25 ciekawostek o słoniach

Słoń jest jednym z najinteligentniejszych i uroczych zwierząt. Zamieszkują Afrykę i Południową Azję. Oprócz tego słonie to jedne z największych zwierząt świata.

1. Słonie bardzo lubią wodę. Uwielbiają pływać, nurkować i skakać w wodzie. To wygląda bardzo zabawnie, ale często zabawy w wodzie powodują choroby stawów u słoni.

mycie

2. Samice mają zdolność rozrodczą do 50 lat, ale tylko przez kilka dni, średnio co 2-4 lata. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode słoniątko, bliźnięta raczej są rzadkością.

picie

3. Historie o tym, że słonie po spożyciu owoców fermentowanych zachowują się tak, jakby były pod wpływem alkoholu, nie są prawdziwe. Po pierwsze, zwierzęta nie spożywają owoce, które leżą na ziemi, na której właśnie dochodzi do fermentacji. Po drugie, słoń musiałby zjeść 1,5 tys. owoców, aby być pijanym.

słon

4. Kłusownicy zabijają słonie dla ich ciosów. Chociaż to jest zakazane, jednak to ich nie powstrzymuje od zabijania.

las

5. Trąba słonia jest bardzo ciężka, ale sprawnie nią się posługuje, aby na przykład podnieść z ziemi pojedyncze źdźbło trawy.

nos

6. Choć słonie mają grubą skórę, jest ona na tyle czuła, że są w stanie wyczuć użądlenie owada.

zwierzę

7. Młode słonie tuż po urodzeniu ważą około 100 kg, ale to nie przeszkadza im w tym, aby kilka minut po przyjściu na świat wstawać na nogi.

dziecko

8. Słonie od dawna używa się jako zwierzę robocze. Nie tylko przewozili turystów, ale również uczestniczyli w bitwach.

historia

9. Słonie mają cudowną pamięć. Pamiętają to, co się wydarzyło kilka lat temu i mogą rozpoznać twarze uczestników tamtych wydarzeń.

malunek

10. W warunkach hodowlanych żyje przeciętnie 50-70 lat. Najdłużej żyjący słoń to Lin Wang, który zmarł w 2003 roku, mając 86 lat.

oko

11. Z pewnością można zaś stwierdzić, że słonie wydają co najmniej kilka różnych dźwięków (najpopularniejszy to trąba) na oznaczenie zagrożeń, agresji, zdenerwowania. Dźwięki wydawane przez słonie są również swoistą formą komunikacji między nimi na duże odległości.

obiad

12. Dotyk odgrywa ważną rolę w życiu słoni. Poprzez dotykanie trąbą eksponują swoją sympatię, zauroczenie, miłość. Stare osobniki za pomocą trąby pouczają młode słonie.

mama

13. Słonie, podobnie jak ludzie, płaczą nad zmarłymi albo kiedy stanie im się krzywda. Słonie okazują poruszenie na widok swoich zmarłych współplemieńców. Wracają również do miejsc pochówku, by oddać hołd przodkom.

rodzina

14. Najbliższym genetycznie krewnym słonia jest góralkowiec – małe zwierzę futerkowe.

mysz

15. Wbrew powszechnemu przekonaniu, słonie nie boją się gryzoni, natomiast bardzo się boją mrówek i pszczół. Rolnicy, aby chronić swoje domy i pola przed wydeptaniem, umieszczają dookoła swoich gospodarstw ule.

myszka

16. Słonie potrafią poruszać się jak do tyłu, tak i do przodu. Najważniejsze, nie podnosić jednocześnie wszystkich czterech stóp. Są za ciężkie na takie triki.

praca

17. Słonie mogą być jak leworęczni, tak i praworęczni. Jego ciosy, to jak ludzkie ręce. Jeśli najczęściej używa prawego ciosa, to oznacza, że jest praworęczny i odwrotnie.

rogi

18. Słonie porozumiewają się na duże odległości za pomocą sygnałów sejsmicznych. Wytwarzają dźwięki o niskiej częstotliwości, uderzając stopami w ziemię. W ten sposób wysyłają fale poddźwiękowe przez powierzchnię ziemi, a inny słoń odbiera je dzięki czułym nerwom w stopach.

słonie

19. Dla słoni błoto to jak dla nas krem przeciwsłoneczny. Słoń obsypuje sobie grzbiet i nogi piaskiem i ziemią, aby chronić skórę przed słońcem i owadami.

brud

20. Słonie są prawdziwymi obżarciuchami. Mogą jeść 16 godzin na dobę, spożywając około 270 kilogramów pokarmu.

jedzenie

21. Słonie rozpoznają siebie w lustrze.

rysunek

22. Ciosy u słoni rosną przez całe życie.

zęby

23. Trąba słonia zbudowana jest z co najmniej 40 tys. mięśni.

nosek

24. Największy słoń ważył 12 tys. kilogramów, wysokość – 4 metry.

razem

25. Najdłuższa ciąża występuje u słoni – trwa aż do 22 miesięcy.

przyroda
źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty