21 trików, dzięki którym zdasz egzamin celująco

Biedni studenci. Czego tylko nie robią, aby zdać egzaminy: nie śpią nocami, nie jedzą, nie piją, wkuwają, czytają masę książek. Jednak okazało się, że te metody są mało skuteczne. Naukowcy to udowodnili.

W niniejszym artykule korzystne rady dla wszystkich studentów, jak zdać egzamin celująco.

1. Porządnie się wysypiaj

sen

Studenci zazwyczaj uczą się w nocy, jednak tego nie warto robić. Jedna nieprzespana noc – i twoja pamięć znacznie się pogarsza.

2. Obserwuj

praca

Bez wątpienia każdy student musi się uczyć. Jednak naukowcy udowodnili, że aktywna obserwacja tego czynności, wykonywanych przez innych ludzi aktywuje procesy mózgowe, imitujące nauczanie praktyczne. Dlatego zwykła obserwacja może przyśpieszyć proces nauczania.

3. Pozbądź się markerów

ołówki

Choć wszelkiego rodzaju kolorowe pisaki są ulubioną bronią uczących się, naukowcy sugerują, że wcale nie są pomocne w nauce. Uczymy się i przypominamy wyuczone informacje lepiej, jeśli łączymy je z inną informacją. Zakreślacze wywołują odwrotny skutek – izolują pojedynczą informację. Często więc uczniowie podkreślają całe akapity tekstu, sprawiając wrażenie, że bardzo się napracowali, jednak w rzeczywistości przynosi to niewielkie rezultaty.

4. Nie zabieraj się zbyt szybko za podręczniki

biblioteka

Naukowcy udowodnili, że przerwa między egzaminami powinna wynosić 10%. Czyli, jeśli chcesz przypomnieć to, czego się uczyłeś rok temu, musisz zabrać się do tego miesiąc po tym, jak zacząłeś uczyć się czegoś nowego.

5. Zmieniaj otoczenie

księga

Zazwyczaj uważamy, że musimy uczyć się w tych miejscach, w których jest również dużo uczących się, coś piszących, czytających osób. Jednak naukowcy udowodnili, że studenci, którzy podczas przygotowań do egzaminów ciągle zmieniali otoczenie, zdają lepiej egzaminy niż ci, którzy uczyli się w jednym tym samym miejscu.

6. Nie ignoruj języków obcych

flagi

Badania udowodniły, że nauka języków obcych polepsza działalność mózgową, pozytywnie wpływa na korę mózgową. Człowiek może dłużej przechowywać w głowie informację.

7. Nieco leniuchowania

odpoczynek

Naukowcy udowodnili, że ludzie mogą się uczyć podczas snu i nawet mogą kojarzyć dźwięki i zapachy.

8. Rób ćwiczenia fizyczne

trening

Ćwiczenia fizyczne zwiększają zdolności poznawcze poprzez zatrzymanie spadku zdolności poznawczych. Zwierzęta laboratoryjne, które regularnie biegały po kołowrotku miały o wiele lepsze wyniki niż te, które nie ćwiczyły.

9. Graj na instrumentach muzycznych

babcia

Dorośli, którzy w dzieciństwie grali na instrumentach muzycznych w ciągu 10 lat, lepiej zapamiętują informację. Mają lepsze zdolności poznawcze. Naukowcy uważają, że gra na instrumentach muzycznych, podobnie jak nauka języków obcych, pomaga utrwalać skojarzenia w mózgu.

10. Ucz się czegoś ważnego przed snem

razem

Naukowiec Dan Taylor przekonuje, że uczenie się jakiejś ważniej i trudnej informacji przed snem pomaga lepiej ją zapamiętać.

11. Strategicznie wykorzystanie snu

oczki

Lekarze uważa, że cyfry, twarze, imiona utrwalają się w naszej pamięci podczas głębokiego snu. Bez niego po prostu nie zapamiętamy tej informacji. Na przykład, podczas badań ludzie szybciej wykonywali te zadania komputerowe, które oni przeczytali przed snem. Śpij, aby mieć lepszą pamięć.

12. Poprawnie się odżywiaj

kobieta

Badania Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodniły, że studenci, którzy w ciągu pięciu dni przed egzaminem spożywali produkty o dużej zawartości tłuszczy i małej zawartości węglowodanów zdali gorzej egzaminy niż ci, którzy poprawnie się odżywiali.

13. Rób przerwy

przerwa

Badania udowodniły, że przerwy w czasie nauki skutecznie wpływają na zapamiętywanie informacji. Naukowcy twierdzą, że po przerwie lepiej rozumiemy to, co uczymy i na dłużej zapamiętujemy.

14. Skupiaj się na najgłówniejszym

różne

Nie próbuj wykonywać od razu kilku zadań. Będzie ci się wydawać, że zrobiłeś i wyuczyłeś bardzo dużo, jednak naukowcy udowodnili, że niepotrzebne bodźce podczas nauczania negatywnie wpływają na szybkość zapamiętywania.

15. Zapomnij o pamięci słuchowej i wzrokowej

pamięć

Empiryczne metody badań obaliły mit o tym, że u każdego człowieka lepiej funkcjonuje albo prawa, albo lewa półkula mózgu. I to, że ludzie dzielą się na dwie kategorie: ludzie, którzy mają lepiej rozwiniętą pamięć wzrokową i ci, którzy mają dobrze rozwinięta pamięć wzrokową.

16. Różnorodna informacja

info

Naukowcy doszli do wniosku, że poznawanie różnej informacji pomaga lepiej ją zapamiętać. To jest związane z tym, że podświadomie staramy się lepiej ją zrozumieć.

17. Sprawdź się

zajęcia

Eksperci zajmujący się badaniem pamięci twierdzą, że sprawdzanie samego siebie jest jedną z najbardziej efektywnych metod na poprawę zdolności przywoływania z pamięci wyuczonych informacji. Pomaga ono także uzupełniać luki w wiedzy.

18. Nie budź się zbyt wcześnie

kot

Dan Taylor przekonuje, że poranne wkuwanie jest mało skuteczne. Nie warto budzić się o świcie, aby zacząć się uczyć, ponieważ dochodzi do zaburzania różnych procesów, które sprzyjają zapamiętywaniu informacji.

19. Segreguj informację

informacja

Psycholog George Miller udowodnił, że nasz mózg segreguje informację na 7 części.

20. Nie staraj się czegoś przypomnieć

arni

Jeśli z trudem wydobywasz informację z pamięci, to później na długo pozostaje w twojej głowie.

21. Ucz się

nauczanie

Nasza wiedza i umiejętności nie zależą od IQ, lecz od tego, jak się uczymy.

Za pomocą niniejszych rad z łatwością zdasz każdy egzamin.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty