22 labirynty, które sprawią na tobie niesamowite wrażenie

W niniejszym artykule najdłuższe, najładniejsze i najbardziej tajemnicze labirynty.

W czasach starożytnych najsłynniejszym był labirynt Minotaura w Knossos. Był swoistym więzieniem dla Minotaura, który był zabity przez Tezeusza. Dziś natomiast labirynty są raczej zabawą. Jeśli człowiek zabłądzi lub zmęczy się, to obowiązkowo zostanie uratowany przez personel.

Jednak w czasach starożytnych labirynty były budowane nie za dla zabawy. W tych magicznych powikłanych korytarzach przeprowadzano różne rytuały, czasami ze składaniem ofiar z ludzi, a również do labiryntów przeprowadzano swoich wrogów, spodziewając się na to, że nigdy stamtąd nie wyjdą i zginą. Niestety do naszych czasów zachowało się bardzo mało takich budowli, a dziś labirynty buduje się raczej w celach pokojowych, na powikłanych ścieżkach nikt nie umiera i nie przeprowadza się żadnych rytuałów.

1. Najdłuższy labirynt na farmie ananasów Dole

Dole

Stara farma owocowa lub plantacja Dole o długości 3 mil, na której uprawiano ananasy w ciągu 40 lat, znajduje się na wyspie Oʻahu na Hawajach. Jednak w 1989 roku farma została przemieniona w atrakcję turystyczną. W 2007 roku z zieleni na terytorium farmy stworzono labirynt z wizerunkiem ananasa pośrodku. Ten labirynt jest bardzo długi, dzięki czemu znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Długość jego powikłanych ścieżek liczy ponad pięć kilometrów.

2. Stare podziemia Londynu

Stare podziemia Londynu

W Londynie pierwsze podziemne labirynty powstały około 2000 lat temu. Rozwijały się i zwiększały wraz z rozwojem miasta, były swoistą siedzibą różnych przestępców, żebraków. Dziś jedno z takich podziemi z XVI wieku zostało przemienione w atrakcję turystyczną. To miejsce jest bardzo mroczne: tutaj aktorzy odtwarzają okropne wydarzenie z przeszłości, można zobaczyć na własne oczy zmumifikowane zwłoki, narzędzia do tortur. Właśnie dlatego organizatorzy show uprzedzają, że dzieci tutaj nie warto ze sobą zabierać.

3. Największy labirynt Reignac-sur-Indre

Reignac sur Indre

Francuski labirynt Reignac-sur-Indre z zieleni jest największym labiryntem na świecie. Jego wizerunek i powikłane ścieżki zmieniają się każdego sezonu, a z góry można obserwować wspaniałe obrazy ze słoneczników.

4. Labirynt na farmie Cherry Crest

Cherry Crest

Na polu kukurydzianym farmy Cherry Crest rośliny zasiewa się w taki sposób, aby powstał labirynt. Na jego długich i powikłanych ścieżkach o długości 2,5 mil można zobaczyć mosty i ostre zakręty, dlatego z tego labiryntu dosyć trudno znaleźć wyjście. Aby pomóc turystom, którzy zabłądzili, w labiryncie zawsze czuwa dwóch właścicieli.

5. Katakumby Paryża

Katakumby Paryża

Katakumby Paryża na wskroś przesiąknięte są śmiercią, zostały wzniesione na kościach ludzkich. Okropne wydarzenia w końcu XVIII wieku zapoczątkowały budownictwo tego labiryntu. Wszystko zaczęło się o tego, że ówczesny Paryż był przeludniony, na skutek czego zwiększyła się ilość zgonów. Ludzie zazwyczaj umierali na skutek różnych epidemii. W związku z tym cmentarze były przepełnione, więc trzeba było coś z tym robić.

Do rozwiązania tego problemu wybrano opuszczony kamieniołom. Niebawem on się przemienił w ogromny labirynt, złożony z ludzkich szczątek. Wówczas, w ciągu ostatniego roku zmarło ponad sześć milionów osób, które zostały pochowane w katakumbach. Dziś to jest popularna atrakcja turystyczna, jednak nie każdy zważy się na to, aby zobaczyć labirynt usiany czaszkami i kośćmi ludzkimi.

6. Labirynt Snakes‘n Ladders

Ladders

Projektantowi Michaelowi Blee, który zaprojektował labirynt z zieleni, przyszedł do głowy genialny pomysł stworzenia gry Snakes ‘n Ladders. Ten pomysł został przez projektanta zrealizowany i dziś każdy chętny można zagrać w tę powikłaną grę, która liczy 6 akrów, a wysokość ścian z żywopłotu stanowi 9 funtów. Uczestnicy gry muszą pokonać dosyć powikłany szlak, chociaż z lotu ptaka labirynt wygląda dosyć prostym.

7. Zmienny labirynt Davis

Davis

Super labirynt Davis Farmland cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Ludzie odwiedzają go nie jeden raz, ponieważ każdego roku labirynt zmienia swoje oblicze i mapę trasy. Każdego roku turyści pokonują nowy szlak i rozwiązują kolejną łamigłówkę.

8. Klasyczny labirynt Longleat z zieleni

Longleat

W Anglii z cisów stworzono klasyczny labirynt. Zajmuje ponad 0,6 hektara powierzchni, a całkowita długość ścieżek ma 2,72 kilometra. W odróżnieniu od innych labiryntów jest on trójwymiarowy z sześcioma drewnianymi mostami i z wieżą obserwacyjną.

9. Australijski labirynt Ashcombe

Ashcombe

W Australii znajduje się słynny labirynt z zieleni Ashcombe. Został stworzony 30 lat temu i jest najstarszym australijskim labiryntem. W dodatku w sąsiednim ogrodzie stworzono labirynt z róż.

10. Przerażające labirynty na Wyspach Sołowieckich

n Wyspach Sołowieckich
n Wyspach Sołowieckich 2
n Wyspach Sołowieckich 3
n Wyspach Sołowieckich 4

Na Wyspach Sołowieckich odkryto ponad 35 przerażających labiryntów z kamieni i gleby. Takie same odkryto w Szwecji w Irlandii, więc występują pod wspólną nazwą "północne labirynty". To może świadczyć o tym, że niegdyś, w czasach starożytnych, istniał jedyny naród. Archeolodzy twierdzą, że takiego typu labirynty wznoszono w celu stworzenia miejsca kultu martwych, ponieważ dotychczas tutaj się zachowały szczątki ludzkie.

11. Kukurydziane labirynty Richardson

Richardson
Richardson 2
Richardson 3

Farma Richardson znajduje się w USA i należy do rodziny Richardsonów od 1840 roku. Tutaj znajduje się niezwykłe pole kukurydziane, które za każdym razem zasiewa się w taki sposób, aby ścieżki i trasy układały się w powikłane labirynty, a z lotu ptaka można zobaczyć wizerunki w postaci zamków, obrazów na cześć różnych wydarzeń, na przykład z okazji 50 jubileuszu ulubionego zespołu The Beatles labirynt zrobiono w postaci portretów piosenkarzy. Właściciele wpadli na pomysł stworzenia labiryntu, aby przyciągnąć turystów.

12. Najstarszy zielony labirynt Hampton Court

Hampton Court

Został on stworzony jako część olbrzymiego ogrodu dla władcy Wilhelma Orańskiego w latach 1689 – 1695. Jest opisany w wielu utworach literackich. Przez te setki lat labirynt w Hampton Court przyciąga niezmiennie setki tysięcy turystów.

13. Labirynt "Odcisk"

Odcisk

Niezwykły i pod jakimś względem mistyczny labirynt "Imprint" (odcisk) zdobył ogromną popularność, dzięki kształtowi w postaci odcisku nogi. Nie zważając na to, że został stworzony w 1975 roku, wiele ludzi uważa, że pochodzi z czasów starożytnych.

14. Labirynty Grace Cathedral

Grace Cathedral

W San Francisco znajdują się niesamowite labirynty Grace Cathedral, które przybierają różne kształty. Te labirynty znajdujące się na podwórku i wewnątrz katedry, stworzone są z płytek i kamienia, a nie z zieleni. Dają możliwość medytować w centrum dużego miasta.

15. Labirynt villi Pisani

Pisani

Labirynt na villi Pisani wpisał się do historii jako labirynt, z którego najtrudniej jest znaleźć wyjście. Wiele odwiedzających po kilkugodzinowych błąkaniach proszą o pomoc pracowników, natomiast ci, którym udało się znaleźć wyjście, mają możliwość podziwiać cudowną XVIII-wieczną wieżę na dachu, której znajduje się posąg Meduzy Gorgony. Zgodnie z legendą Napoleon Bonaparte również szukał wyjścia z tego labiryntu.

16. Labirynt Lands End Labyrinth

Lands End Labyrinth
Lands End Labyrinth 2

W Bay Area znajduje się unikalny labirynt Lands En. Każdy, kto znajdzie się w środku labiryntu, może podziwiać wspaniały widok na wybrzeże, na San Francisco, most Golden Gate i wyspę Angel. Turyści uważają, że jest bardzo ładnym miejscem, w którym można odzyskać równowagę wewnętrzną.

17. Lodowe labirynty

Lodowe labirynty
Lodowe labirynty 2
Lodowe labirynty 3

Bardzo ładne są lodowe labirynty, które stwarza się na okres zimowy. Największą popularnością cieszą się lodowe labirynty w chińskim mieście Harbin, które stwarza się specjalnie na Festiwal lodu i śniegu. Również bardzo psychodeliczny labirynt stworzono w Monachium na Festiwal Oktoberfest. W labiryncie brzmi głośna muzyka, są różne efekty specjalne.

18. Wodny labirynt Victoria Park, Wielka Brytania

Wodny labirynt

W 1984 roku stworzono unikalny wodny labirynt, który gromadzi wodę deszczową. Nie jest atrakcją, a raczej pomnikiem i swoistym przypomnieniem o problemie mieszkańców Brystolu z czystą wodą w wieku XII i XX. Został stworzony na podstawie labiryntu Chartres, który nawiązuje do mitologii chrześcijańskiej i ma kształt krzyża.

19. Labirynt Harry Pottera

Labirynt Harry Pottera

Anglicy postanowili na cześć swego ulubionego bohatera Harry’ego Pottera w mieście York stworzyć labirynt z zieleni z wizerunkiem młodego czarodzieja z Hogwarts. Stworzono dwa wizerunki Harry’ego Pottera na jednym polu, dlatego ten labirynt jest największym obrazkiem w stylu "znajdź różnice". Jeśli chodzi o rozmiary, jest największym labiryntem w Europie.

20. Labirynt z cegły na wyspie Capri

Capri

Na wyspie Capri stworzono labirynt z cegły wyjście, z którego jest dosyć łatwo znaleźć. Jest to bardzo ładny labirynt z widokiem na morze i skały. Jest on prawdziwym arcydziełem architektonicznym.

21. Naturalny labirynt w stanie Utah

Utah

W USA znajduje się Park Narodowy Canyonlands, którego zakątki odwiedzają tylko najbardziej odważni, aby pokonać naturalny labirynt w legendarnych kanionach. Tutaj są ścieżki z ostrymi zakrętami, wąwozy, również turysta może mieć do czynienia z powodzią, dlatego ten labirynt jest najbardziej skomplikowanym na świecie.

22. Labirynt La Senta

la senta

Dla miłośników łamigłówek bardzo powikłany labirynt w Kostaryce. Liczy 3175 metrów ścieżek. W tym labiryncie niemożliwie zabłądzić, a trasa ku wyjściu prowadzi różnymi kołami, więc trzy kilometry musisz pokonać pieszo.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty