20 zaskakujących faktów na temat znanych filmów, o których nie miałeś pojęcia

Filmy dosyć często zabierają nas w niezwykły świat, pełen fantastycznych bohaterów i scenariuszy, które różnią się od tych, które widzimy na co dzień.

Wydawać by się mogło, że o ulubionych filmach wiemy dosłownie wszystko. Czy aby na pewno? Otóż okazuje się, że jeśli tylko spróbujemy trochę bardziej zagłębić się w mało znane fakty związane z produkcją, aktorami i samą fabułą, możemy się nieźle zdziwić.

1. "Strażacy Galaktyki"

Strażacy Galaktyki

Chris Pratt ukradł z planu kostium Star-Lorda w jednym celu. Chciał go mieć zawsze pod ręką, gdy wybierał się z wizytami do chorych dzieci w szpitalach.

2. "Teoria Wszystkiego"

Teoria Wszystkiego

Stephen Hawking użyczył do tego filmu swojego głosu, jednej z prac naukowych oraz Orderu Towarzyszy Honoru. W mailu do reżysera naukowiec napisał, że w pewnych momentach czuł się, jakby widział samego siebie – chyba największy komplement dla wcielającego się w jego rolę Eddiego Redmayne'a.

3. "Armageddon"

Armageddon

Liczba naukowych i rzeczowych błędów jest ponoć tak ogromna, że kandydaci na menedżerów w NASA są proszeni o wymienienie ich podczas treningów kwalifikacyjnych, a studenci astrofizyki mierzą się z tematem na specjalnych kursach.

4. "Ojciec chrzestny"

Ojciec chrzestny

Coppola chciał, by w filmie były "setki interesujących szczegółów" – jednym z przykładów jest kot, którego Brando trzyma na kolanach w pierwszej scenie filmu. To była spontaniczna decyzja reżysera, bo w pierwszej wersji scenariusza nie uwzględniono żadnego kota. Francis Ford Coppola znalazł puchatego czworonoga kręcącego się w pobliżu studia, a ponieważ wiedział, że Marlon Brando jest wielkim miłośnikiem zwierząt, postanowił zrobić mu niespodziankę. Cóż, dwaj panowie (kot i Brando) dogadywali się ze sobą tak dobrze, że kocie mruczenie zagłuszyło część dialogów, co trzeba było później skorygować w postprodukcji.

5. "Matrix"

Matrix

Choreograf kung-fu Woo-Ping Yuen nie bardzo miał ochotę pracować przy tym filmie. Żeby nie wyjść na nieuprzejmego odmawiając wprost, zażądał olbrzymiego honorarium. Wachowscy się zgodzili. Yuen dorzucił kolejny warunek, który wydawał się nie do spełnienia. Zażądał całkowitej kontroli nad scenami walki oraz czteromiesięcznego szkolenia aktorów pod jego okiem. Wachowscy znów się zgodzili, a choreograf przyjął pracę.

6. "Elizabeth: Złoty wiek"

Elizabeth

Zgodnie ze scenariuszem Elżbieta przyjeżdża do Katedry św. Pawła w Londynie w trakcie trwania prac budowlanych. Tak było w rzeczywistości. Reżyser Shekhar Kapur zdecydował się rozdać robotnikom budowlanym stroje i stare narzędzia, aby wszystko wyglądało naturalnie.

7. "Django"

Django

Na planie "Django" podczas kręcenia sceny kolacji z udziałem Leonardo DiCaprio doszło do niegroźnego wypadku. W pewnym momencie bohater grany przez DiCaprio energicznie uderza ręką w stół. W trakcie jednego z dubli aktor rozbił przez przypadek kryształowy kieliszek. Odmówił jednak przerwania zdjęć i kontynuował swoją kwestię. Dzięki temu scena z jego własną krwią weszła do filmu.

8. "Forrest Gump"

Forrest Gump

Tom Hanks i jego agenci nie negocjowali jednorazowego honorarium za udział w filmie. Tom grał za darmo, a wypłata przyszła dopiero później. Za ustalony procent od dochodu filmu, Hanks zarobił na czysto ponad 40 milionów dolarów.

9. "Titanic"

Titanic

Kate Winslet wiedziała, że w kilku scenach będzie musiała obnażyć się przed Leonardem DiCaprio. Żeby nie odsuwać nieuniknionego i nie stresować się niepotrzebnie, Kate zrzuciła ciuchy w momencie, gdy przedstawiono ją aktorowi.

10. "Lista Schindlera"

Lista Schindlera

Przygotowanie kostiumów dla 20 tysięcy statystów nie jest łatwą rzeczą. Projektanci pracujący przy tym filmie umieścili ogłoszenia w polskiej prasie, że skupują stare ubrania. Ludzie chętnie pozbyli się ciuchów z lat 30. i 40. ubiegłego stulecia.

11. "Mroczny rycerz"

Mroczny rycerz

Aktor na miesiąc odciął się od świata i nie wychodził z pokoju hotelowego. W tym czasie notował, czytał i budował w swojej głowie postać psychopatycznego mordercy.

12. "John Wick 2"

John Wick

Przygotowując się do roli, Keanu Reeves trenował 3 miesiące. Jego trening obejmował zajęcia z judo, brazylijskiego jiu-jitsu, zajęcia ze strzelectwa oraz jazdy samochodem. Keanu Reeves wziął udział w 95 procentach scen walki.

13. "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"

Władca Pierścieni

Sean Bean boi się latać, a do samolotu wsiada wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Podczas kręcenia scen w ośnieżonych górach cała ekipa dostawała się na miejsce helikopterem, a Sean, w stroju Boromira, wyruszał na miejsce pieszo, co zajmowało mu średnio dwie godziny.

14. "Pretty Woman"

Pretty Woman

Sceny, w której Edward Lewis (Gere) zamyka pudełko, nieomal przytrzaskując palce sięgającej po naszyjnik Vivian (Roberts), nie było w scenariuszu. To był spontaniczny żart Gere'a, ale reżysera tak zachwyciła ta scena i reakcja Roberts, która wybuchnęła śmiechem, że postanowił umieścić ją w filmie.

15. "Interstellar"

Interstellar

Na potrzeby niektórych scen scenograf Nathan Crowley zlecił zasadzenie kukurydzy na wiejskich terenach stanu Alberta (Kanada) na polu o powierzchni ok. 500 akrów (robił to samo podczas kręcenia filmu "Człowiek ze stali", 2013). Kukurydza została następnie sprzedana i faktycznie przyniosła zysk.

16. "Terminator"

Terminator

Pewnego popołudnia Arnold Schwarzenegger wyskoczył z planu na szybki lunch do restauracji. Dopiero widząc zdziwione spojrzenia klientów i obsługi uświadomił sobie, że był w pełnej charakteryzacji i wyglądał jak na powyższym zdjęciu.

17. "Zjawa"

Zjawa

Hollywoodzki aktor postanowił zjeść surową wątrobę bizona, ponieważ uważał, że sztuczna wątroba zrobiona z galaretki nie wyglądałaby dobrze w filmie. Jednak przyznał, że surowe mięso w ogóle mu nie smakowało. Musiał także nauczyć się strzelać z muszkietu, rozpalać ogień, mówić w dwóch językach indiańskich (Pawnee i Arikara) i uczyć się u lekarza, który specjalizuje się w starożytnych technikach uzdrawiania. Aktor przyznał, że to najbardziej wymagający obraz, nad jakim miał okazję pracować.

18. "Park Jurajski"

Park Jurajski

Wygląda na to, że większość odgłosów wydawanych przez welociraptorów w filmie" Jurassic Park" to w istocie dźwięki wydobywające się z gardeł kopulujących żółwi.

19. "Gra tajemnic"

Gra tajemnic

W ostatniej scenie filmu Benedict Cumberbatch miał załamanie nerwowe i zaczął głośno płakać. Ogarnęła go na punkcie Alana Turinga obsesja. Zaczął zgłębiać jego losy, odczuwać to, co odczuwał jego bohater, więc trudno mu było zaakceptować ten fakt, że zdjęcia do filmu niebawem się zakończą.

20. "Jestem legendą"

Jestem legendą

Will Smith tak polubił swego filmowego psa, że chciał go adoptować po zdjęciach, jednak jego trener nie dał się przekonać.

źródło:Boredpanda
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty