25 dowodów na to, że roboty zastępują ludzi

Codziennie na świecie rodzi się nowy robot. To znaczy, tworzą je genialne umysły ludzkie. Zgódź się, że umiejętności tych maszyn są zachwycające, lecz ich realistyczny wygląd też jest efektowny.

Naprawdę przerażające jest to, że prędzej czy później świat podbije robotyka i sztuczna inteligencja pozbawi miejsc pracy miliony ludzi! W ogóle, wyobraźmy sobie, że te pytania są retoryczne. I dowiedzmy się, co potrafią robić te stworzenia.

1. Z łatwością odpowiadają na wszelkie pytania

pytania

Wszyscy wiemy o istnieniu takich wirtualnych pomocników, jak Alexa, Siri i Alicja. Mało tego, że mogą odpowiedzieć na proste pytania, teraz ich tak naładowano, że te dziewczyny dadzą odpowiedź na każde filozoficzny zapytanie. Szukasz sensu życia? Zapytaj o to, na przykład Siri.

2. Mają obywatelstwo

obywatelstwo

Czy słyszałeś o gnoidzie, robocie antropoidalnym w postaci kobiety o imieniu Zofia? Co ciekawe, jest ona wzorowana na wyglądzie Audrey Hepburn. Co roku Zofia odwiedza wiele forów i prowadzi spotkania na całym świecie. Między innymi, była pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo kraju, i dała jej je Arabia Saudyjska.

3. Tworzą arcydzieła sztuki

maszyna

Poznajcie się, to robot o imieniu F-David i maluje on nie gorzej od słynnego artysty. Mało tego, ciągle doskonali swoje umiejętności. Na płótnie przedstawia to, co widzi za pomocą swojej kamery. Oprogramowanie robota stale skanuje płótno, pędzel analizuje pociągnięcia i decyduje, gdzie zrobić następne. Najbardziej niezwykłe, że jego obrazy zawsze są wyjątkowe. Nawet, jeśli poprosisz namalować jeszcze raz ten sam obraz, otrzymasz unikalne arcydzieło, w którym będą wykorzystane farby innych odcieni.

4. Są prawdziwymi altruistami

robot

W trakcie badania szwajcarskich biologów ewolucyjnych okazało się, że, podobnie jak ludzie, roboty mogą być altruistami. To może wydawać się nieco dziwne, ale okazało się, że u tych maszyn gotowość do działania na rzecz innych powstaje w wyniku naturalnej selekcji, większy altruizm wykazują okazy z dużą ilością wspólnych genów.

5. Są w stanie zrozumieć uczucia i stan wewnętrzny innych istot

gra

Innymi słowy, roboty wiedzą, co to jest empatia. Dobrym przykładem jest robot Forfeus, który nie tylko zręcznie gra w tenisa, ale także rozróżnia stany emocjonalne swojego przeciwnika. Nieraz zdarzało się, że, widząc smutnego przeciwnika, Forfeus okazywał wsparcie i współczucie.

6. Prowadzą badania naukowe

badania

A to Adam. On jest robotem naukowcem, który wygląda jak laboratorium naukowe. Ponadto brytyjski robot sam wysuwa hipotezy, tworzy eksperymenty w celu ich weryfikacji i wyciąga wnioski.A najbardziej niesamowite jest to, że on potrafi zrozumieć i przeanalizować uzyskane wyniki.

7. Mogą biegać i skakać

roboty

Firma "Boston Dynamics" stworzyła robota humanoidalnego Atlas, który jest w stanie poruszać się w każdym terenie. On chodzi na dwóch nogach, biega i skacze, a jeśli trzeba wspiąć się na wzgórze, wykorzystuje swoje ręce.

8. A jeszcze świetnie tańczą

taniec

Włącz im muzykę, i natychmiast pójdzie tańczyć. W 2014 roku roboty tańczyły skoczny taniec pod Gangnam Style. A w 2016 roku 1007 tańczących robotów trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Nawiasem mówiąc, pobiły rekord 540 swoich współbraci.

9. Mogą okazywać emocje

emocja

Teraz to nie bezduszne maszyny zaprogramowane na wykonanie jakichś konkretnych funkcji. Japońska firma "Soft Bank Group” stworzyła robota antropomorficznego o imieniu Pepper. Jest on nie tylko najlepszym na świecie systemem androidalnym, ale także pierwszym robotem, który okazuje emocje. Dodatkowo, rozumie emocje innych ludzi.

10. Mają skórę!

twarz

Tak, tylko spójrz na Sofie, o której rozmawialiśmy trochę wyżej! I to nie jedyny robot, który ma sztuczną, ale bardzo realistyczną skórą. Teraz dzięki niej androidy czują dotyk.

11. Mają takie same usta jak człowiek

rot

Japoński profesor stworzył robota silikonowego, który jest w stanie mówić, naśladując ruchy ludzkich ust. Powietrze, doprowadzane do jamy ustnej za pomocą pompy, uruchamia więzadła głosowe robota, które w rezultacie zaczynają wibrować. Kiedy to się dzieje, w częściach, które stykają się z ustami, występuje rezonans. Poruszając ustami, robot zmienia objętość powietrza we jamie ustnej i wydaje dźwięki.

12. Potrafią jeść

jedzenie

Brytyjscy naukowcy stworzyli robota, który umie jeść i po pewnym czasie pozbywa się zjedzonego. Naśladuje życie zwierząt morskich z ciałem o cylindrycznym kształcie, zwanych salpy. Usta robota stworzone z miękkiej polimerowej membrany. Odpady wyrzucane są przez specjalny otwór znajdujący się w tylnej części urządzenia. Ale na tym cuda nie kończą. Ten robot jest w stanie produkować energię, co prawda na razie niewielką.

13. Mają rozwiniętą sprawność manualną

siedzi

To są walkirie. Właśnie te roboty powinny przygotować ludzi do odlotu na Marsa. To właśnie one za kilka lat kolonizują tę planetę. Oprócz chodzenia, robot może wykonywać wiele różnych manipulacji, takich jak przenoszenie obiektów i łączenie ich. W konstrukcji robota istnieje 28 stawów mechanicznych. Cały zakres ruchów robota da mu możliwość zajmowania się przygotowaniem placów do budowy różnych domów, budowli, elementów konstrukcji budowlanych.

14. Mogą być spikerami telewizyjnymi

moto

No, a co? Nie każdy musi zajmować się zagospodarowaniem Marsa. To Kodomoroid, realistyczny robot android, który w nienagannym języku japońskim opowie o tym, co dzieje się w świecie. Zaskakujące jest to, że jej spikerskie umiejętności znacznie przekraczają wymagania, które są stawiane do prawdziwych japońskich spikerów. Na dodatek, Kodomoroid ma doskonałe poczucie humoru.

15. Prowadzą aktywne życie społeczne i blog na Twitterze

twitter

A to jest Bina48. I jest kopią Biny Aspen, żony współzałożyciela organizacji, która stworzyła robota. W głowę Biny48 załądowane są wspomnienia, uczucia, poglądy polityczne prawdziwej Biny. Może ona uczestniczyć w rozmowie i okazywać emocji, żartować, a nawet dyskutować na tematy filozoficzne. Wielu twierdzi, że Bina48 może zastąpić bliskiego przyjaciela. Przecież ona jest w stanie odzwierciedlać tempo mowy i przyzwyczajenia swojego rozmówcy.

16. Dają wskazówki i opowiedzą ci o wszystkim

nowiny

Firma "Toshiba" stworzyła robota, który jest w stanie konkurować z dowolnym japońskim przewodnikiem. Chihira Yunko mówi w kilku językach i rozumie bodi langvij. Może pracować jako recepcjonistka. Kiedyś Yunko informowała turystów o wydarzeniach odbywających się w różnych miejscach centrum handlowo-rozrywkowego Aqua City Odaiba. Chcesz zobaczyć Junko i jej współbraci? Przyjedź do Tokio w 2020 roku na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie. Zgodnie z planem deweloperów, licznych gości z zagranicy będą witać tysiące ładnych dziewcząt androidów, będących w stanie przekazać obcokrajowcom dowolną informację w każdym języku.

17. Mają samoświadomość

rozmowa

Nico jest robotem humanoidalnym stworzonym przez naukowców Uniwersytetu w Yale. Rozpoznaje siebie w lustrze. Jak wiadomo, nawet wiele zwierząt nie są w stanie tego zrobić. Ten robot może rozpoznać swoje odbicie i zidentyfikować położenie rąk w trójwymiarowej przestrzeni z dokładnością do 2 cm. Żaden inny robot na razie nie jest w stanie tak dobrze orientować się w przestrzeni. To świadczy o pewnym stopniu samoświadomości Nico.

18. Mogą walczyć

wojna

Brytyjscy inżynierowie stworzyli robotów wojskowych. Naładowane akumulatory zapewniają niemal bezgłośną pracę w odległości do 50 km. Aby poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem, na przykład, z noszami, modułowy system łączenia pozwala połączyć ze sobą dwa drona. Są również zabezpieczone przed odłamkami i bronią strzelecką.

19. Odpowiadają na twoje pytania online

odpowiada

W 2018 roku chiński sklep internetowy Alibaba opracował algorytm sztucznej inteligencji, który umie czytać i odpowiadać na pytania ludzi. Ponadto w jego bazie danych znajduje się wiele artykułów z Wikipedii. Smutne jest to, że w wyniku popularyzacji takich robotów wielu ludzi pozostaje bez pracy.

20. Ignorują rozkazy człowieka

maluk

Brzmi trochę strasznie, prawda? Ale nie jest tak źle, jak można sobie wyobrazić. Zgódź się, to bardzo dobrze, gdy, na przykład, ktoś daje robotowi polecenie, aby zniszczył ludzkość. W odpowiedzi na to usłyszy od androida: "Nie. To jest nieludzkie".

21. Mogą prowadzić samochód

auto

Samochody bez kierowcy człowieka – teraz jest to rzeczywistość. Bezzałogowe pojazdy od dawna są dziełem takich gigantów jak Tesla, Ford, Nissan, BMW i wielu innych. Co jeszcze można powiedzieć? Szwedzi niedawno zaprezentowali światu bezzałogowy pojazd elektryczny do przewozu drewna.

22. Doskonale gotują

kuchnia

Wystarczy stać przy kuchence. Dwuręki robot o imieniu Moli przygotuje dla ciebie obfity posiłek. To dwa roboty manipulatory, które są zawieszone nad kuchenką, piekarnikiem, powierzchnią roboczą i umywalką. Robot działa tak szybko, jak profesjonalny kucharz, posłusznie wykonując polecenia z iPhone'a i gotując według przepisów internetowych.

23. Grają na instrumentach muzycznych

muzyka

Poznajcie Szymona. Amerykańscy naukowcy nauczyli to czwororękie stworzenie komponować muzykę. Początkowo był stworzony jako akompaniator, który grał na marimbie. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom uczenia maszynowego, deweloperzy nauczyli robota pisać muzykę na przykładzie 5000 pełnych kompozycji różnych kompozytorów i wykonawców, wśród których na przykład Beethoven, The Beatles, Lady Gaga i Miles Davis.

24. Uprawiają seks

spotkanie

Firmy, które tworzą roboty, opracowują androidy, które nie tylko wyglądają jak ludzie, ale mogą uprawiać z nimi seks. W 2017 roku w Japonii powstał robot, który jest w stanie zaspokoić wszelkie pragnienia seksualne każdej kobiety. Sztuczna skóra na rękach wykonana z tkaniny, która w dużej mierze odtwarza strukturę skóry człowieka. On umie się całować i przytulać. A jeszcze robot może konkurować z każdym masażystą.

25. Pracują jako pielęgniarze

sypital

W Japonii w dziedzinie medycyny został zaprojektowany robot Тug, który z łatwością transportuje nieporęczne przedmioty, leki i wszystko, co jest potrzebne do zaspokojenia potrzeb pacjentów. A jeszcze jeździ po korytarzach, korzysta z windy i komunikuje się z ludźmi, kiedy wykonuje swoje zadania.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty