22 rady dla matek chłopaków

Chłopcy, zresztą jak i dziewczynki, nie rosną samodzielnie. Po to, żeby wychować prawdziwego i kochającego mężczyznę, należy pracować nad sobą i rozwijać w nim lepsze, co jest w was samych.
22 rady dla matek chłopaków

Publikujemy zasady, które pomogą wam wychować szczęśliwego syna.

 1. Nauczcie swojego syna mówić to, co on odczuwa. Dzieciak może krzyczeć od rozpaczy, chować się od zamieszania, gryźć się od podniecenia i płakać od lęku. Wyjaśnijcie mu, że to emocje, które dyktują ciału jak zachowywać się. Omawiajcie z dzieckiem swoje własne emocje. Kiedy on jednego dnia urośnie, to będzie wiedzieć różnicę między złością i zamieszaniem, między rozczarowaniem i biedą, nauczy sprawiać się ze swoimi emocjami i wyrażać je poprawnie.
 2. Bądźcie najważniejszym fanatykiem swojego dziecka. Najprawdopodobniej nieraz onieśmielicie swojego syna tym, że zaczniecie wykonywać piosenki jego szkolnego zespołu rockowego, czy będziecie pokazywać jego dziecięce zdjęcia dziewczynkom, lub będziecie zbierać najbardziej bezsensowne listy, nagrody i osiągnięcia, albo pisać na swoim blogu, że miał problemy w szkole i tak dalej. Najprawdopodobniej on pewnego razu powie wam: "Daj spokój, mamo, przestań". On będzie rumienić się, ale będzie wiedzieć, że jest przynajmniej jeden człowiek, który ZAWSZE jest po jego stronie.
 3. Nauczcie swojego syna sprzątać za sobą, gotować, prać skarpetki i prasować koszule. Być może nigdy mu to nie przyda się, ale pewnego razu jego żona będzie wam wdzięczna.
 4. Czytajcie mu i razem z nim. Dzieci stają się czytelnikami na kolanach swoich rodziców. Dziecko musi widzieć, że też czytacie. Opowiadajcie mu o swoich ulubionych książkach i bohaterach. Wyjaśnijcie mu dlaczego tak ważne jest czytać i czytajcie razem, a potem omawiajcie, domyślajcie się, fantazjujcie, rysujcie ulubione bajki – uczcie go wyrażać swój punkt widzenia.
 5. Zachęcajcie go do tańca! Muzyka, rytm i taniec – to uniwersalny język rozumiany przez wszystkich. A wolne posiadanie swoim ciałem – niezbędna umiejętność dla harmonijnego rozwoju. Tańczcie razem z dzieckiem, chwalcie jego nieumiejętny pas!
 6. Przekonajcie się, że przed nim są przykłady dobrych ludzi – mądrych, śmiałych, silnych, utalentowanych i uczciwych. Opowiadajcie mu o wielkich pisarzach, wędrowcach, badaczach, uczonych, malarzach, fotografach. O tym jak oni żyli i ile ich kosztowało osiągnąć sukces. I o tym, że wewnętrzne piękno jest często ważniejsze zewnętrznego.
 7. Bądźcie przykładem takiego człowieka. Już jesteście super bohaterem – to prawda, nie wątpicie w tym żadnej sekundy. Ale codziennie udowadniajcie swojemu malutkiemu synowi, że wy jesteście piękną, mądrą i uczciwą. Jesteście jego idealną kobietą, wzorem dla wszystkich innych.
 8. Nauczcie syna dobrym manierom: mówić "dziękuje" i "proszę", podawać rękę kobietom, proponować pomoc, ustępować miejsce, itp. To zrobi świat wokół lepiej.
 9. Dajcie mu w coś wierzyć. Wasz chłopak nie raz będzie odczuwać lęk czy niepokój, ból czy biedę czy po prostu będzie potrzebować was wtedy, kiedy was nie będzie obok. Dajcie mu to, do czego on może zwrócić się, kiedy poczuje się samotny, żeby on wiedział: on nigdy nie będzie sam. Nigdy.
 10. Nauczcie go tego, że czasami trzeba być bardzo delikatny – do malutkich dzieci, zwierząt, kwiatów i uczuć innych ludzi.
 11. Dajcie mu możliwość zepsuć tą ilość rzeczy, którą on wszystko jedno zepsuje. Jeśli będziecie zasmucać się za każdym razem kiedy wasz chłopak będzie przychodzić do domu w brudnej i podartej odzieży, wstąpicie do beznadziejnej walki. Nie traćcie energii na złość przed nieuniknionością – chłopaki poznają świat łażąc po drzewach i płotach, skacząc w kałużę, rozlewając i padając. To taki porządek rzeczy.
 12. Zachwycajcie się jego interesami – poznajcie wszystkie detali piłki nożnej i nauczcie się nazwisk jego ulubionego zespołu. Nauczcie się piosenek ulubionego zespołu, poznajcie różnicę między Gryffindorem i Slytherinem, czy nauczcie się rysować pand... Bądźcie aktywnym uczestnikiem jego życia, a nie postronnym obserwatorem.
 13. Wyjdźcie razem na ulicę. Wyłączcie telewizor, odłączcie gry wideo, połóżcie komórkę się ładować i zachowajcie jak najdalej aparat fotograficzny. Po prostu wyjdźcie na ulicę i idźcie za swoim dzieckiem, patrzcie na niego, badajcie jego reakcje, zadawajcie pytania. To jest podobne do magii, spróbujcie.
 14. Pozwólcie mu przegrać. Jakby nie chciało się, wasze dziecko nie potrafi być zwycięzcą zawsze. I to dobrze, ponieważ czasami życie wydaje takie zakręty, od których staramy się wszystkimi siłami zachować naszych dzieci. Ale ta praktyka przyda się mu później, kiedy on będzie przegrywał znów (i znów, i znów, i znów). Nauczcie go tego, że czasami on wygrywa, a czasami przegrywa. Ale to nie znaczy, że trzeba się poddawać.
 15. Dajcie mu możliwość pomagać innym. Istnieje duża różnica między tym, żeby dać możliwość pomóc i tym, żeby zmusić pomóc. Dawać możliwość – to zapalić ognik w sercu, który pewnego razu przerośnie do dużego ogniska i oświetli cały świat. Bądźcie przykładem same – pomagajcie sobie nawzajem i pomagajcie innym.
 16. Wyjaśnijcie mu, że osiągnąć doskonałości pomaga praktyka. Odnosi się to nie tylko do sportu, czy muzyki, ale i do wszystkiego w życiu. Produkujcie prawidłowe przyzwyczajenia, które pomogą już dorosłemu mężczyźnie z lekkością sprawiać się ze wszystkim w życiu.
 17. Odpowiadajcie mu, kiedy on pyta "Dlaczego?". Odpowiadajcie mu lub szukajcie odpowiedź razem. Pokażcie mu, gdzie można znaleźć odpowiedź (zapytać u taty, babci, dziadka, czy znaleźć w internecie). Zadajcie mu przeciwne pytanie, żeby on sam zaczął myśleć. Jeśli kiedykolwiek on będzie zbyt onieśmielony, żeby spytać was o coś, on będzie wiedzieć, gdzie szukać odpowiedzi.
 18. Niech ojciec nauczy go najważniejszych rzeczy. Jeśli pozwolicie ojcowi być zanurzony do procesu wychowania dziecka od samego początku, kiedyś u syna sformuje się prawidłowa myśl: jego ojciec wie WSZYSTKO NA ŚWIECIE . Zawsze będziecie ukochaną mamą, ale tata dla chłopaka wyjątkowy człowiek, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania.
 19. Dajcie mu cokolwiek, żeby uwolnić energię – bębny, worek bokserski, otwartą przestrzeń, wodę, czy psa. Dajcie mu cokolwiek, żeby on mógł "wściekać się" i "wariować" – albo on będzie wykorzystywać coś waszego, czego można potem bardzo żałować.
 20. Zbudujcie mu fortecę. Rzućcie na podłogę poduszki kanapy, podsuńcie jeden do jednego krzesła, narzućcie na nich parę kołder – i wasz salon przewróci się na "jaskinię cudów". To jest ważna wiedza o tym, że każda zwykła rzecz ma wewnętrzny potencjał, żeby stać się magiczną.
 21. Całujcie i obejmujcie go! Każda mama, która ma synów powie wam, że małe chłopaki są bardzo kochające i delikatne. Oni mogą być surową, dziką i destruktywną siłą w ciągu całego dnia, ale są takie momenty, kiedy oni są bardzo dobrzy, delikatni i wrażliwi. Nie bójcie się wyhodować z jego delikatnisia – chłopaki bardzo potrzebują miłości!
 22. Bądźcie dla niego DOMEM. Kiedy dzieciak uczy się chodzić, on odchodzi od was ogółem na kilka kroków, a potem powraca. Potem trochę dalej i znów biegnie do was. Kiedy on nauczy się rysować, on będzie czekać na wasz dumny uśmiech. Kiedy nauczy się czytać, on 20 razy będzie czytać jedną i tą samą książkę na głos, ponieważ mama go entuzjastycznie będzie słuchała i 20, i 50 razy. Kiedy on będzie grać w piłkę nożną – on będzie szukać waszego oblicza na trybunach. Kiedy on zachoruje, on zadzwoni do was. Nawet kiedy on zostanie dorosłym i silnym, on może zapłakać u was na ramieniu, nie krępując się swoich uczuć. Nawet kiedy on całkiem urośnie i w jego życiu pojawi się nowa kobieta i nowy dom, wciąż będziecie jego mamą. Czymś stałym i nieodmiennym, jak słońce. Najważniejsze, co musi znać wasz syn, – to jest to, że on zawsze jest w waszym sercu, a wszystko inne, jak się mówi, dołączy się.
źródło:SovetKidstaf
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty