25 dzieci, które zmieniły świat

We współczesnym świecie dorośli nie doceniają dzieci. Większość z nich nie może nawet sobie wyobrazić, że dzieci mogą zmienić bieg historii.

Takie samo zdanie mają również dzieci, które uważają, że nie mogą zmienić świata, ponieważ są za małe. To jest całkowita bzdura! Jeśli masz możliwość zrobić coś dobrego i zmienić bieg historii, to wiek nie odgrywa żadnej roli. W niniejszym artykule 25 dzieci, które zmieniły świat.

1. Chester Greenwood

Chester Greenwood

Zmienić świat na lepsze jest dosyć łatwo. Wystarczy prostego wynalazku. 15-letni Chester Greenwood na przykład, wymyślili nauszniki. Podobno na ten pomysł wpadł, jeżdżąc na łyżwach. Początkowo rówieśnicy drwili z niego, jednak niebawem każdy dzieciak miał ciepłe nauszniki. Ludzie docenili ich zalety, a rodzina Greenwoodów nieźle zarobiła.

2. Bailee Madison

Bailee Madison

Większość swego czasu Bailee poświęca działalności charytatywnej i fundacji "Alex’s Lemonade Stand". Ta organizacja pomaga dzieciom stwarzać stoiska z lemoniadą, za pomocą których one zbierają pieniądze dla dzieci chorych na raka.

3. Thandiwe Chama

Thandiwe Chama

Młoda dziewczyna walczyła o prawo do edukacji dla wszystkich dzieci Zambii, również tych biednych i chorych. Thandiwe w wieku 16 lat otrzymała nagrodę Children's Peace Prize.

4. Emmanuel Ofosu Yeboah

Emmanuel Ofosu Yeboah

Jego historia jest bardzo smutna. Ojciec porzucił rodzinę, gdy chłopak był bardzo mały. Po jakimś czasie zmarła jego matka. Niepełnosprawny chłopak pozostał sam, ale on się nie załamał. Yeboah przejechał 380 kilometrów przez swój kraj, by uświadamiać ludzi i zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych. Założył również Emmanuel Education Fund dla utalentowanych niepełnosprawnych uczniów.

5. Nkosi Johnson

Nkosi Johnson

Matka Nkosi była zarażona wirusem HIV i przekazała go synowi. Każdego rodzi się około 70 tys. dzieci, zakażonych wirusem HIV. Wiele z nich umiera już w drugim dniu swego życia. Nkosi Johnson umarł w wieku 12 lat i był najdłużej żyjącym dzieckiem urodzonym z wirusem HIV w RPA. Był głównym prelegentem na 13. Międzynarodowej Konferencji nt. AIDS w Durbanie. Walczył o prawo do edukacji dla dzieci zakażonych wirusem HIV.

6. Kelvin Doe

Kelvin Doe

Biedny 15-latek z Sierra Leone samodzielnie studiował inżynierię i nauczył się konstruować prądnicy z tego, co ma pod ręką. Również skonstruował FM-radioodbiornik, akumulator do latarki, mikser audio. Wykładowca Massachusetts Institute of Technology zaprosił Kelvina Doe przeprowadzić kilka wykładów i zajęć praktycznych.

7. Margaret E. Knight

Margaret E Knight

Margaret w wieku 12 lat opracowała urządzenie awaryjnie zatrzymujące maszyny włókiennicze, które mogło chronić pracowników przed wypadkami. Później opracowała nową maszynę, dzięki której możliwe było automatyczne składanie i klejenie papierowych toreb o kwadratowych dnach.

8. Iqbal Masih

Iqbal Masih

Iqbal Masih urodził się w Pakistanie i już w wieku 4 lat matka sprzedała go jako niewolnika do fabryki dywanów. Chłopak uciekł, ale przekupni policjanci złapali go i on był zmuszony wrócić do fabryki. Mając 12 lat, został członkiem Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Dzięki swemu zaangażowaniu przyczynił się do oswobodzenia około 3 tys. małych niewolników. Niestety w wieku 13 lat został zamordowany.

9. Winter Vinecki

Winter Vinecki

14-letnia Winter Vinecki miała przed sobą cel – ukończyć maratony na siedmiu kontynentach. Wyzwania tego podjęła się, by uczcić pamięć swojego ojca, który zmarł na raka. Winter Vinecki została najmłodszą w historii biegaczką, która ukończyła maratony na wszystkich siedmiu kontynentach.

10. Om Prakash Gurjar

Om Prakash Gurjar

Om Prakash Gurjar również doświadczył dziecięcego niewolnictwa. W wieku 5 lat został odebrany rodzicom i zmuszony do pracy na polu. Po przywróceniu wolności Om Prakash Gurjar zaangażował się w pomoc innym dzieciom. Pomagał dzieciom zdobywać bezpłatne wykształcenie, ponieważ szkoły indyjskie pobierały za to opłaty.

11. Dylan Mahalingam

Dylan Mahalingam

Swoją pierwszą fundację charytatywną Lil’ MDGs Dylan założył w wieku 9 lat. Fundacja pomaga dzieciom na całym świecie. Wygłosił przemówienie na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, otrzymał wiele nagród.

12. Hector Pieterson

Hector Pieterson

13-letni Hector Pieterson został śmiertelnie ranny podczas rozpędzania demonstracji przez policję. Na tym zdjęciu – brat Pietersona, który niesie umierające dziecko do schronu. To zdjęcie znalazło się na łamach wszystkich znanych gazet i czasopism na całym świecie i wpłynęło na rozwiązanie problemu dyskryminacji rasowej.

13. Alexandra "Alex" Scott

Alexandra

W dzieciństwie jej zdiagnozowano nerwiak zarodkowy (Neuroblastoma). W wieku 4 lat stworzyła własne stoisko z lemoniadą, które by pomogło opowiedzieć ludziom o dzieciach chorych na raka. Alex zarobiła w taki sposób 2 tys.dolarów i założyła własną fundację, która później zebrała ponad milion dolarów. W wieku 8 lat dziewczynka zmarła, ale fundacja nadal działa.

14. Samantha Smith

Samantha Smith

W 1982 r. Smith napisała list do nowo wybranego generalnego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Jurija Andropowa, próbując zrozumieć, dlaczego stosunki pomiędzy Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi są tak napięte. Jej list ukazał się w radzieckim dzienniku Prawda. Otrzymała od niego odpowiedź, zawierającą osobiste zaproszenie do odwiedzenia Związku Radzieckiego, które przyjęła. Przez dwa tygodnie pozostawała gościem Andropowa. Podczas wycieczki odwiedziła Moskwę i Leningrad. Przebywała również w Arteku, najważniejszym radzieckim obozie pionierskim. Jurij Andropow nie mógł spotkać się z Samanthą Smith, ale rozmawiali ze sobą przez telefon. Później ujawniono, że w tym czasie Andropow był poważnie chory i zrezygnował z pokazywania się publicznie. Poza tym Smith odebrała telefon od rosyjskiej kosmonautki Walentiny Tierieszkowej. W wieku 13 lat zginęła w katastrofie lotniczej.

15. Ryan Hreljac

Ryan Hreljac

Będąc w pierwszej klasie, chłopak dowiedział się, że ludzie w Afryce muszą pokonywać setki kilometrów, aby zaopatrzyć rodzinę w brudną wodę. Wtedy założył fundację, która pomaga rozwiązać ten problem. "Studnia Ryan’a" – to organizacja, która dostarcza czystą wodę ludziom w Afryce.

16. Easton LaChapelle

Easton LaChapelle

Pierwszą sztuczną rękę LaChappelle skonstruował w wieku 14 lat, używając do tego celu klocków Lego. Później wydrukował funkcjonalny zamiennik protezy ręki. Został zaangażowany w NASA w ramach projektu Robonaut.

17. Louis Braille

Louis Braille

Ten niewidomy chłopak był twórcą alfabetu dla niewidomych. Zrobił to w wieku 12-15 lat.

18. Katie Stagliano

Katie Stagliano

Katie marzy o likwidacji głodu na świecie. Aby realizować swoje marzenie, powołała organizację, która uprawia warzywa i owoce. Dziś w USA jest ponad 100 ogrodów Stagliano.

19. Anna Frank

Anna Frank

Po tym, jak Hitler w 1933 roku objął władzę w Niemczech, Otto Frank, ojciec Anny, przeniósł się z żoną i dziećmi do Amsterdamu. W 1944 roku wywieziono je do obozu Bergen-Belsen. Anna Frank zmarła rok później na tyfus. Cały świat usłyszał o niej po opublikowaniu dziennika, który prowadziła, kiedy wraz z całą rodziną ukrywała się przed nazistami.

20. Claudette Colvin

Claudette Colvin

15-letnia Claudette walczyła z segregacją rasową – dziewczyna, wracając ze szkoły, usiadła w środkowym rzędzie, ponieważ, zgodnie z obowiązującym prawem, pierwsze 10 miejsc zarezerwowanych było dla białych pasażerów. Kiedy pojazd zapełnił się pasażerami, wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Pewna biała kobieta podeszła do Colvin, oczekując, że ta ustąpi jej miejsca.Claudette tego nie zrobiła. Ona powiedziała, że to jej prawo konstytucyjne, siedzieć w wyznaczonym miejscu. Claudette została aresztowana, ale przeszła do historii jako symbol walki z segregacją rasową.

21. Riley Hebbard

Riley Hebbard

W wieku 7 lat zwróciła uwagę na jeden poważny problem: dzieci Afryki, oprócz błota, gałązek i kamieni nie mają żadnych zabawek. Wtedy więc założyła fundację Riley’s Toys, która daruje afrykańskim dzieciom radość.

22. Blare Gooch

Blare Gooch

Blare Gooch był wstrząśnięty zdewastowaniami na Haiti po trzęsieniu ziemi. Uspokoił się tylko wtedy, gdy przytulił ulubionego pluszowego misia. Blare pomyślał: jeśli miś pomógł mu, to być może również pomoże ludziom na Haiti. Wówczas na Haiti wysłano 25 tys. pluszowych misi. Dziś fundacja pomaga mieszkańcom nie tylko zabawkami, ale również artykułami pierwszej potrzeby.

23. Nicholas Lowinger

Nicholas Lowinger

Jego matka pracowała w schroniskach dla bezdomnych, więc Nicholas często bywał w nich. Chłopak widział wielu biednych ludzi i zrozumiał, że większość dzieci nie ma obuwia. Aby w jakiś sposób zmienić tę sytuację, założył fundację Gotta Have Sole Foundation, do której każdy chętny może przynieść swoje stare buty (oczywiście w dobrym stanie) albo nowe.

24. Cassandra Lin

Cassandra Lin

Jest młodym ekologiem i filantropem. Fundacja T.G.I.F (Turn Grease Into Fuel), założona przez Cassandrę przetwarza tłuszcz kuchenny, który jest wyrzucany przez restauracje w paliwo, które mogą kupić biedne warstwy społeczeństwa. Każdego miesiąca ze 113 zakładów zbierają około 15 tys. tłuszczu.

25. Malala Yousafzai

Malala Yousafzai

Pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki. W 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców talibów. Jednak to jej nie powstrzymało. W 2014 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, opublikowała biografię, wygłasza przemówienia na sesjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, nadal walczy o prawa pakistańskich kobiet.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty