25 dalekich krajów, które na pewno będziesz chciał odwiedzić

W świecie tak wiele nieznanych i ciekawych rzeczy – nawet kilka żyć nie starczy na to, aby obejrzeć wszystkie najciekawsze zabytki na świecie. Na pewno masz już listę miejsc, które koniecznie chcesz zobaczyć na własne oczy. Ale po zapoznaniu się z tym zestawem przygotuj się ją poprawić.

Bo poniżej pokażemy atrakcje turystyczne, które znajdują się w zacisznych zakątkach świata i nie zbierają wokół siebie tysiące gapiów. I to sprawia, że są nierealne atrakcyjne.

1. Wyspa Macquarie, Australia

Australia

Tutaj zazwyczaj zatrzymują się turyści, którzy udają się w wyprawę na Antarktydę. I ten malowniczy zakątek z przyjemnością przyjmuje wszystkich chętnych.

2. Svalbard, Norwegia

Norwegia

Mały archipelag z liczbą ludności około 2,5 tys. osób, z których prawie 2 tysiące mieszka w Longyearbyen. W 2000 roku zbudowano ”spichlerz końca świata” gdzie przechowywany jest zapas różnych rodzajów próbek nasion na wypadek globalnej katastrofy.

3. Barrow, Alaska

Alaska

Miejsce słynie z długiej polarnej nocy – słońce może tu zajść i nie wstawać w ciągu kilku miesięcy. To skrajny punkt Stanów Zjednoczonych. Miejscowa ludność wynosi około 4 tysięcy osób.

4. Medog, Chiny

Chiny

Jedyna prowincja w Chinach, do której nie ma drogi utwardzonej. Dokładniej jest, ale z powodu trudnych warunków pogodowych prawie zawsze zamknięta. Dlatego można tu dostać tylko pieszo.

5. Alert, Kanada

Kanada

Jest to mała wioska na północy Kanady. Stąd do bieguna północnego – tylko 500 mil (800 km). Zima nie kończy się tam prawie nigdy. Średnia temperatura wynosi około 30-40 stopni poniżej zera. W ostatnich latach stałych mieszkańców w Arlecie nie ma, ale w osadzie zawsze jest personel wojskowy i naukowo-badawczy.

6. La Rinconada, Peru

Peru

Jest to najwyżej położone na świecie miasto, które znajduje się na wysokości prawie 5 km nad poziomem morza. Dostać się tam można tylko samochodem, a najlepiej pojazdem z napędem na cztery koła. Mimo że La Rinconada położone jest na lodowcu, mieszka w nim 38 tysięcy mieszkańców, i prawie wszyscy zajmują się wydobyciem złota.

7. Cape York, Australia

Australia 2

Ogromna prawie nietknięta cywilizacją przestrzeń. W tym regionie mieszka zaledwie 7600 osób – głównie przedstawicieli rdzennych plemion. Tutaj jest jedna droga, ale z powodu stałych powodzi ona jest w fatalnym stanie, dlatego najlepiej tu dostać się samolotem.

8. Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna

Znajduje się na Oceanie Spokojnym w pobliżu wybrzeży Chile. Mieszka tu prawie 4 tysiące osób. Główną lokalną atrakcją są kamienne twarze - moai - które zostały wyrzeźbione ponad 500 lat temu.

9. Illokkortoormiet, Grenlandia

Grenlandia

Najbardziej oddalona osada Grenlandii. Pod względem wielkości jest prawie jak Anglia, żyje tu tylko około 500 osób. Miasto położone jest na wybrzeżu, ale ze względu na to, że woda jest stale zamrożona, okres nawigacji trwa tu nie dłużej niż 3 miesiące w roku. W Ilklokkortormiute jest lotnisko, choć samoloty latają tu rzadko.

10. Archipelag Kerguelen, Południowy Ocean Indyjski

Archipelag Kerguelen

Wyspa pustki. Tu nie ma pasa startowego, ponieważ aby dostać się do tego archipelagu, trzeba odbyć sześciodniową podróż statkiem z "sąsiedniego" Reunion – wyspy niedaleko Madagaskaru. Wyspa jest obiektem o znaczeniu strategicznym. Tutaj ustawione francuskie systemy obrony przeciwrakietowej.

11. Wyspa Pitcairn, południowa część Oceanu Spokojnego

Wyspa Pitcairn

Mały kawałek lądu na środku Oceanu Spokojnego. Najbliższym sąsiadem wyspy jest Tahiti, ale jest zbyt daleko, aby się tam dostać. Liczba ludności Pitcairn wynosi około 50 osób, i prawie wszyscy z nich są potomkami marynarzy, którzy wzięli udział w buncie na statku Bounty w 1789 roku. Na wyspie nie ma pasu startowego. Możesz dostać się tutaj tylko przez ocean z Nowej Zelandii, a taka podróż może trwać 10 dni.

12. Wyspa Bouveta

Wyspa Bouveta

Mała ziemia, w południowej części Atlantyku. Stale zamieszkałej ludności na wyspie nie ma, a krajobrazy są tu bardzo malownicze. To sprawiło, że Bouveta stała się idealnym miejscem do kręcenia filmu "Obcy kontra Predator".

13. Mcmurdo, Antarktyda

Antarktyda

Największa stacja badawcza na Antarktydzie. W ciepłe letnie miesiące mieszka tu około 1200 naukowców i pracowników. Mcmurdo znajduje się w jednej z najbardziej odległych części świata, ale w ostatnim czasie poprzez budowę nowych pasów startowych dostanie się tutaj stało się łatwiejsze.

14. Sapay, Arizona

Arizona

Sapay to malownicze miasto, w którym można doskonale odpocząć. Położone jest na dole Wielkiego Kanionu. Do dziś jest to jedyny punkt kuli ziemskiej, gdzie poczta jest nadal dostarczana na mułach. To miasto jest tak tajemne, że w 2000 roku nie było nawet brane pod uwagę podczas spisu ludności.

15. Kamczatka, Syberia

Syberia

Gęstość zaludnienia tu wynosi zaledwie 0,1 osób na kilometr kwadratowy. Ale ma to swoje zalety. W 2006 roku, na przykład, na Kamczatce nastąpiło 7-punktowe trzęsienie ziemi, w wyniku którego prawie nikt nie ucierpiał.

16. Oimyakon, Syberia

Oimyakon

Liczba miejscowej ludności wynosi nieco ponad 500 osób. Lecz słynie Oimyakon z tego, że tutaj została zarejestrowana najniższa temperatura na miejscu Ziemi zamieszkałym przez ludzi – 69,2 stopni Celsjusza.

17. Wyspa Socotra

Wyspa Socotra

O tym miejscu mówi się, że lokalne krajobrazy wyglądają bardziej na pozaziemskie. I to prawda, lokalna flora jest bardzo dziwna, i prawie 40 tysięcy ludzi ma szczęście ją podziwiać. Dotarcie tam nie jest tak trudne – loty na lotnisku wyspy odbywają się prawie codziennie.

18. Stacja Antarktyczna Amundsen-Scott

Amundsen Scott

Najbardziej odosobione miejsce na Ziemi znajdziesz tylko na Antarktydzie. Jest tu tak mało ludzi, że w 1999 r. jedna z badaczek, która odkryła, że choruje na raka piersi, musiała przygotowywać leki do chemioterapii własnoręcznie z dostępnych jej materiałów od lipca do października, aż do chwili, gdy do stacji przybyła ekspedycja.

19. Wyspa Deception, Antarktyda

Wyspa Deception

Wyspa Oszustwa. Była nazwana tak po tym, jak pilot małego samolotu nieprawidłowo ocenił odległość do ziemi, i jego pojazd rozbił się wraz z pasażerami. Brak turystów jest na korzyść lokalnej kolonii pingwinów, składającej się z ponad 200 tysięcy osobników.

20. Changtang, Tybet

Tybet

Podróżując po okolicy, szwedzki badacz Sven Hedin w ciągu 81 dnia nie spotkał ani jednego człowieka.

21. Biegun niedostępności

Biegun)niedostępności

Nazwa została nadana tej ziemi ze względu na jej odległe położenie od wybrzeży Antarktydy. Stacja na Antarktydzie powstała zimą 1958 roku.

22. Tristan da Cunha, południowa część Oceanu Atlantyckiego

Tristan da Cunha

Liczba ludności wyspy – nieco ponad 250 osób. Zajmują się mieszkańcy głównie rzemiosłem i rolnictwem. Chociaż na wyspie istnieje telewizja satelitarna i Internet, Tristan da Cunha jest uważane za jedno z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie. Ze względu na skalisty teren nie można tu budować pasów startowych, dlatego można dostać się na wyspę tylko wodą.

23. Strefa 51

Strefa 51

Tu odbywa się projektowanie testowanie eksperymentalnych samolotów i systemów uzbrojenia. To tajne miejsce, i do 2003 roku rząd USA zaprzeczał jego istnieniu.

24. Międzynarodowa stacja kosmiczna

Międzynarodowa stacja kosmiczna

To miejsce jest jeszcze bardziej odległe, niż Strefa 51. Mieszkają tu tylko naukowcy i badacze. Aby się tu dostać, będziesz musiał zapłacić pokaźną sumę pieniędzy.

25. Wyżyna Tybetańska

Wyżyna Tybetańska

Tutaj dostaje się tylko najbardziej cierpliwy. Aby dostać się na Wyżynę Tybetańską, trzeba odbyć trzytygodniową podróż. Jeden dzień będzie można przejechać na auto, a pozostałe 20 dni będziesz musiał iść pieszo.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty