20 niesamowitych krajobrazów, które warto zobaczyć własnymi oczami
Nasza redakcja zebrała dla was najbardziej zadziwiające miejsca na planecie. Być może wam zechce się przejrzeć swoje plany wakacyjne!
Fala, Arizona, USA
Fala – skała z piaskowca na granicy stanów Arizona i Utah, Stany Zjednoczone. Znana wśród turystów i fotografów swoimi barwnymi falistymi formami. 250 milionów lat temu tu były piaskowe diuny, które przemieszczały się pod wpływem sezonowych wiatrów.
Salar de Uyuni, Boliwia
Salar de Uyuni – zeschłe słone jezioro na południu pustynnej równiny Altiplano, Boliwia. Wewnętrzna jego część jest pokryta warstwą soli grubością 2–8 metrów. Podczas sezonu deszczów sołonczaki pokrywają się cienką warstwą wody i przekształca się na największą na świecie lustrzaną przestrzeń.
Gejzer Fly, Nevada, USA
Fly – sztuczny gejzer, rozmieszczony w północno-zachodniej Nevadzie. On pojawił się dzięki interwencji ludzi: w 1916 roku w tych miejscach przewiercili szyb wiertniczy dla studni, ale przypadkowo przebili kieszeń geotermalną. W 1964 roku wrząca woda zaczęła przenikać na powierzchnię, stwarzając z rozpuszczalnych w wodzie minerałów niezwykły krajobraz.
Hitachi Seaside Park, Japonia
Narodowy park Hitachi Seaside na wschodzie Japonii – wspaniały przykład architektury krajobrazu. On jest znany barwną przemianą pór roku: wiosna, lato, jesień i zima tu mają własne kwiatowe szaty. Do końca wiosny w parku rozkwitają miliony amerykańskich niezapominajek.
Czerwona plaża, Panjin, Chiny
Plaża pod miastem Panjin jest słynna na cały świat swoją niezwykłą czerwienią. Rzecz w tym, że brzeg rzeki Liaohe jest usiany morskimi wodorostami. Od kwietnia po maj one są zwykłego zielonego koloru i dopiero we wrześniu obumierając, stopniowo stają się jaskrawoczerwone.
Jezioro w narodowym parku Glacier, USA
Boskiej piękności jezioro jest rozmieszczone w Górach Skalistych na terytorium amerykańskiego stanu Montana, na granicy z Kanadą.
Grobla Olbrzyma, Irlandia Północna
Grobla Olbrzyma – to blisko 40000 połączonych między sobą bazaltowych kolumn, które pojawiły się po dawnej erupcji wulkanu. Wierzchołki kolumn zaczynają się obok chodnika skały i stopniowo znikają pod powierzchnią morza. Najwyższa z kolumn – blisko 12 metrów wysokości.
Tęczowe góry, Chiny
100 milionów lat temu w miejscu gór był ogromny basen, który stopniowo wysechł przez wysokie temperatury. Opady, które pozostały na dnie basenu, przy styczności z powietrzem zabarwiły się do ciekawych czerwonych i miedzianych kolorów.
Malediwy
W Republice Malediwy istnieje więcej tysiąca rajskich wysp, nasypanych w turkusowych wodach Indyjskiego oceanu. Każdą z wysp można nazwać malutkim dziwem, które zachowało pierwotną świeżość i czystość natury.
Badab-e Surt, Iran
Badab-e Surt – naturalne dziwo, położone na północy Iranu. To miejsce składa się z schodkowych tarasów ze specjalnej rasy – trawertynu. Pomarańczowy kolor tarasy otrzymali przez dużą ilość tlenku żelaza.
Wielki Budda z Leshan, Chiny
Rzeźba Buddy Maitreya w Leshan, Chiny, – jedna z najwyższych rzeźb Buddy na Ziemi. Jej wysokość – 71 metr, wysokość głowy – prawie 15 metrów, rozmachu barów – prawie 30 metrów, długości palca ręki – 8 metrów, palca nogi – 1,6, długość nosa – 5,5 metra.
Jezioro Natron, Tanzania
Natron – słone i alkaliczne jezioro, rozmieszczone na północy Tanzanii. Jego głębokość nie przekracza 3 metrów. Przez mikroorganizmy, które żyją w jeziorze, pokrywająca jego skorupa z soli, czasami zabarwia się do czerwonego i różowego kolorów.
Kanion Antylopy, Arizona, USA
Kanion tak nazwali dzięki rudoczerwonym ścianom, przypominających skórę antylopy. On jest przedstawiony powstałymi pod działaniem wód i wiatrów olbrzymimi szparami w piaskowych skałach.
Pola ryżowe, Indonezja
Ryżowe tarasy na Bali, w Indonezji, oszałamiają swoją malowniczością. Zdawałoby się proste kiełki ryżu, ale jakże artystycznie jest to posadzono. Nic dziwnego, że pola ryżowe i tarasy na tej wyspie przyciągają malarzy i zbierają turystów.
Kapadocja, Turcja
Kapadocja – antyczna nazwa miejscowości na terytorium Turcji, która wykorzystuje się i w nasze dni. Tu znajdziecie niezwykle ciekawe krajobrazy i podziemne miasta, stworzone jeszcze przed naszą erą.
Darvaza, Turkmenistan
Darvaza – gazowy krater w Turkmenistanie. Mieszkańcy i turyści nazywają go "bramą piekła". Średnica krateru wynosi około 60 metrów, głębokość – blisko 20 metrów. Od 1971 roku gaz ziemny, który wychodzi z krateru stale płonie w dzień i w noc.
Góry Odle, Włochy
Ta miejscowość znajduje się w północno-zachodniej części włoskich Dolomitowych Alp. Piękne, porywające duch górskie krajobrazy nadzwyczajnej piękności. W 2009 roku dolomitowe góry Odle weszły na Listę Światowego Dziedzictwa.
Jaskinia kryształów, Meksyk
Jaskinia jest unikalna obecnością olbrzymich kryształów selenitu. Największy ze znalezionych kryształów – 11 metrów długością i 4 metrów szerokością. W jaskini jest bardzo gorąco, i nawet ze specjalnym sprzętem w niej można znajdować się nie więcej niż 20 minut.
Sossusvlei, Namibia
Plateau Sossusvlei – najbardziej odwiedzana część pustyni Namib. Wszyscy chcą obejrzeć czarne lufy suchych drzew, które stwarzają po prostu niewiarygodne widoki na tle piasków.
Grand Prismatic Spring, USA
Wzdłuż krawędzi źródła żyją różne bakterie. Ich kolor zmienia się od zielonego do czerwonego, toż zbiornik wodny nabywa takie jaskrawe farby. A w centrum źródła bakterii nie ma przez wysoką temperaturę, toż woda tam jest błękitnego koloru.