywać ich sprawy majątkowe, finansowe, więc to należało do obowiązków prawnika.

16. Kobiety mające na imię Maria nie mogły uprawiać prostytucji.

Maria

We Włoszech obowiązywała ustawa prawna, na mocy której kobiety mające na imię Maria nie mogły uprawiać prostytucji.

17. Zarządzenia Piotra I Wielkiego o zachowaniu podwładnego w obecności przełożonego.

Zarządzenia

"Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego".

18. Ustawa dotycząca UFO.

UFO

Przepis prawny zakazujący UFO lądowania na polach francuskich winorośli został uchwalony w latach 50. XX wieku.

19. Wysyłanie dzieci drogą pocztową.

Wysyłanie dzieci

Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych można było wysyłać dziecko drogą pocztową. Dopiero w 1920 roku amerykańska poczta wprowadziła oficjalny zakaz wysyłania dzieci pocztą po tym, gdy opuszczona kobieta wysłała swoją córkę byłemu mężowi.

20. Zakaz palenia w miejscach publicznych

Zakaz palenia

W jednym z państw europejskich w roku 1908 uchwalono ustawę, na mocy której zakazywano palenia w miejscach publicznych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma w tym nic dziwnego, jednak ten zakaz był tylko kobiet.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty