20 sztuczek, które zaoszczędzą dużo czasu przy sprzątaniu

Można łatwo i szybko posprzątać w domu, przyłożywszy minimum czasu i sił, wykorzystując przy tym bardzo proste domowe środki. Wystarczy zapamiętać kilka sztuczek, które zebrała dziś nasza redakcja.

Żeby krany pozostawali czystymi

20 sztuczek 1

Żeby chromowane powierzchnie jak można najdłużej zostawały czystymi, przetrzyjcie je woskowanym papierem (papierem do pieczenia). I zobaczycie, że zaczęliście tracić na sprzątanie łazienki znacznie mniej czasu.

Szmata do mopa

20 sztuczek 2

Bywa tak że, zaczynasz sprzątanie, a szmata do mopa już w ogóle nie godzi się. Żeby zbędny raz nie tracić czasu na pochód do sklepu, można wykorzystać frotowe skarpetki.

Oczyścić formy do pieczenia

20 sztuczek 3

Natrzyjcie formę do pieczenia solą kuchenną, a następnie przetrzyjcie za pomocą ręcznika papierowego – ciasto łatwo odejdzie.

Żeby kuchenka wyglądała jak nowiutka

20 sztuczek 4

Żeby więcej nie niepokoiły plamy, paski, rozwody i odciski palców na stali nierdzewnej, dość po prostu przetrzeć powierzchnię szmatą umaczaną w oliwie z oliwek i usunąć nadmiar czystą szmatą.

Pozbyć się plam na kanapie

20 sztuczek 5

Zmieszajcie 1 łyżkę sody oczyszczonej, 1/3 szklanki octu, gorącą wodę (nie wrzątek), 1 łyżkę proszku do prania, i wydalcie tą mieszanką plamę. Soda oczyszczona pomoże odświeżyć – posypcie cienką warstwą suchą tapicerkę, pozostawcie na kilka godzin, potem odkurzcie.

Odmyć przypaloną patelnię

20 sztuczek 6

Napełnijcie dno rondla wodą, dodajcie 1 szklankę octu, doprowadźcie do wrzenia. Zdejmijcie z ognia i dodajcie sodę oczyszczoną, kiedy mieszanka przestanie syczeć, zlewajcie wodę. Jeśli pozostał brud, ostrożnie przetrzyjcie powierzchnię sodą oczyszczoną.

Żeby szklane naczynie błyszczało

20 sztuczek 7

Szklanki i kieliszki staną się idealnie przejrzystymi jeśli przemyć je w wodzie zakwaszonej octem, czy przetrzeć solą, a potem umyć i nie wycierając dać ściec wodzie.

Oczyścić ekspres do kawy

20 sztuczek 8

Zalejcie do ekspresu do kawy równe części octu i wody. Włączcie cykl gotowania, na połowie gotowości wyłączcie i powtórzcie ponownie. Po tym uruchomcie 2 cykle z czystą wodą.

Żeby kurz nie osiadał na półkach

20 sztuczek 9

Umaczajcie szmatę do wycierania kurzu płynem do płukania bielizny. Kurz będzie w dwa razy mniej osiadać na półkach, a wy – w dwa razy mniej wycierać go.

Odmyć szklanki od naleciałości

20 sztuczek 10

W równych częściach zmieszajcie ocet z wodą i zalejcie tą mieszanką szklanki. Dajcie im tak postać blisko godziny. Naleciałość od herbaty i kawy łatwo zmyją się zwykłą gąbką.

Oczyścić żelazko

20 sztuczek 11

Weźcie drewnianą deskę do krojenia, pokładźcie na nią pergaminowy papier i hojnie posypcie solą. Włączcie żelazko, dajcie jemu nagrzać się, potem energicznymi ruchami przewodźcie żelazkiem po soli w ciągu minuty.

Prosty środek od grzybka w łazience

20 sztuczek 12

Dla profilaktyki – na 5 litrów wody dodajcie 1 tabletkę furatsiliny i przemyjcie ściany. Jeśli pleśń już tam jest, rozwiedźcie 1 tabletkę w 1 litrze wody. Nie zapomnijcie przewietrzać pomieszczenie, żeby uniknąć podobnych wypadków.

Przeczyścić rurę

20 sztuczek 13

Zmieszajcie sodę oczyszczoną i sól w równych częściach, zasypcie tą mieszanką ściek. Potem zalejcie octem. Przez 15 minut przemyjcie wrzątkiem.

Wybielić łazienkę

20 sztuczek 14

Zmieszajcie 2 łyżki kalcynowanej sody i 2 łyżki sody oczyszczonej do uzyskania jednorodnej masy i natrzyjcie wilgotną wannę tą mieszanką. Przez 10 minut zmieszajcie 50 g octu i 50 g wybielacza i nanieście nad pierwszą warstwą. Przez pół godziny opłuczcie wannę dużą ilością wody.

Pozbyć się tłuszczu i kawałeczków przypalonego pokarmu

20 sztuczek 15

Pozbyć się przylepionych kawałeczków i zastygłego tłuszczu pomoże zwykła sól. Gęsto pokrójcie dno patelni solą, dodajcie trochę wody. Zostawcie na 10 minut.

Umyj gąbkę od tłuszczu i brudu

20 sztuczek 16

Wlejcie do plastikowego pojemnika 2 szklanki gorącej wody i 2 łyżki soli, przemieszajcie, pokładźcie do niego gąbkę i zostawcie na noc.

Pozbyć się mydlanych plam na ściankach prysznica

20 sztuczek 17

Aby usunąć mydlane plamy z przejrzystych ścianek prysznica weźcie wilgotną serwetkę, potrzyjcie nią szkła, potem przetrzyjcie ich czystą gąbką i spłuczcie wodą.

Usunąć rozbite jajko

20 sztuczek 18

Bardzo prosty sposób usunąć rozbite jajko – mocno posypać solą i zostawić na 15 minut, potem zebrać resztki papierowym ręcznikiem.

Żeby zlew połyskiwał

20 sztuczek 19

Wystarczy natrzeć solą i cytryną powierzchnię zlewu. Po oczyszczeniu pokruszycie cytrynę w rozdrabniaczu odpadów. Zlew będzie lśnił, a kuchnia – pachnieć.

Pozbyć się zapachu i odświeżyć kanapę

20 sztuczek 20

Żeby pozbyć się zapachu domowych zwierząt, czy po prostu odświeżyć meble, dodajcie do butelki 10 kropli eterycznego olejku lawendy czy cytryny, 1 łyżkę sody oczyszczonej, 2 szklanki ciepłej wody, wstrząśnijcie i rozpylcie na tkaninie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty