25 ciekawostek na temat zwierząt

Nawet w wielkich miastach obok nas mieszkają zwierzęta. Są zaskakujące, czasami agresywne, często są urocze i sympatyczne. W niniejszym zestawieniu ciekawostki na temat świata zwierząt, które wprawią cię w osłupienie.

Czasami nowe pomysły potrafią przyjść w najmniej spodziewanym momencie. Być może ciekawostki i nowe fakty na temat zwierząt pobudzą twoją kreatywność i mózg. Niniejsze zestawienie pomoże się wyluzować po ciężkim dniu pracy albo cię zainspiruje.

1. Rawka błazen.

Rawka błazen

Wiesz, że na naszej planecie żyje krewetka modliszkowa? Drapieżny skorupiak jest nie tylko bardzo pięknie ubarwiony, ale również wyróżnia się niezwykłą siłą. Rawka błazen podczas ataku zasypuje przeciwnika niezwykle silnymi uderzeniami młotów. Prędkość ciosów dochodzi do 80 km/godz.

2. Dzięki swoim szczękom ta mrówka jest najszybszym zwierzęciem na Ziemi.

mrówka

Najszybszym zwierzęciem na świecie jest mrówka, pochodzącą z Afryki, która może poruszać swoją żuchwą z prędkością ponad 230 kilometrów na godzinę.

3. Różowe upierzenie flamingów.

flamingo

Fleming różowy jest tak naprawdę biały. Różowe upierzenie flamingów związane jest z pokarmem, który spożywają. Ich pożywienie stanowią przede wszystkim skorupiaki, mięczaki, owady, glony, które magazynują w swojej skórze czerwony barwnik.

4. Amphiprion (ryba klown) zmienia płeć.

ryba

Ryba klown jest obdarzona niezwykłą zdolnością zmiany płci. Błazenki zaraz po urodzeniu posiadają równocześnie narządy płciowe męskie i żeńskie. Jeśli z jakiegoś powodu samica zginie, dojrzały samiec zmienia płeć i staje się samicą, a następna co do wielkości ryba dojrzewa płciowo i staje się samcem.

5. Nietoperze nie są ślepe.

Nietoperz

Większość z nas jest przekonanych, że nietoperze są ślepe. Nic bardziej mylnego. Nietoperze posiadają wspaniały słuch i wzrok. Jednak postrzeganie barw nie jest mocną stroną ssaków.

6. Kot nie powinien jeść słodyczy.

kot

Genetycy udowodnili, że koty nie rozróżniają słodkiego smaku. Organizm kota nie trawi słodyczy, dlatego ich spożywanie może powodować poważne niestrawności.

7. Pszczoły cierpią na choroby weneryczne.

pszczoła

Okazuje się, nie tylko ludzie cierpią na choroby przenoszone drogą płciową. Pszczoły często chorują na nosemozę. Nosemozę wywołują jednokomórkowe pasożyty (grzyby). Na skutek choroby dochodzi do zaburzenia orientacji w terenie, spadku odporności.

8. Leniwce mają bardzo wolny metabolizm.

Leniwce

Leniwce bardzo długo trawią pokarm – około 30 dni, a mocz i kał oddają raz w tygodniu.

9. Mały niedźwiedź wodny.

niedźwiedź wodny

Niesporczaki (niedźwiedź wodny) to bardzo małe zwierzęta bezkręgowe, które zasiedlają głównie wodę. Długość ich ciała wynosi około 0,5 mm. Niesporczaki uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne. Mogą przetrwać w temperaturach do -150°C, znoszą ciśnienie 6000 atmosfer.

10. Niedźwiedź polarny ma czarną skórę.

Niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny ma czarną skórę, a futro niedźwiedzia nie jest białe, lecz przezroczyste. Tysiące włosów wypełnione są powietrzem, które chronią go przed zimnem.

11. Bawoły głosują.

Bawoł

Naukowcy udowodnili, że bawoły w stadzie podejmują decyzje poprzez głosowanie. Na przykład, w taki sposób decydują, w którą stronę świata wyruszyć. Wśród bawołów prawo głosu mają wyłącznie samice. Jak wygląda głosowanie? Samice po prostu gapią się w to miejsce, dokąd ma wyruszyć stado. Kilka razy podnoszą się i kładą w tym kierunku.

12. Lwy morskie potrafią tańczyć.

Lwy morskie

Naukowcy doszli do wniosku, że lwy morskie potrafią poruszać się w rytm muzyki.

13. Rozmnażanie bez samców.

indyk

Niektóre zwierzęta mają zdolność do dzieworództwa. Do rozmnażania bez samców zdolne są warany z Komodo, indyki, rekiny, żyjące w wodzie rozwielitki, pszczoły, osy, niektóre ryby, żaby wodne, jaszczurki.

14. Wydra ma bardzo gęste futro.

Wydra

U wydry występuje bardzo duże zagęszczenie włosów – do 1 000 000/3 cm2, więc posiada bardzo gęste i jakościowe futro.

15. Szczury potrafią się śmiać.

Szczur

Naukowcy dokonali rewelacyjnego odkrycia: szczury mają łaskotki i uwielbiają się śmiać.

16. Krowy uwielbiają słuchać muzyki poważnej.

krowa

Krowy dają więcej mleka, jeśli słuchają muzyki klasycznej. Natomiast wydajność krów, słuchających muzyki rozrywkowej się nie zwiększa.

17. Człowiek potrafi kontrolować umysł karalucha.

karaluch

Chińscy studenci inżynierii odkryli metodę pozwalającą na kontrolę żywych karaluchów za pomocą siły swoich myśli.

18. Jadowita gąsienica.

gąsienica

Zazwyczaj nie traktujemy gąsienice jako drapieżników. Lonomia obliqua to śmiertelnie niebezpieczna gąsienica, która żyje w Peru. Ich ciała pokryte są ostrymi włoskami, które uwalniają silną truciznę, powodującą obfite krwotoki wewnętrzne.

19. Nietoperze – biologiczni eliminatorze szkodników.

Nietoperze

Efektywność nietoperzy w walce ze szkodnikami jest bardzo wysoka. W ciągu godziny zjada około 1000 szkodników, w tym też komarów.

20. Wieloryby są największymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię.

Wieloryb

Płetwal błękitny – największe znane zwierzę w historii Ziemi. Waży około 200 ton i osiąga do 31 metrów długości.

21. Gepard – najszybsze zwierzę świata.

Gepard

Jego rekord w rozpędzeniu się do setki wynosi około 3 sekund.

22. Żaglica – najszybsza ryba na świecie.

Żaglica

Żaglica to ryba, pływająca bardzo szybko. Na krótkim dystansie może osiągać prędkość do 100 km/h.

23. Sokół wędrowny – najszybszy ptak świata.

Sokół wędrowny

Sokół wędrowny jest bardzo pięknym ptakiem. Podczas lotu nurkowego w trakcie polowania na zwierzynę potrafi osiągnąć prędkość, dochodzącą do 320 km\h.

24. Jad pająka wywołuje erekcję.

pająk

Toksyna, znajdująca się w jadzie wałęsaka brazylijskiego, powoduje 4-godzinową erekcję. Jednak, co najciekawsze: zaatakowany człowiek umiera w ciągu 2 godzin.

25. Koliber potrafi latać do tyłu.

Koliber

Kolibry są jedynymi ptakami, które potrafią latać do tyłu. To wszystko dzięki nietypowej budowie skrzydeł.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty