23 instalacje, które wkrótce będą spalone

Prawdziwi koneserzy sztuki i niezwykłych rzeźb nie przepuszczają festiwalu "Płonący Człowiek", który odbywa się w lecie (od 29 sierpnia) na pustyni Black Rock w stanie Nevada (USA). To wielkie wydarzenie łączy ludzi z całego świata.

Tu nie ma miejsca na stereotypy, ograniczenia, przesądy i kontrowersji o podłożu politycznym, religijnym, rasowym i innych. "Burning Man" – to zachwycające święto wolności, muzyki, światła i wspaniałych obiektów sztuki. Większość instalacji są interaktywne i podświetlane diodami led w nocy. Ciekawe, że nie wszystkie projekty mają jakiś sens lub społeczny podtekst, mogą być zupełnie absurdalne i surrealistyczne. Prace artystów często tworzone są po prostu dla przyjemności, prowokowania burzliwych emocji publiczności.

1. Miłość

Miłość

Autorzy instalacji przypominają, że prawdziwe uczucia często krywają się pod zewnętrzną obojętnością i ignorancją, chamstwem i okrucieństwem. Dlatego dla każdego z nas ważne jest, aby słuchać swojego wewnętrznego dziecka, być bardziej prostymi i miękkimi, wpuszczając do serca miłość i dobroć.

2. Rewolucja

Rewolucja

Postać nagiej kobiety z otwartymi dłońmi. Ona patrzy do przodu, podstawiając twarz pod wiatr, światło słoneczne, jest gotowa do radykalnych zmian. "Rewolucja" to symbol wyzwolenia się z granic poddziału klasowego i stereotypów, szczerości i oczyszczenia.

3.Uściski

Uściski

Ten obiekt sztuki, wykonany tylko z naturalnych materiałów, odzwierciedla nie tylko jedność płci męskiej i żeńskiej, ale i jedność człowieka z przyrodą, nieba i ziemi, wszystkich mieszkańców naszej planety. Dzięki zwykłym uściskom powstaje świat, rodzi się ciepło, zaczyna się miłość.

4. Serce

Serce

Metalowa instalacja z odpadów produkcyjnych. Kobieta trzyma w rękach płonące serce, które oświetla swym blaskiem wszystko dookoła. Rzeźba, według autorów, ma na celu przypomnieć ludziom o konieczności dzielenia się szczęściem i radością, wypływającym wewnętrznym światłem.

5. Steampunk-ośmiornica

Steampunk ośmiornica

Ruchomy obiekt sztuki lub mutant-kar, wypuszczający ogień. Nie warto szukać ukrytego sensu w ośmiornicy, ona po prostu niesamowicie i imponująco wygląda, zanurzając widzów w fantastyczną atmosferę steampunka, antyutopii, przygód i refleksji na temat przyszłości.

6. Gęś Penny

Gęś Penny

Osobliwością tej instalacji jest materiał. Cały ptak wykonany z drobnych monet (penny). Istotą projektu jest pokazanie, że pieniądze mogą stać się podstawą sztuki i służyć do ratowania planety, a nie do budowania potęgi militarnej lub tworzenia nowych rodzajów broni.

7. Ostatni wieloryb

Ostatni wieloryb

Szklano-metalowy obiekt sztuki, wykonany w stylu witraża. Wieloryb odzwierciedla całe niesamowite piękno i niepowtarzalność wodnych głębin, elegancję i wdzięk ich mieszkańców. Czy można polować na takie piękne i doskonałe formy życia dla chwilowych łowieckich emocji?

8. Stacja "Świat"

Stacja

Drewniana kopia legendarnego naukowo-badawczego orbitalnego kompleksu. Autorzy instalacji chcieli zwrócić uwagę i przypomnieć uczestnikom festiwalu fascynującą historię tej stacji, która pracowała w 3 razy dłużej od pierwotnie ustalonego terminu i przekazała na Ziemię prawie 2 Tb bardzo cennych informacji.

9. Sowa

Sowa

Imponująca rzeźba z podświetleniem led. Cała sowa wykonana jest z różnych odpadów i drobnych śmieci, ale przyciąga spojrzenia. Pióra w skrzydłach ptaków mieniają się wszystkimi kolorami tęczy, jak perłowa muszla.

10. Disco-czaszka

Disco czaszka

Mistrzowie, którzy stworzyli tę konstrukcję, nie ujawniają jej znaczenia. Patrząc na ozdobioną lustrzanymi kwadratami czaszkę, widz ma nieco smutne uczucia – smutek od świadomości krótkotrwałości trwania radości i młodości, świadomości i nieuchronnego starzenia się, zniszczenia i spustoszenia.

11. Warsztat da Vinci

Warsztat da Vinci

Głowa z wężami lekko przypomina meduzę Gorgonę, symbolizuje dziwne i niedostępne zwykłym ludziom procesy w mózgu wielkiego Leonarda da Vinci. Walka przeciwieństw, wewnętrzne demony i niewyobrażalne idee filozoficzne jako podstawa do tworzenia doskonałych dzieł sztuki.

12. Wrak

Wrak

Częścią instalacji jest żywy człowiek w stroju przybysza. Trafiając na Ziemię, przybysz jest nie mniej przerażony, niż mieszkańcy zielonej planety. On jest w osłupieniu i niedowierzaniu, szuka pomocy i ochrony, chce wrócić do domu. Wbrew przesądom i odrażającemu wyglądowi, on wcale nie zamierza nikogo chwytać.

13. Achronia

Achronia

Przestronny labirynt z drewnianych patyków ze strzałkami-wskaźnikami, z których żaden nie pokazuje właściwego kierunku. Art-projekt pokazuje zawiłości i względność pojęć czasu i przestrzeni, przeplatanie losów różnych ludzi przez sekundy, przeżyte razem, nawet podczas przelotnego spojrzenia, rzuconego na przypadkowego przechodnia.

14. Ciśnienie

Ciśnienie

Instalacja stworzona jest z plastikowych butelek i odpadów komunalnych. Ludzka stopa powoli, ale pewnie naciska na papierowy zwitek, stopniowo zgniatając i niszcząc go. Jeśli przyjrzeć się bliżej, to śmieci pod nogą przypominają coś boleśnie znajomego. Czy to nie Ziemia?

15. Psychokinetyczne dziecko

Psychokinetyczne dziecko

Dziwna i przerażająca rzeźba o kształcie głowy dziecka, sterczącej prosto z piasku. Art-obiekt jest wyposażony podświetleniem led i się porusza. Jeśli wspiąć się na sam szczyt instalacji, można zmienić położenie oczodołów (parasole) i ust dziecka, mieć wpływ na wyraz jej twarzy.

16. Niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny

Jeszcze jeden ciekawy mutant-kar o kształcie wypchanego arktycznego drapieżnika. Projekt został stworzony w celu otworzenia oczu szerokej publiczności na okrutny los białych niedźwiedzi, który przygotowała im społeczność międzynarodowa. Różne fundacje pomocy tym zwierzętom – to nie więcej niż fikcja, dzięki której prane są ogromne sumy pieniędzy.

17. Katedra samotności

Katedra samotności

Praca profesjonalnego fotografa. Wszystkie powierzchnie rzeźby pokryte są jego zdjęciami portretowymi. Osobliwością instalacji jest to, że wewnątrz katedry znajduje się miejsce tylko dla jednej osoby. W ten sposób można uciec od innych i cieszyć się samotnością, ale pod obserwacją tysięcy cudzych oczu, patrzących ze zdjęć.

18. Puls i kwitnienie

Puls i kwitnienie

To i art-obiekt i teren rekreacyjny. Konstrukcja wyposażona jest w miękkie fotele i leżaki. Papierowe perforowane kwiaty chronią przed palącym pustynnym słońcem i zmiękczają ciepło. To pozwala poczuć potrzebę jedności człowieka z naturą, możliwość pokojowo współistnieć razem z nią.

19. Dzik

Dzik

Rzeźba z odpadów metalowych, zepsutych części maszyny i innych odpadów przemysłowych. Biegnący dzik wykonany w stylu biomechanicznym odzwierciedla siłę, moc i agresję dzikiej fauny, doskonałość, piękno i zwięzłość jej form.

20. Kościół-pułapka

Kościół pułapka

Sakralny budynek, połączony z najprostszą konstrukcją pułapki na małe zwierzęta i gryzonie. Sens rzeźby jest dość jasny, przypomina niektórym wiernym o konieczności zachowania racjonalnego myślenia i zdrowego rozsądku w wiarze.

21. Stając się człowiekiem

Stając się człowiekiem

Gigantyczny robot ma groźny wygląd i z początku kojarzy się z rewolucją technologiczną i zniewoleniem ludzkiej rasy. Ale metalowa maszyna delikatnie, nawet łagodnie trzyma w ręku kwiat, niczym zakochany i onieśmielony młodzieniec przed pierwszą randką z dziewczyną.

22. Prawda tkwi w pięknie

Prawda kwi w pięknie

Dziewczyna, pociągająca się po przebudzeniu. Łuki i linie jej ciała są idealne, jest wolna i nie czuje żadnego zagrożenia. W promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca instalacja świeci od wewnątrz, dzięki czemu w pełni objawia się jej sens – prawdziwe piękno w harmonii i jedności z naturą.

23. Marzenie

Marzenie

W odstępach między dziewiczo białymi parasolami przesąca się święcący"deszcz" led. Błyszczące krople-lampki tworzą fantastyczną atmosferę, przypominają o wierze w magię i odważnych dziecięcych marzeniach. Po prostu stojąc w środku instalacji, każdy gość czuje się w świecie dobrej magii.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty