20 miejsc w Szkocji, które zeszły ze stron książek fantasy

Świetna wiadomość dla fanów "Gry o tron", którzy chcieli dostać się do Västerås – w Szkocji jest Wester Ross.

1. Półwysep Strathaird peninsula, Isle of Skye

Strathaird peninsula
Strathaird peninsula

Ten piękny, ledwo zaludniony półwysep na południu wyspy Skye jest po prostu fascynujący. Na jednym z wzgórz znajdują się ruiny twierdzy epoki Żelaza Dun Ringill. Duża część półwyspu teraz należy do organizacji charytatywnej "John Muir Trust".

2. Jaskinia Smoo Cave

Smoo Cave
Smoo Cave 2

Nie, to nie jest seria zrzutów ekranu z gier wideo, to realnie istniejąca jaskinia Smu Cave, w której połączono kilka morskich jaskiń. Położona jest w pobliżu miejscowości Darnes, na obszarach górskich..

3. Knapps Loch, Kilmacolm, Inverclyde

Knapps Loch
Knapps Loch 2

Knapps Loch – niewielkie, ale bardzo malownicze jezioro w pobliżu miejscowości Kilmacolm, która była zamieszkana już w epoce Brązu i znajduje się w odległości 26 km na zachód od Glasgow.

4. Magiczne baseny, wyspa Skye (The Fairy Pools, Isle of Skye)

The Fairy Pools
The Fairy Pools 2

Seria pięknych niebieskich basenów połączonych ze sobą i wodospadów w dolinie Glenn Brittle wygląda na tropikalną, ale w rzeczywistości baseny są bardzo zimne (przecież to Szkocja). Pomimo tego, są ‘bardzo popularne wśród pływaków ekstremalów.

5. Glen Coe

Glen Coe
Glen Coe 2

Ta szeroka, uderzająco fajna dolina rzeki została stworzona przez lodowce podczas ostatniej epoki lodowcowej. To miejsce jest nazywane jednym z najbardziej spektakularnych w Szkocji..

6. Zamek Dunottar Castle, Aberdeenshire

Dunottar Castle
Dunottar Castle 2

Ta twierdza w stylu "Gry o tron" nazywa się Dunottar – od szkockiego gaelic Dùn Fhoithear, co oznacza "twierdza na niestromym stoku". Sugerują, że miejsce to było zamieszkane w czasach piktów (5000 l. p. n. e. do 700-tych XX w. p. n. e.).

7. Piramida Buachaille Etive Mòr, Highland

Highland
Highland 2

"Wielki Pasterz Etiwe" wznosi się nad horyzontem na wiele kilometrów i łatwo go zauważyć, jadąc malowniczą trasą A82. Nazwa dotyczy całego górskiego pasma, a nie oddzielnej góry. Najbardziej rozpoznawalna część (na zdjęciu) – Stob Dearg.

8. Wyspa Handa, Sutherland (Handa Island, Sutherland)

Sutherland
Sutherland 2

Piaszczyste klify otaczające tę wspaniałą, olśniewającą różnorodnością świata zwierzęcego wyspę zachodniego wybrzeża budzi się do życia każdego lata, kiedy około 100 000 morskich ptaków gromadzi się tu, aby produkować potomstwo, w tym ponad 250 par burzyków.

9. Zamek Kilchurn, jezioro Loch Awe (Kilchurn Castle, Loch Awe)

Kilchurn Castle
Kilchurn Castle 2

Zamek Kilchurn – to zrujnowana twierdza XV wieku, która znajduje się w północno–wschodniej części jeziora Loch Awe w Argyll. To był dziedziczny dom Klanu Campbellsów, ale zamek został opuszczony z powodu silnych uszkodzeń spowodowanych przez piorun w 1760 r.

10. Stojące kamienie Callanish, wyspa Lewis (Callanish Standing Stones, Isle of Lewis)

Isle of Lewis
Isle of Lewis 2

Te nieco przerażające stojące kamienie na wyspie Lewis, rozstawione są w kształcie krzyża. Według legendy, wcześnie rano w środku lata istota znana jako "Lśnicą" przechadza się wokół kamieni do środka koła.

11. Portree, Isle of Skye

Portree
Portree 2

To magiczne miasto na wyspie Skye znajduje się w pobliżu portu, zdobiąc zatokę kolorowymi budynkami. Nazwa "Portree" oznacza "Port Króla" (Port-an-Rìgh).

12. Jezioro Loch Shieldaig, Wester Ross (Loch Shieldaig, Wester Ross)

Loch Shieldaig
Loch Shieldaig 2

Komu potrzebny Westeros, gdy ma już Wester Ross? W centrum tego górskiego jeziora znajduje się wyspa Shieldaig pokryta wieloletnimi sosnami, ale mimo to, na okolicznych wzgórzach i górach praktycznie nie ma roślin. Uważa się, że wszystkie wzgórza były pokryte roślinnością w czasach wiktoriańskich.

13. Rannoch Moor, Perth and Kinross

Rannoch Moor
Rannoch Moor 2

Bagniste, porośnięte wrzosowiskiem dolina regionu Perth i Kinross (Szkocja zajmuje około 78 km2). Obszar ten jest domem dla dużej części świata zwierzęcego, w tym szkockej kuropatwy, kulików i reniferów.

14. Latarnia morska "Neist Point", isle of Skye (Neist Point, Isle of Skye)

Neist Point
Neist Point 2

Ten niesamowicie piękny przylądek jest najbardziej zachodnim punktem na wyspie Skye. Jest ojczyzną wielu gatunków rzadkich alpejskich roślin, a nawet został nakręcony w fantastycznego filmu akcji w 2013 roku "Czas wojowników" z Keanem Reevesemem w roli głównej.

15. Pałac Linlithgow, West Lothian (Linlithgow Palace, West Lothian)

Linlithgow Palace
Linlithgow Palace 2

Pałac Linlithgow – duże, ponure i dobrze zachowane miejsce, jakieś 24 km na zachód od Edynburga. Było to jedno z głównych miejsc zamieszkania królów i królowych Szkocji do 1603 r., ale zostało ostatecznie opuszczone w 1746 r.

16. Wyspa Iona, Wyspy Hebrydzkie (Iona, Inner Hebrides)

Iona
Iona 2

Ta mała wyspa na Hebrydach Wewnętrznych znana jest we spokojnego piękna. We Wczesnym Średniowieczu miejscowość ta była ważną częścią starożytnego celtyckiego królestwa Dál Riata i ośrodkiem duchowej edukacji w ciągu około czterech wieków.

17. Przystań St. Monans Jetty, Fife

Fife
Fife 2

Przystań Świętego Manansa – jest to jedna z wielu wiosek rybackich, które wchodzą w East Nuke w zakresie Fife. Jest ojczyzną niesamowitego wiatraka, ale jej najbardziej interesującą cechą jest niezwykły krąg z zygzakowymi zakrętami, który rozciąga się do Ujścia Zewnętrznego (Outer Forth Estuary).

18. Sgùrr Thearlaich, Isle of Skye

Isle of Skye
Isle of Skye 2

Sgurr Thearlaich – jeden z kilku szczytów, które tworzą grzbiet Black Cuillin na wyspie Skye. Na niego tak trudno się wśpiąć, że został nazwany "Niedostępną górą".

19. Seilebost, wyspa Harris, Zewnętrzne Hebrydzkie wyspy (Seilebost, Isle of Harris, Outer Hebrides)

Seilebost
Seilebost 2

Seilebost, podobno jak pobliska plaża Laskentair, jest często opisywany jako najlepsza plaża w Szkocji ze względu na niezwykle biały piasek, kontrastujący z pozornie tropikalnym (ale zimnym) turkusowym morzem.

20. Zamek Eilean Donan Castle, Kyle of Lochalsh (Eilean Donan Castle, Kyle of Lochalsh)

Eilean Donan Castle
Eilean Donan Castle 2

Eilen-Donan można nazwać jednym z najbardziej charakterystycznych zamków w Szkocji. Znajduje się na wąskiej, pływającej wyspie, gdzie łączą się trzy duże morskie jeziora: Duich, Long i Alsh.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty