24 rzeczy, których warto się nauczyć od mieszkańców krajów skandynawskich

Na pewno nigdy się nie zastanawiałeś, dlaczego kraje Skandynawskie to najszczęśliwsze ojczyzny na świecie. Duńczykom, Norwegom, Szwedom, Finom żyje się dobrze. I nie zmieniają tego bardzo wysokie podatki, ograniczona możliwość kupowania alkoholu, czy zimny klimat.

Sekret szczęśliwości Duńczyków, Norwegów, Szwedów, Finów tkwi w ich niewielkich wymaganiach. Zadowoleni z tego co dostają. Nie mają wielkich oczekiwań wobec tego co robią lub tego co się im przytrafia. Co więc decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich?

1. Święty Mikołaj z Laponii

Święty Mikołaj

Mamy własnego Św. Mikołaja, ale Święty Mikołaj z Laponii – to przecież takie romantyczne! Osobliwością krajów skandynawskich jest fakt, iż Święty Mikołaj daje prezenty wieczorem, a nie w nocy.

2. Podatki

podatki

Najwyższe podatki na świecie płacą mieszkańcy Skandynawii. Rekordzistami okazali się Duńczycy, którzy oddali rządowi 60 % PKB. Ale Duńczycy dostają wysokie renty, mają wysoki zasiłek opiekuńczy na dziecko, wysokojakościową opieką zdrowotną.

3. Dzika przyroda

przyroda

To, co nas zachwyca i czego zazdrościmy Skandynawom, to umiejętność pięknego współistnienia z naturą.

4. Mieszkańcy

ludzie

Na pewno brakuje nam takich mężczyzn. Nie tylko na wybiegach lub w filmach, ale również w życiu codziennym.

5. Filmy skandynawskie

film
film 2

Kino skandynawskie wyjątkowo mocno odzwierciedla mentalność i charakter mieszkańców Północy.

6. Sauna

Sauna

Stare fińskie przysłowie "Najpierw zbuduj saunę, a potem dom" pokazuje, jak poważnie Finowie podchodzą do tej narodowej instytucji.

7. Dzieci są ważne

dzieci

Takie pudełko dostaje każda fińska rodzina, w której pojawi się nowy członek. Ten kartonik jest specyficzną formą „becikowego”. Co zatem znajduje się w takim pudełku? Przede wszystkim zestaw ubranek dla dzieci dostosowany do chłodnego klimatu, jaki panuje w Finlandii. Jest także poradnik jak opiekować się dzieckiem. Oprócz tego w kartonie jest materac, ręczniki do kąpieli z kapturkiem, pościel, przybory higieniczne, książeczka dla malucha oraz grzechotka – gryzak.

8. Równość płci

ojciec

W ramach systemu promującego równość płci, każdy z rodziców ma prawo do 240 z 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego. Każdy rodzic ma dwa miesiące zastrzeżone wyłącznie dla niego. Obecnie mężczyźni w Szwecji wykorzystują prawie jedną czwartą przysługującego urlopu rodzicielskiego – to wskaźnik, który rząd Szwecji ma zamiar poprawić.

9. Sąsiedzi

Sąsiedzi

Finowie nie mieszkają tak blisko siebie, jak my. Nie słyszą, kiedy w mieszkaniu sąsiada płacze dziecko, gra głośno muzyka.

10. Restauracje? Wykluczone!

Restauracje

Luksusowe restauracje o niezwykłym designu, fast foody, bary mleczne. Tylko nie w Skandynawii. Mieszkańcy krajów skandynawskich uwielbiają przytulne, kameralne lokale, w których można zjeść obiad z rodziną z dala od zgiełku. Tylko jedzenie i relaks.

11. Praca

praca

W Danii po godz. 17.00 wszystkie biura już są zamknięte. Dania została wybrana najszczęśliwszym krajem świata.

12. Szkoły

szkola

Fińskie szkoły stawiają przede wszystkim na rozwój pasji. Fińskie dzieci idą do szkoły w wieku 7 lat. Fińscy uczniowie nie noszą mundurków, rodzice nie kupują im podręczników ani przyborów szkolnych. Uczniowie mówią do nauczycieli po imieniu. Przez pierwsze 4 lata edukacji uczniowie nie otrzymują ocen, a przez pierwszych 6 nie przystępują do egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Prace domowe, jeśli występują (bardzo rzadko), to nie zabierają dzieciom zbyt wiele wolnego czasu (około 30 minut).

13. System opieki zdrowotnej

System opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna w Norwegii stoi na jednym z najwyższych poziomów w Europie. Większość oddziałów położniczych i poporodowych w Norwegii to "szpitale przyjazne matce i dziecku ". Po porodzie kobieta dostaje osobny pokój ( ma zapewniony 3-dniowy pobyt) i pielęgniarkę, która pomaga jej 24 godziny na dobę.

14. Lukrecja

Lukrecja

Bardzo słona lukrecja!

15. Potrawy

Potrawy

Zrezygnujmy z tłustych potraw i zacznijmy gotować pyszne pierogi karelskie. Fińska potrawa mączna, rodzaj płaskiego pieroga otwartego, składającego się z dwóch warstw: spodniej z ciasta z mąki pszenno-żytniej, oraz wierzchniej, wykonanej z purée ziemniaczanego lub gotowanego ryżu. Podaje się na gorąco, często z munavoi – smarowidła wykonanego z jajek i masła.

16. Cynamon

Cynamon

Mieszkańcy państw nordyckich uwielbiają cynamon. Dodają go do wszystkich wypieków.

17. Noc Świętojańska

Noc Świętojańska

Bardzo hucznie przesilenie letnie obchodzone jest w krajach Skandynawskich. W tym rejonie świata ta wyjątkowo noc jest bardzo jasna. W sobotę miasta pustoszeją. Wszyscy wyjeżdżają na wieś, pola kempingowe i przystanie jachtowe.

18. Książki

Książki

Ulubiona bohaterka wszystkich dzieci – Pippi Pończoszanka. Pippi ma dziewięć lat, marchewkoworude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów. Pippi Pończoszanka to najweselsza i najdziwniejsza dziewczynka na świecie!

19. Zawody

Zawody

Noszenie żon, jest to sport wywodzący się z Finlandii. Obecnie główne zawody odbywają się w kolebce, czyli fińskim mieście Sonkajrvi. Nagrodą jest tyle litrów piwa, ile kilogramów waży kobieta zwycięzcy.

20. Sport

Sport

Skoki narciarskie to dyscyplina, która od zawsze była domeną krajów skandynawskich. Bardziej ekscytująca dyscyplina niż piłka.

21. Celebryci

Celebryci

Wiktoria z dynastii Bernadotte – następczyni tronu Szwecji, księżna Västergötlandu. W 1997 odbywała praktyki w parlamencie szwedzkim – Riksdagu. W latach 1998–2000 przebywała w USA, gdzie studiowała na Uniwersytecie Yale. W maju 1999 roku odbyła praktykę w ambasadzie szwedzkiej w Waszyngtonie, zaś w 2002 w siedzibie ONZ w Nowym Yorku.

22. Dżem

Dżem

Mieszkańcy krajów skandynawskich uwielbiają dżem borówkowy i z maliny moroszki.

23. Śnieg

Śnieg

Przestańmy, myśleć, że to, co pada w Polsce zimą, to śnieg. 90-cm śnieg w marcu w Finlandii, to dopiero śnieg. A jaki jest piękny!

24. Śmiech

Śmiech

Mieszkańcy krajów skandynawskich uważają, że najlepszym sposobem na pokonywanie trudności jest śmiech. Były szef szwedzkiej Partii Lewicy Lars Ohly wytatuował sobie jego symbol na łydce i postanowił wrzucić jego zdjęcie do sieci. Nie zauważył jednak, że gdy robił sobie zdjęcie, ze spodenek wystawały mu genitalia. Zdjęcie błyskawicznie zdobyło olbrzymią popularność, co zresztą nie jest dziwne. Polityk skomentował całe zdarzenie, obracając je w żart. - " Ha, Ha, przypadkiem opublikowałem na Instagramie zdjęcie, które pokazało więcej niż chciałem. Teraz jest już poprawne " – przyznał Ohly.

Rzeczywiście jest wiele rzeczy, których możemy się nauczyć od mieszkańców krajów skandynawskich. Pogoda ducha, miłość, opieka, niewielkie wymagania wobec tego, co się robi. Czego jeszcze potrzeba do szczęścia?

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty