20+ wynalazków z Japonii

W ciągu swojej długowiekowej historii Japończycy dokonali wielu odkryć, których używamy do tej pory, zaczynając od broni i kończąc różnymi współczesnymi gadżetami.

1. Riksza

droga

Dziś takie pojazdy wykorzystuje się do obwożenia turystów po zabytkowych obiektach. Kiedyś natomiast można było je zobaczyć jedynie w Japonii. W latach 60 XIX wieku riksze były bardzo rozpowszechnionym rodzajem pojazdu. Oprócz tego pomagał kierowcom zachować dobrą formę fizyczną.

2. Zupa błyskawiczna

jedzenie

Twórcą zupy błyskawicznej był Japończyk. Wynalazek pojawił się na rynku w 1958 roku. Od tej pory życie studentów odmieniło się na lepsze.

3. Powieść

roman

Genji monogatari jest pierwszą powieścią w historii literatury autorstwa Murasaki Shikibu. Powieść koncentruje się na romantycznym życiu głównego bohatera Genjiego i z dokładnością opisuje jego liczne romanse.

4. Katana

katana

Chociaż powszechnie uważa się, że prototyp katany pochodzi z Chin, jednak ojczyzną prawdziwych katan jest Japonia. W latach 1392-1573 pojawił się miecz podobny do tradycyjnego katana.

5. Mikrokomputer

laptop

Pierwszy komputer Sord SMP80/08 powstał w 1972 roku. Urządzenie nigdy nie było używane, jednak pomogło fachowcom w przyszłości zaprojektować współczesny komputer.

6. Walkman

muzyka

Pierwszy walkman pojawił się w 1979 roku. Kompanii Sony udało się stworzyć fantastyczny gadżet – przenośny, zminiaturyzowany odtwarzacz kaset magnetofonowych, odporny na wstrząsy.

7. Szczupła produkcja

praca

Koncepcja rozwinęła się w oparciu o techniki i rozwiązania organizacyjne zastosowane po raz pierwszy po II wojnie światowej. Pionierem nowego podejścia była firma Toyota. Rozwiązania opracowane przez Toyotę zaczęły być kopiowane przez innych japońskich producentów aut. Główne założenie strategii: ciągłe doskonalenie procesu poprzez eliminację marnotrawstw.

8. CD i DVD

cd

Projektowaniem płyt kompaktowych jednocześnie zajmowały się kompania Sony i Philips. Wspólnie opracowali podstawowe szczegóły, w wyniku czego świat ujrzał płyty kompaktowe. Sony później stworzyła HD-DVD , Bluy Ray.

9. Automat perkusyjny

dram

Roland TR-808 dokonał prawdziwego przewrotu w świecie muzyki.

10. Karaoke

śpiew

Maszyna, która odgrywała muzykę po wrzuceniu monety, została stworzona w roku 1969. Na początku takie maszyny nie cieszyły się popularnością, jednak po roku 1971 pojawiły się praktycznie w każdym barze japońskim.

11. Emotikony

emodzi

Za twórcę emoji uznaje się Japończyka – Shigetaka Kurita. Autorowi nie podobało się to, że emocje podczas pisania e-maili można wyrażać tylko za pomocą tekstów, więc postanowił stworzyć zabawne emoji.

12. Kamera wideo

video

Przenośne urządzenie elektroniczne, służące do nagrywania (rejestrowania) obrazu istniało jeszcze na początku lat 50. XX wieku. W roku 1983 kompania Sony stworzyła pierwszą kamerę, która nagrywała obraz na taśmie Betamax, która była łatwiejsza w użyciu.

13. Urządzenie do gotowania ryżu

naczynie

Zostało stworzone przez Toshibę w 1955 roku. Urządzenia stały się bardzo popularne, z czasem uzupełnioną je w dodatkową funkcję – sterownik temperatury.

14. Camera Phone

telefon

Dziś nikogo nie zdziwisz kamerą w komórce. Natomiast w roku 1999 Kyocera dokonała prawdziwego przewrotu, przedstawiając telefon, który potrafił robić zdjęcia.

15. Elektrokardiograf przenośny

serce

Niezastąpiony wynalazek dla ludzi, którzy cierpią na choroby sercowe.

16. Kalkulator

kalkulator

Pierwszy kalkulator został stworzony przez Busicom w latach 70. XX wieku. Nazywał się gadżet BusicomLE-120 Handy.

17. Żarówki LED

led

Zostały stworzone przez grupę naukowców Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura na początku lat 90. Za ten wynalazek otrzymali Nagrodę Nobla.

18. Akumulator litowo-jonowy

baterie

Asahi Kasei był twórcą tego genialnego wynalazku.

19. Kod QR

qr

Kwadratowy kod graficzny opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku.

20. CRISPR

CRISPR

Metoda pozwalająca na manipulacje genomem została stworzona jeszcze w roku 1987. Jednak naukowcy wtedy nie zrozumieli, z czym mają do czynienia. Jednak ich badania zostały wykorzystane w przyszłości do dokonania wielkich odkryć.

21. Drukowanie przestrzenne

3d

W roku 1981 Japończyk Hideo Kodama opublikował metodę wytwarzania obiektów przestrzennych przy użyciu żywicy światłoutwardzalnej i lasera. To była pierwsza koncepcja drukarki 3D.

22. Kolej dużych prędkości

pociąg

Po wynalezieniu samochodów pociągi stały się mniej popularne, więc Japończycy postanowili naprawić sytuację. Pierwsza kolej dużej prędkości – to linia kolejowa Tōkaidō Shinkansen otwarta w 1964 r.

23. Pendrive

flasz

Pamięć USB przechowuje potrzebną ci informację. Jeśli by nie było pendrive, nasze smartfony byłyby kawałkiem bezużytecznego metalu.

24. Robot Android

robot

Pierwszy android nazywał się WABOT-1. Został stworzony na Waseda University w roku 1970. Wabot miał sztuczne uszy, nos i oczy.

źródło:List25.com
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty