24 najczęstsze przyczyny śmierci

Nikt nie chcę myśleć o śmierci, ale niestety pewnego dnia wszyscy będą musieli spotkać się z nią, i to jest nieuniknione. Czy w jakiś sposób pomoże nam zapoznanie się z najczęstszymi przyczynami śmierci? Tak, na pewno.

Bo znając je, można unikać tych śmiertelnie niebezpiecznych czynników lub, co najmniej, być z nimi bardziej ostrożnym (o ile to możliwe). Więc, co może grozić nam śmiercią?

24. Fajerwerki (1 z 615488)

kolorowo

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa kaleczy dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie każdego roku. Ktoś ma więcej szczęścia i o nieprzyjemnym wypadku może zapomnieć, a dla kogoś fajerwerk staje się ostatnią rzeczą, którą widział w życiu.

23. Tsunami (1 z 500000)

fala

Zdarzają się nie tak często, ale jeśli się zdarzają, to stają się przyczyną śmierci setek tysięcy ludzi. I im bliżej wybrzeża oceanicznego mieszkasz, tym większe masz szanse zginąć właśnie z powodu tego kataklizmu naturalnego.

22. Planetoidy (1 z 500000)

kosmos

Należy zauważyć, że wcześniej szanse na śmierć od asteroidy były wyższe. Obecnie większość ciał kosmicznych znajdujących się w pobliżu Ziemi jest uznawana przez ekspertów za taką, która nie stanowi zagrożenia dla ludzkości.

21. Atak psa (1 z 147717)

pies

Wiesz, jeśli masz umrzeć od pazurów lub kłów ssaka, najprawdopodobniej to będzie pies. Tak, tak, najlepsi przyjaciele człowieka czasami bywają śmiertelnie niebezpieczne.

20. Trzęsienie ziemi (1 z 131890)

dom

Ryzyko zgonu na skutek tej klęski żywiołowej zależy również od tego, gdzie mieszkasz.

19. Ukąszenie węża, pszczoły lub innego niebezpiecznego stworzenia (1 z 100000)

pszczoła

Prawdopodobieństwo śmierci na skutek użądlenia pszczół jest dwa razy większe niż szanse na śmierć od psich kłów. Więc nie lekceważ tego zagrożenia.

18. Uderzenie pioruna (1 z 83930)

deszcz

Około ćwierci miliona osób każdego roku pada ofiarą pioruna. Około 10% tych przypadków kończy się tragicznie.

17. Tornado (1 z 60000)

tornado

Najbardziej narażeni na śmierć na skutek tego żywiołu mieszkańcy USA i Indii Wschodnich. I co najgorsze – przewidzieć pojawienie się tornado na pewno nikt nie potrafi.

16. Kara śmierci (1 z 58618)

śmierć

W większości krajów na świecie jest zniesiona, ale są niektóre państwa, w których najgorsi przestępcy wciąż karani z pomocą takich radykalnych metod.

15. Potop (1 z 30000)

woda

Z powodu tego żywiołu ginie więcej ludzi, niż z powodu innych katastrof naturalnych.

14. Katastrofa lotnicza (1 z 20000)

samolot

Choć wieści o upadku samolotów pojawiają się niemal każdego dnia, ten rodzaj transportu jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych.

13. Utonięcie (1 z 8942)

pod wodą

Według statystyk światowych, utonięcie znajduje się w rankingu najczęstszych przyczyn nagłych zgonów. Na wodzie co roku giną setki tysięcy osób.

12. Porażenie prądem (1 z 5000)

strum

Najczęściej ludzie ulegają porażeniu prądem w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Chociaż w życiu codziennym również może dojść do tragedii.

11. Wypadek na rowerze (1 z 4717)

rower

Generalnie rowerzyści giną w kolizjach z samochodami. Dlatego mieszkańcy krajów, w których jazda na rowerze jest wystarczająco rozwinięta i są specjalnie przygotowane ścieżki, nie powinni się tym szczególnie przejmować.

10. Niszczycielskie siły natury (1 z 3357)

przyroda

Matka Natura jest bardzo nieprzewidywalna.

9. Dym i ogień (1 z 1116)

ogień

Według statystyk, 50 – 80% zgonów w pożarach powstaje właśnie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a nie z powodu oparzeń.

8. Rany postrzałowe (1 z 325)

strzela

Mieszkańcy krajów, w których trudno dostać zezwolenie na noszenie broni, mają więcej szczęścia. Ponieważ w państwach, gdzie broń sprzedawana jest niemal na każdym kroku, ofiarą strzelaniny stać się łatwiej.

7. Spadek (1 z 246)

dziecko

Ty, oczywiście, myślisz, że zabić się przy upadku nie można. Ale statystyki mówią o wprost przeciwnym ...

6. Samobójstwo (1 z 121)

samobójstwo

Co 40 sekund ktoś na świecie postanawia odebrać sobie życie. Wskutek czego w sumie w ciągu roku umiera około miliona osób.

5. Wypadek samochodowy (1 z 100)

samochód

Wypadki śmiertelne zdarzają się prawie codziennie.

4. Przypadkowe urazy (1 z 36)

banana

Z urazami, uzyskanymi w wyniku przypadkowego zbiegu okoliczności, co roku zgłasza się do stacji pogotowia około 30 milionów osób. Spośród wszystkich tych wypadków około 100 000 są śmiertelne.

3. Udar mózgu (1 z 23)

krew

Ostre zaburzenia krążenia mogą z dużym prawdopodobieństwem stać się śmiertelne. Ale jak pokazuje praktyka, można zapobiec do 80% udarom.

2. Rak (1 z 7)

rak

Najlepsze umysły z całego świata pracują nad stworzeniem nowych metod leczenia tej choroby. I niektóre z nich są skuteczne. Ale rak jest nadal uważany za raczej śmiertelną, a nie uleczalną chorobę.

1. Choroby serca (1 z 5)

serce

Są uważane za najczęstszą przyczynę zgonów.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty