21 anime, po których pokochaliśmy ten gatunek

Dziś już nie ma ludzi, którzy nie słyszeliby o takim wspaniałym gatunku japońskiej animacji jak anime. Te porywające historie dziwią nie tylko pięknością wcielenia, ale i założonym w nich głębokim sensem i metaforycznością.
20 anime

W tym artykule nasza redakcja zebrała 21 najlepszych prac utalentowanych japońskich reżyserów.

Spirited Away: W krainie bogów

20 anime 1

Malutka Chihiro razem z mamą i ojcem przejeżdżają do nowego domu. Zabłądziwszy po drodze, oni okazują się w dziwnym pustynnym mieście, gdzie na nich czeka wspaniała uczta. Rodzice chętnie narzucają się na pokarm i ku przerażeniu dziewczynki przekształcają się na świnie, stając więźniami złej czarownicy Yubaby, władczyni tajemniczego świata starożytnych bogów i potężnych duchów.

Ruchomy zamek Hauru

20 anime 2

Zła wiedźma uwięziła 18-letnią Sophie w ciele starej kobiety. W poszukiwaniu kogoś, kto pomoże jej wrócić do swojego wyglądu, Sophie poznaje potężnego czarodzieja Houle i jego demona Kaltsifera. Kaltsifer musi służyć Houle zgodnie z umową, warunki której on nie może rozgłaszać. Dziewczyna i demon decydują pomóc sobie nawzajem, aby pozbyć się złego czaru.

Grobowiec świetlików

20 anime 3

Ostatnie dni Drugiej Wojny Światowej. Amerykańskie samoloty bombardują bezbronne japońskie miasta. Do wiru ludzkiego codziennego koszmaru popadają 14-letni Saito i jego siostrzyczka Setsuko. Poniósłszy najbardziej gorzką stratę – stratę bliskich, oni pozostali całkiem same. Młody chłopiec od razu staje się dorosłym, zetknąwszy się z okrucieństwem świata. On uświadamia, że od niego zależy życie jego malutkiej siostry.

Mój sąsiad Тоторо

20 anime 4

Przejechawszy do wsi, dwie malutkie siostry, starsza Satsuki i młodsza Mei, poznają leśnego ducha, którego Mei nazywa Totoro (zniekształcone "troll"). Zaprzyjaźniwszy się z dziewczynkami, Totoro nie tylko urządza im powietrzną wycieczkę po swoich ziemiach, ale i pomaga widywać się z mamą, która leży w szpitalu.

Księżniczka Mononoke

20 anime 5

Młody królewicz Ashitaka zamordowawszy dzika poniósł śmiertelne przekleństwo. Stary znachor przewidział mu, że tylko on sam zdolny zmienić swój los. I odważny wojownik powędrował do niebezpiecznej podróży. Tak on znalazł się w tajemniczym kraju, gdzie ludzie pod przewodnictwem złej pani Eboshi walczyli z mieszkańcami lasu: duchami, demonami i olbrzymimi istotami, których Ashitaka nigdy wcześniej nie widział.

O dziewczynie skaczącej przez czas

20 anime 6

17-letnia Makoto Konno niezbyt dobrze uczy się, często spóźnia się i nie wie, kim chce zostać po zakończeniu szkoły. Wieczorami ona gra z przyjaciółmi w baseball, każdy ranek wskakuje na rower i w pośpiechu jedzie na lekcję. Ale niespodziewanie w jej zwykłym miarowym życiu zdarza się dziwne wydarzenie i Makoto zyskuje zdolność podróżowania w czasie.

Szept serca

20 anime 7

Shizuku wziąwszy kolejną książkę w bibliotece przypadkowo zauważyła, że przed nią tę książkę brał niejaki Seiji. I to stało się nie po raz pierwszy – ten Seiji czytał i inne książki, które podobały się jej. Zainteresowawszy się, Shizuku postanowiła poznać kim on jest, ten czytający królewicz?

5 centymetrów na sekundę

20 anime 8

Film obejmujący ponad 10 lat życia głównego bohatera Takaki Tono. Składa się z trzech historii, które biorą początek swojego opowiadania w Japonii w połowie lat 90-tych.

Laputa – podniebny zamek

20 anime 9

Alternatywna rzeczywistość, odpowiadająca początku XX wieku. W rękach dziewczynki na imię Sita znajduje się Latający Kamień. Za nim polują agenci rządu i piraci, ponieważ Kamień przedstawia ogromną wartość. Starając się schować od prześladowców, Sita spotyka Pazu, swojego rówieśnika, pracującego w górniczym miasteczku. Razem dzieci wyjaśniają, że Kamień – klucz do tajemniczej latającej wyspy Laputa.

Zrywa się wiatr

20 anime 10

Chłopiec Jiro marzy o polotach i pięknych samolotach, zdolnych wyprzedzić wiatr. Tylko pilotem jemu nie być – on z urodzenia jest krótkowzroczny. Ale Jiro nie rozstaje się z marzeniem o niebie, on zaczyna wymyślać idealny samolot i z czasem staje się jednym z najlepszych projektantów samolotów świata. Na drodze do sukcesu on nie tylko spotka dużo ciekawych ludzi, przeżyje wielkie trzęsienie ziemi w Tokio i okrutną wojnę, ale i znajdzie miłość swojego życia – piękną Naoko.

Wilcze dzieci

20 anime 11

Yuki i Ame tylko na wygląd są zwykłymi dziećmi, które powinni być niespokojnym ciężarem środowiska przyrodniczego. Kiedy ginie ich ojciec, ostatni przedstawiciel dawnego rodzaju wilkołaków, ich matka – zwykła dziewczyna, która kiedyś zakochała się do człowieka, który okazał się wilkiem – musi przejechać dalej od dużego miasta i zacząć wszystko od nowa.

Podniebna poczta Kiki

20 anime 12

Młoda wiedźma Kiki po osiągnięciu 13 lat musi przeżyć określony czas wśród ludzi. Kiki razem ze swoim kotem Gigi wyrusza do miasta, gdzie i poznaje dobrego piekarza, który pomaga jej zacząć własną działalność gospodarczą – otworzyć świadczenia usług awaryjnych. Praca zapoznaje Kiki z różnymi ludźmi i nadaje możliwość zyskać nowych przyjaciół i spełniać dużo rzeczy.

Tajemniczy świat Arrietty

20 anime 13

Historia malutkich ludzi, które mieszkają obok nas, pożyczając trochę rzeczy. Ich istnienie jest utrzymywane w tajemnicy. Ale młoda Arrietty narusza zakaz. Jej ujawnia 14-letnia Sho i oni stają się najlepszymi przyjaciółmi.

Naruto

20 anime 14

W serialie "Naruto" opowieść prowadzi się o początkujących ninja, którzy tylko ukończyli akademię i otrzymali "dowody" pod postacią bandaży. Od razu po zakończeniu bohaterzy popadają do mnóstwa walk i niebezpiecznych sytuacji, znajdują przyjaciół, spotykają wrogów.

Ogród słów

20 anime 15

Młody mężczyzna o imieniu Takao spotyka tajemniczą młodą kobietę. Ich okazyjne i jak gdyby do niczego nie prowadzące spotkania w parku, gdzie Takao ucieka od zajęć, pracując nad osiągnięciem swojego dziwnego marzenia – poświęcić swoje życie projektowaniu i produkcji obuwia – powtarzają się znów i znów... prawda, tylko w deszczowe dni. Serca bohaterów zaczynają trochę otwierać się do siebie, ale na to trzeba czas, a w przedzie zbliża się koniec sezonu deszczów ...

Makowe wzgórze

20 anime 16

Akcja toczy się w 1963 roku, w pobliżu Jokohamy. U Umi Matsuzaki ojciec, dowódca statku, 10 lat temu zginął podczas Koreańskiej wojny, kiedy ona była jeszcze malutką dziewczynką. Podczas gdy jej matka znajduje się poza miastem, dziewczynce należy prowadzić gospodarstwo, w szczególności nie zapominać każdy ranek podejmować flagi – taką regułę postawił ojciec, żeby widzieć z morza, że na niego czekają w domu.

Death Note

20 anime 17

Wyobraź sobie, że macie zdolność zamordować wszystkich, kto wam nie podoba się, przy czym zamordować po prostu napisawszy ich imię w wytartym czarnym zeszycie z napisem Death Note. Ten zeszyt – idealna broń. A co, jeśli u kogoś powstanie idea zrobić za pomocą zeszytu coś większego niż po prostu śmierć sprawców obrazy? Co, jeśli ten "ktoś" okaże się idealistą, gotowym podjąć decyzję za cały świat?

Suzumiya Haruhi no Shōshitsu

20 anime 18

17 grudnia był zwykły szkolny dzień. W przeddzień Nowego Roku u Haruhi pojawiła się idea zorganizować imprezę. Jednak z jakiegoś powodu świat dla Kyona następnego dnia w całości zmienił się: po niektórych wątpliwościach on zrozumiał, że Haruhi więcej nie ma w jego szkole. Nagato nie jest już obcy, Mikuru – zwykła uczennica. Co będzie robić Kyon?

Szkarłatny pilot

20 anime 19

Film animowany jest oparty na krótkiej mangi Miyazaki i opowiada o tym, jak wirtuozowskiemu pilotowi ciężko być człowiekiem wśród świń, które na dodatek uważają, że on sam – świnia wśród ludzi.

Czarodziejka z księżyca

20 anime 20

Główna bohaterka "Czarodziejki z księżyca" – Usagi Tsukino. Ona była zwykłą uczennicą, aż nie spotkała gadającego kota o imieniu Luna. Luna pomogła Usagi obudzić swoje siły i nauczyła dziewczynę przekształcać się do Sailor Moon, żeby bić się z złem, próbującym zachwycić Ziemię. W walkach do niej dołączyły się i jej przyjaciółki – inni wojowniczki w bluzach marynarskich.

Bleach

20 anime 21

Wyobraźcie sobie, że jesteście 15-letnim japońskim uczniem i uczycie się w 9 klasie. Również macie dwie młodsze siostry. Wasz ojciec stale chce was "zamordować", co prawda osobiście on nazywa to treningami. Ale co dziwnie, dzięki właśnie temu wciąż dotychczas żyjecie. Chodzicie do szkoły, uczycie się, przychodząc do domu, siadacie i robicie pracę domową. Wasza rodzina jest właścicielem lokalnej kliniki, pomagacie w klinice wieczorami. Cóż, w ogóle standardowe szkolne życie nastolatka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty