25 ciekawostek o reniferach

Renifer – symbol św. Mikołaja. Jednak mieszka bardzo daleko, więc zwykły człowiek prawie nic o nim nie wie. Renifery to bardzo zaskakujące zwierzęta.

Reniferów możemy podziwiać wyłącznie w rezerwatach albo na szklanych ekranach. Na pierwszy rzut oka są to przeciętne i znane przez wszystkich zwierzęta, jednak tak naprawdę kryją w sobie mnóstwo tajemnic, o których nic nie wiemy. Na przykład, bardzo szybko się poruszają, potrafią przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach. W niniejszym zestawieniu 25 zaskakujących faktów o reniferach.

1. Renifery przetrwały epokę lodowcową. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie badań ich DNA. Zwierzęta mają wysoką odporność i potrafią przetrwać w srogim klimacie.

zima

2. Renifery to powszechnie występujące zwierzę na północy Europy, Ameryki Północnej (Alaska) i Kanady. Bardzo źle znoszą upały, dlatego rzadko można je podziwiać w zoo.

karta

3. W Ameryce Północnej renifera zwą karibu. Amerykanie ich bardzo lubią i dbają o nie. Naukowcy pilnie obserwują populację reniferów w środowisku naturalnym.

przyroda

4. Karibu zapożyczono z języka francuskiego, w którym nazwa renifera ma postać khalibu i oznacza dosłownie "grzebiącego w śniegu".

rogi

5. W celu znalezienia pokarmu renifery muszą ciągle się poruszać. Każdego roku pokonują średnio około 5000 km.

widok

6. Norwegię zamieszkują małe renifery. Różnią się od reszty pod względem wielkości, tak samo, jak zwykły koń i kuc. Dzieci je uwielbiają.

noc

7. Racice reniferów dostosowują się do pory roku. Latem, kiedy tundra jest miękka i mokra, stają się gąbczaste, grube i mięsiste, co zapewnia dodatkową przyczepność i sprężystość w biegu. Zimą kurczą się i zaciskają, odsłaniając rogową obręcz kopyta, twardą i ostrą, która wbija się w lód i śnieg, zapobiegając ślizganiu się.

renifer

8. Renifery to bardzo duże zwierzęta. Renifer osiąga 200 cm długości, a wysokość w kłębie dochodzi do 135 cm.

zwierzę

9. Renifer jest jedynym gatunkiem, u którego poroża mają obie płci.

dwa renifera

10. Renifery każdego roku zmieniają poroże, które odrasta. Zrzucone poroże jest doskonałym pożywieniem dla niektórych mieszkańców lasu, ponieważ jest bogate w wapń i inne substancje mineralne.

odpoczywa

11. Z daleka bardzo trudno określić płeć renifera. Można to zrobić na podstawie rozmiaru, jednak nie jest to wiarygodny sposób, gdyż młode renifery mają taki sam rozmiar co samice.

obiad

12. Mało kto wie, że zwierzęta te są doskonałymi pływakami. Potrafią poruszać się z prędkością 9-11 km\h.

woda

13. Renifery bardzo szybki biegają. Potrafią poruszać się z prędkością 60-80 km\h.

bieg

14. Dieta reniferów składa się z trawy, mchu, liści krzewów, bylin i porostów, czyli są zwierzętami roślinożernymi.

trawa

15. Niegdyś mieszkańcy krajów północnych nie przetrwaliby bez mięsa reniferów. Dotychczas go spożywają. W tym celu specjalnie się hoduje renifery, a nie poluje się na nie.

mięso

16. Renifer nigdy nie został gatunkiem w pełni udomowionym. Naukowcy przekonują, że nadal pozostają zwierzętami dzikimi.

droga

17. Renifer jest najstarszym zwierzęciem domowym. Został udomowiony już ok. 3 tysięcy lat p.n.e. przez ludy indoeuropejskie i azjatyckie.

jelenie

18. Reny w tundrze i tajdze żyją w stadach, które różnią się pod względem wielkości. Mogą to być stada liczące jak 20 sztuk, tak i 500 000 sztuk.

ocean

19. Orzeł przedni (zys) często poluje na renifery. Zys potrafi zabić ofiarę kilkakrotnie cięższą od siebie.

ptak

20. Znany jest przypadek połknięcia renifera przez rekina. W żołądkach drapieżnika znaleziono szczątki renifera.

rekin

21. W ciągu ostatnich dwóch dekad odnotowano aż 40% spadek liczebności populacji reniferów w środowisku naturalnym. Naukowcy coraz częściej mówią o konieczności ich ochrony i podjęcia zdecydowanych działań.

młody

22. Renifer to główny bohater skandynawskich eposów i legend.

góry

23. Renifer potrafi zmieniać kolor oczu. Zmieniają kolor oczu od złotego po niebieski, w zależności od pory roku i dnia. Renifery mają w oku błonę odblaskową, która leży za siatkówką (w jasnym świetle lata błona jest złota, natomiast zimą zmienia kolor na ciemnoniebieski).

oko

24. Młode renifery 1,5 h po urodzeniu mogą się aktywnie poruszać. Kilka godzin po przyjściu na świat mogą już pokonywać duże odległości.

zwierzątko

25. Niektóre renifery faktycznie mają czerwone nosy.

morda

Spodziewamy się, że dowiedziałeś się mnóstwo ciekawych rzeczy o reniferach. Koniecznie musisz odwiedzić kraje, zamieszkałe przez te tajemnicze i niezwykłe zwierzęta.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty