20 pięknych statków, o których zapomnieli ludzie

Kiedyś te potężne statki bruździły morza, a teraz stoją sobie cichutko i widzą sny – o bezkresnych obszarach, strasznych burzach, hałaśliwych portach i pięknych wyspach.

Ich tajemnice pobudzają i od ich ukrytej mocy zapiera dech w piersiach – a co, jeśli one obudzą się i powędrują naprzeciwko słonej morskiej bryzy?

Bajeczny pływający las, Australia

statek 1

Statek SS Ayrfield ma burzliwą przeszłość: podczas Drugiej wojny światowej on przewoził amerykańskich żołnierzy do miejsca bojów. W 70-ch latach jego odprawili na cmentarz statków w pobliżu Olimpijskiej wsi w Sydney, i do igrzysk Olimpijskich 2000 roku weteran wojny przekształcił się na miłą leśną wysepkę i rozrywkę dla turystów.

Szwedzki okręt flagowy XVI wieku

statek 2

W Bałtyckim morzu w 10 morskich milach od wyspy Olandia leży największy na świecie statek XVI wieku – 107-armatni "Mars". Statek zatonął 31 marca 1564 roku, był zaatakowany 3 statkami przeciwnika. Jego szukali z 60-ch lat ubiegłego wieku.

Rybacki statek na bezludnej wyspie Chatham, Nowa Zelandia

statek 3

Na malutkich wyspach archipelagu Chatham mieszka zaledwie 600 osób. Życie tu nie znacznie zmieniło się od czasów ich odkrycia w XVIII wieku – to życie sam na sam z niebem, morzem i wiatrem. Żyją tu wyjątkowo połowem ryby, a ten statek-widmo, który wierno służył marynarzom, dotychczas niby leci po falach.

Zatopiony jacht, Antarktyda

statek 4

Ten straszny statek-widmo – brazylijski jacht, który rozbił się w Ardley Bay. Brazylijczycy kręcili film dokumentalny, ale silny wiatr i burzliwe morze zmusiły ich porzucić statek. Od tej pory jacht spoczywa pod grubością wody.

Tajemniczy statek-widmo, USA

statek 5
statek 5 1

Jacht nazwany Circle Line V, przeznaczony do patrolowania wód przybrzeżnych Atlantyku, był zbudowany w 1902 roku w Wilmingtonie. W tym samym roku on został uruchomiony i w ciągu późniejszych 80 lat kilka razy zmieniał gospodarzy. W 1984 roku ten statek był znaleziony porzucony tutaj, w rzeczce Ohio, w okolicach miasta Lourensburg. Nikt nie rozumie, jak on mógł tutaj znaleźć się.

Zatopiona barka, Kolumbia Brytyjska

statek 6

Ta drewniana barka osiadła na mieliźnie i zatonęła aż w 1929 roku, i od tego czasu drzemie na dniu morza.

Statek-szpital, Australia

statek 7

Więc tak on wyglądał w czasach swojej bojowej młodości.

statek 7 1

Podczas Pierwszej wojny światowej oceaniczny liniowiec SS Maheno służył wojskowym szpitalem. Podczas holowania w Japonii w 1935 roku on niespodziewanie zniknął, i znaleźli go tylko trzy dni później. Jak wyjaśniło się, najsilniejszy sztorm wyrzucił statek na brzeg bezludnej wyspy w pobliżu Australii. Załodze zdarzyło się trzy dni żyć w namiotach, czekając na ratunek. Ludzi zostali ewakuowani, a statek tak i został przeżyć swoje dni w samotności.

Stary statek na wyspie Anglesey w Walii

statek 8

Ten rybacki statek zaskakująco dobrze wpisuje się do angielskiego powściągliwego krajobrazu. Wydaje się, on stoi tutaj całą wieczność przy akompaniamencie wiatru, który ponuro wyje w szczelinach pokładu.

Flota widmo, USA

statek 9

Na słynny cmentarz statków w zatoce Mallow Bay odprawiają umierać dziesiątki statków. Oni wyglądają jak flota widmo, która cały czas płynie gdzieś w wieczność, powoli znikając pod wodą.

"Latający Holender" z Gythio, Grecja

statek 10

Ten statek, chyba, marzył o morzu jeszcze długo po tym, jak jego porzucił ostatni marynarz. On nudził się w porcie Gythio, w Grecji, i nagle szczęście – sztormem jego wyniosło do otwartego morza! Statek udało się zatrzymać, ale tymczasowa kotwica nie wytrwała, i on znów zaczął nosić się po falach, aż nie osiadł na mieliźnie. Bawiąc się po raz ostatni, "Latający Holender" teraz spoczywa spokojnie na mieliznach.

Wyspa zatopionych statków, Bermudy

statek 11

Trójkąt Bermudzki i bez tego cieszy się nie najbardziej dobrą sławą. Miejscowy cmentarz statków tylko wzmacnia tajemnicze i smutne wrażenie.

Porzucona żaglówka na jeziorze Ontario, Kanada

statek 12

Ta romantyczna żaglówka – miejscowa atrakcja. Ale czy staje się cieplej od tego statkowi, który zamraża się w lodzie każdą długą kanadyjską zimę?

Ostatnie dni faworyta publiczności

statek 13

"Gwiazda Ameryki" – słynny oceaniczny liniowiec z świetną przeszłością. W Drugą wojnę światową on dobrze pracował, przewożąc ładunki i wojskowych, a po wojnie stał się popularnym wycieczkowcem, prawdziwym faworytem publiczności. W 80-ch latach jego gwiazda przygasła, i ze zgrzybiałego przystojniaka najpierw postanowili zrobić pływające więzienie, a potem hotel, ale przy holowaniu podczas silnego sztormu on siadł na mieliźnie i pozostał dożywać ostatnie dni około wybrzeża Wysp Kanaryjskich.

Holownik "Saba", Curacao

statek 14

Holownik, który osiadł na rafy koralowe, "Saba" – jedna z atrakcji Curacao. Pod wodą u statku zaczęło się drugie życie – on przytulił mnóstwo rybek, malowniczo zarósł wodorostami i koralowcami, i codziennie jego odwiedzają nurki.

"Titanic" – pokonany gigant

statek 15

Tu były frontalne schody.

statek 15 1

Ten sam słynny nos.

statek 15 2

Gdyby na świecie zatopionych statków był swój król, został by nim, poza wątpliwością, "Titanic". Niezatapialny, potężny, luksusowy – tak go nazywali. Ale w pierwszym rejsie w 1912 roku on rozbił się – to był straszny wypadek, który zabrał życie półtora tysięcy osób. Od tej pory "Titanic" wiele dziesięcioleci leżał w pełnej ciemności i ciszy na ogromnej głębi prawie do 4 km, powoli zjedzony morskimi robakami i mięczakami morskimi. Ludzie zburzyli spokój giganta tylko w 1985 roku, a po 10 latach James Cameron kilka razy schodził do "Titanica" na rosyjskich batyskafach "Mir".

Semiramis, wyspa Andros, Grecja

statek 16

Statek pasażerski, który teraz wygląda jak przerażający statek-widmo, osiadł na mieliźnie w 1954 roku.

Statek "Point Reyes", Kalifornia

statek 17

Porzucony rybacki statek "Point Reyes" w jednoimiennym narodowym parku około San Francisco samotnie spotyka świtania już nie jeden dziesiątek lat.

Frachtowiec na Morzu Czerwonym i rybacki trawler

statek 18

Ogromny frachtowiec na dnie Morza Czerwonego, który bardzo dawno naleciał na rafę i zatonął, – jedno z ulubionych miejsc dla nurków. Drugie – po prostu jeden z setek opuszczonych rybackich stateczków. Ale jaki to jest smutek i piękność!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty