23 niesamowitych faktów o mózgu na podstawie wyników najnowszych badań naukowych

Z informacji zawartej w tym artykule nigdy nie dowiesz się na lekcjach anatomii, ale ona na pewno da ci dużo do zastanowienia i spojrzenia na życie z innej strony.

Zgadnij, co jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych urządzeń na świecie. Będziesz zaskoczony, ale to ludzki mózg! Tak, właśnie on. Wiele osób słyszało o tym, że składa się on z zwojów, podzielonych na strefy, no i jeszcze niektóre fakty, i na tym wiedza się kończy. W rzeczywistości z tym narządem wiąże się wiele ciekawych informacji.

1. Mózg = żarówka.

para

Będziesz zdumiony takim porównaniem, ale na prawdę wszystko jest uzasadnione, ponieważ mózg do pracy potrzebuje tyle samo energii ile żarówka 12V. Ponadto narząd sam generuje energię, nawet wtedy, gdy człowiek śpi.

2. Mózg reaguje na nieprzyjemnych ludzi.

para

Naukowcy przeprowadzili ciekawe badanie, którego wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że mózg postrzega ruch ludzi, wywołujących irytację, wolniej niż oni poruszają się w rzeczywistości.

3. Wcale nie bolało!

para

Wyobraź sobie, mózg nie zna uczucia bólu, ponieważ on nie ma receptorów bólowych. Ze względu na to chirurdzy przeprowadzają skomplikowane operacje związane z tym narządem bez stosowania znieczulenia. Człowiek odczuwa ból, w tym ból głowy, dzięki innym receptorom, znajdującym się w różnych miejscach ciała i przekazujących sygnały do mózgu.

4. Och, ta choroba morska...

para

Następujące informacje nie mogą nie zaskoczyć – podczas przebywania na statku mózg może błędnie postrzegać wszystko wokół jak halucynacje, sprowokowaną trucizną, chroniąc się, organizm wykorzystuje odruch wymiotny, dlatego wielu ludzi czuje się tak źle.

5. Mózg jest gruby?

para

Jeśli zmagasz się z nadwagą i aktywnie spalasz tłuszcz w obszarze pośladków i bioder, to warto wiedzieć, że mózg w 60% składa się z tłuszczów. Dla utrzymania prawidłowej pracy narządu trzeba jeść produkty zawierające Omega-3 i 6.

6. Nietypowy test poprawności pracy mózgu.

para

Prymitywny, ale skuteczny test, który wyznacza uszkodzenia mózgu, można przeprowadzić w warunkach domowych: do ucha wlewa się woda i jeśli ona jest zimna, oczy będą poruszać się w przeciwnym kierunku od tego ucha, a jeśli jest ciepła, to w jego kierunku.

7. Marzenia nie szkodzą.

para

Wiele osób spędza dużo czasu w marzeniach i w tym samym czasie w pracę angażują się różne części mózgu, ponieważ włącza się pamięć, wyobraźnia i myślenie.

8. Sekret numerów telefonów wyszedł na jaw.

para

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego numer telefonu zawiera nie więcej niż siedm cyfr. To jest bezpośrednio związane z aktywnością mózgu. Badania wykazały, że siedem cyfr – to najdłuższa sekwencja, którą od razu może zapamiętać normalny człowiek, a jest to związane z granicami pamięci roboczej.

9. Szokujące wieści – komórki nerwowe są odnawiane!

para

Tak, tak, przez długi czas słyszeliśmy o tym, że nie trzeba się denerwować, ponieważ komórki nerwowe się nie regenerują, a wszystko jest na odwrót. Ostatnie badania wykazały, że neurony rosną do końca życia ludzkiego.

10. Przeklęstwa są korzystne?

para

Naukowcy ustalili, że obelżywe słowa są przetwarzane w oddzielnej części mózgu, i są w stanie zmniejszyć ból, więc jeśli się uderzyłeś – klnij na zdrowie.

11. Prawie nieograniczona pojemność pamięci.

para

Mózg wcale nie jest podobny do smartfonu lub komputera, ponieważ może zmieścić do 1 tys terabajtów. Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy człowiek czyta coś i dostaje sygnał, że "pamięć jest przepełniona".

12. Kardynalna metoda walki ze strachem.

para

Za strach w mózgu jest odpowiedzialna część, która nazywa się ciałem migdałowatym. Jeśli ją usunąć, to człowiek może stać się nieustraszonym.

13. Żadnego łaskotania.

para

Czy kiedykolwiek próbowałeś połaskotać siebie, to zrób to teraz? Nie czujesz nic? Jest to związane z tym, że mózg jest w stanie dostrzegać podobne działania tylko bodźców zewnętrznych.

14. Drugi mózg w organizmie?

para

Okazuje się, że w żołądku jest "drugi mózg", który ponosi odpowiedzialności za "motyle w brzuchu", a jeszcze on ma wpływ na apetyt i nastrój.

15. Dlaczego zapominamy to, co chcieliśmy powiedzieć jeszcze kilka sekund temu?

para

Zdarzają się takie sytuacje, że chce się wyrazić jakąś myśl, ale warto oderwać się na chwilę – i wszystko zapominasz. Takiemu zjawisku naukowcy znaleźli całkiem prawdziwe wyjaśnienie – pamięć operacyjna jest w stanie utrzymać niedużo informacji i nie więcej niż 30 s.

16. Jak pojawiły się zwoje mózgowe?

para

W rzeczywistości zwoje są fałdami, które powstają po to, aby mózg mógł zmieścić się w czaszkę. Jeśli sam organ całkowicie wyprostować, jego rozmiar będzie dopównać rozmiarowi standardowej poduszki.

17. Mózg może jeść sam siebie.

para

Szereg naukowców jest pewny, że jeśli człowiek przez długi czas przestrzega rygorystycznych diet, to mózg może zacząć "jeść" sam siebie. A niedobór tlenu w ciągu 5 min powoduje nieodwracalne uszkodzenia organu.

18. Maksymalna aktywność mózgu.

para

Udowodniono, że w wieku 19-20 lat człowiek najszybciej i najlepiej zapamiętuje informacje. Szczyt osiąga w wieku 25 lat, a następnie obserwuje się stabilna praca. Po 50 lat pogarsza się łączność między neuronami, więc zapamiętywanie wielkiej ilości informacji sprawia trudności.

19. Człowiek odurza się w ciągu kilku minut.

para

Eksperymenty wykazały, że mózgowi wystarczy zaledwie sześć minut, aby zareagować na alkohol, czyli przez ten czas następuje zatrucie.

20. Różnica między płciami przejawia się w mózgu.

para

U przedstawicieli płci silnej waga mózgu jest o 10% większa, niż u kobiet, ale przy tym żeński narząd ma więcej komórek nerwowych i łączników, dlatego działa szybciej i lepiej. Jeszcze jeden ciekawy szczegół – przy przetwarzaniu informacji panie korzystają z prawej półkuli, odpowiedzialnej za emocje, a mężczyźni – z lewej, związanej z logiką.

21. Mózg nie śpi.

sen

Jesteś w objęciach Morfeusza, a w tym czasie mózg aktywnie działa, aby przetworzyć wszystkie informacje, które otrzymał w ciągu dnia. Przy okazji, istnieje też inna wersja, zgodnie z którą informacja nie przyswaja się, a jest resetowana.

22. Uczucie zakochania można zobaczyć na zdjęciach.

serce

Gdy powstają uczucia do innej osoby, to są odczuwalne nie tylko "motyle w brzuchu", ale zachodzą również inne reakcje w organizmie, na przykład, zaczynają aktywnie działać obszary mózgu, które są odpowiedzialne za przyjemność. Jeśli zrobić zdjęcie rezonansu magnetycznego, można zauważyć, jak świecą miejsca, w których jest dopamina.

23. Orgazm jest porównywalny z dawką ciężkiego narkotyku.

Orgazm

Dzięki szeregu badań udało się ustalić, że kiedy człowiek doświadcza orgazmu, w mózgu wytwarza się taka sama ilość dopaminy, jak u narkomana po spożyciu narkotyków.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty