22 niesamowitych faktów o najulubieńszym napoju na świecie

W naszym świecie istnieje ogromna ilość różnorodnych napojów, które różnią się smakiem, zapachem, a nawet metodą parzenia. Ale bez wątpienia, jednym z najbardziej popularnych i ulubionych napojów jest odurzający zapach mielonych ziaren kawy.

Codziennie miliony litrów tego napoju piją ludzie w domu, w kawiarni, restauracji, na ulicznych stoiskach. I nikt nie postanowił zrezygnować z ulubionego zwyczaju i przyjemności. Ale zastanówmy się, czy tak dużo wiemy o napoju, który orzeźwia i wzmacnia ciało i ducha!? Nie. I przekonaj się sam, dowiedziawszy się niesamowite fakty o napoju tak lubianym przez miliony ludzi, jeśli nie powiedzieć miliardów!

1. Istnieje legenda, że roślina, z której wydobywane są ziarna kawy, była odkryta w XI w. przez zwykłego etiopskiego pasterza, który zauważył, że jego kozy stają się niezwykle energiczne po jedzeniu tych samych ziaren.

koza

2. Według statystyk, mieszkańcy Nowego Jorku piją 7 razy więcej kawy niż wszyscy mieszkańcy USA. A teraz wyobraź sobie, jaka ilość kawy wypijana jest na całym świecie!?

kawa

3. Kawa jest psychoaktywnym napojem, który w dużych ilościach może spowodować halucynacje i dziwne wizje. Ponadto należy pamiętać, że takie "przedawkowanie" może doprowadzić do zgonu.

kolory

4. Dawka śmiertelna kofeiny dla człowieka wynosi 100 filiżanek kawy dziennie. Aż strach pomyśleć, jakiego „szoku” doznaje organizm!

kofeina

5. Pewnego dnia w 1600 roku francuski lekarz zaproponował swoim pacjentom kawę z mlekiem, od tego czasu ogromna ilość ludzi zaczęła dodawać w ulubiony napój mleko. I tak pojawiło się połączenie białej pianki i czarnego napoju.

latte

6. Znanym jest fakt, że francuski filozof Voltaire pił po 50 filiżanek kawy dziennie i dożył przy tym do 84 lat. Przy okazji, zmarł Voltaire nie na chorobę serca, jak można by pomyśleć, a z powodu raka gruczołu krokowego. W historii Voltaire jest jednym z najbardziej znanych kawomanów.

Voltaire

7. Cena na espresso jest regulowana przez włoski rząd, ponieważ kawa jest integralną częścią codziennego życia wszystkich obywateli Włoch.

espresso

8. Hawaje są jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie warunki klimatyczne pozwalają na uprawę dobrych odmian kawy.

odmiany kawy

9. Warto zauważyć, że w starożytnej kulturze arabskiej jednym z możliwych argumentów kobiety do rozwodu może być skarga na męża z powodu niewystarczającej ilość kawy w domu. Intesujący zwyczaj.

para

10. Ziarna kawy, w rzeczywistości są nasionami owoców kawowca.

drzewo

11. Należy wiedzieć, że parzone espresso zawiera w sobie 2,5% tłuszczu, podczas gdy filtrowana kawa – tylko 0,6% tłuszczu.

filiżanka

12. Jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki klasycznej Johann Sebastian Bach skomponował operę o kobiecie, która była uzależniona od kawy. Wyobraź sobie, ile lat minęło, a ten nawyk stał się jeszcze bardziej powszechnym zjawiskiem.

Bach

13. Na świecie istnieje niezliczona ilość napojów na bazie kawy. I nawet kawa z dodatkiem marihuany, która według znawców pozwala poczuć prawdziwą przyjemność. Ale w żadnym wypadku nie zachęcamy do próbowania!

napój

14. W większości krajów na świecie profesjonalnymi barmanami są młodzi ludzie w wieku od 20-25 lat. We Włoszech zawód "barmana" traktowany jest z wielkim szacunkiem, dlatego wielu przedstawicieli tego zawodu mają więcej niż 45 lat.

barman

15. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pojawiło się słowo "kawa" !? Początkowo nazwa napoju, która pochodzi z języka arabskiego, brzmiała jak "kaghua al-bun", co w tłumaczeniu oznacza "wino z fasoli". Następnie pojawił się skrót – "kahwa". Stąd pochodzi znana nam nazwa "kawa".

kachwa

16. W 1600 roku klerycy poważnie dyskutowali możliwość zakazu katolikom picia kawy. Ale na szczęście, Papież Klemens II nie poparł tego zakazu.

klerycy

17. Bez względu na to co mówią inni, pamiętaj, że kofeina nie jest w stanie wyeliminować skutki nietrzeźwości i nie jest zbawieniem na kaca.

koniak

18. Pierwsza webkamera została zaprojektowana na Uniwersytecie w Cambridge w celu kontrolowania ekspresu do kawy. Tak, okazuje się, powstają wszelkiego rodzaju wynalazki.

coffee

19. Japończycy są wielkimi wynalazcami, dlatego w kraju wschodzącego słońca istnieją SPA, w których każdy za opłatą może wziąć kąpiel z kawy, herbaty lub wina.

wanna

20. Do tego, jak kawa stała się szalenie popularna, w 1700 roku na śniadanie ludzie pili piwo, jako opcję porannego napoju. Tak, dobrze wyglądało śniadanie w XVIII wieku.

jedzenie

21. Irlandzka kawa w rzeczywistości była wymyślona dla pasażerów odlatujących z Irlandii w celu rozgrzania się przed zimnym polotem. Gdyby ci, którzy wymyślili ten napój wiedzieli jaką popularność zyska ten napój!

smacznie

Kawa po irlandzku

Proponujemy państwu samodzielnie spróbować przygotować ten orzeźwiający napój.

Składniki:

  • brązowy cukier – 1 łyżeczka;
  • irlandzkie whisky – 456 ml;
  • kawa – 140-160 ml;
  • śmietanka – 30 ml;
  • bita śmietanka (opcjonalnie).

Sposób przygotowania:

  1. Umieść cukier brązowy we wstępnie podgrzany kubek.
  2. Dodaj whisky i wymieszaj do rozpuszczenia.
  3. Wlej mieszankę do kawy i dodaj śmietanę.
  4. Udekoruj na wierzchu bitą śmietaną.

22. Teddy Roosevelt był jednym z największych kawomanów w historii świata. Udawało mu się wypijać 1 litr kawy dziennie i dobrze się czuć. Ale lepiej nie próbować powtarzać jego rekordu!

Teddy Roosevelt
źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty