25 dziwnych i nietypowych dyscyplin sportowych

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile istnieje różnych dyscyplin sportowych? Na pewno myślisz, że znasz większość z nich. W niniejszym zestawieniu dyscypliny sportowe, o których na pewno nie miałeś pojęcia.

A to wszystko dlatego, że one są dość dziwne i nietypowe.

1. Bo-taoshi

Bo taoshi

Bardzo popularny sport w Japonii. W pojedynku ścierają się dwie drużyny, w których połowa zawodników pełni rolę obrońców, a połowa atakujących. Chodzi w grze o to, aby drewniany pal drużyny przeciwnej został opuszczony, a jednocześnie trzeba bronić własnego pala.

2. Prasowanie ekstremalne

Prasowanie

Nowa dyscyplina sportowa, która łączy w sobie ekstremalność i domatorstwo. Sportowiec może dostać potężny zastrzyk adrenaliny, jednocześnie prasując ubrania. Dyscyplina postała w Wielkiej Brytanii.

3. Ga-ga ball

Ga ga ball

Popularna zabawa obozowa, która powstała w Izraelu. Jest podobna do zabawy w dwa ognie, ale do gry potrzebny jest drewniany ośmiokąt. Gra polega na wzajemnym zbijaniu się – czyli na uderzaniu piłką w miejsce poniżej kolan osoby znajdującej się w innej drużynie.

4. Toczenie sera

Toczenie sera

Co roku w Wielkiej Brytanii na Cooper's Hill w drugi dzień Zielonych Świątek odbywa się tradycyjne toczenie sera. Zabawa jest prosta: koło lokalnego sera spuszczane jest ze wzgórza, po czym zawodnicy puszczają się za nim w pogoń. Ser potrafi rozpędzić się do prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę. Pierwsza osoba, której uda się dotrzeć na dół za serem, stanie się jego zwycięzcą.

5. Śnieżne polo

Śnieżne polo

Sport dla krezusów. Śnieżne polo różni się od tradycyjnego jedynie pokryciem. Pierwszy śnieżny mecz polo rozegrano w Szwajcarii w 1985 roku.

6. Kaninhop

Kaninhop

Rabbit Jumping polega na pokonywaniu przeszkód przez królików. Oczywiście przeszkody są o wiele niższe.

7. Hokej podwodny

Hokej podwodny

Zasady gry takie same co w zwykłym hokeju, ale jest rozgrywany w basenie i gracze są wyposażeni w krótkie kije i grubą rękawicę.

8. Roller derby

Roller derby

Dyscyplina sportowa, która cieszy się dużą popularnością wśród kobiet. Roller derby jest rozgrywany na torze, przez dwie pięcioosobowe drużyny – czterech obrońców i jednego ścigacza. Ścigacze zdobywają dla swojej drużyny punkty poprzez wyprzedzenie przeciwników, obrończy natomiast powinny atakować przeciwnika. Zawodnicy tułowiem blokują przeciwnika, więc często odnoszą poważnie obrażenia.

9. Ściganie się z koniem

Ściganie się z koniem

Co roku w jednym z miasteczek Walii rozgrywa się wyścig, który budzi wiele emocji: Man vs Horse Marathon, a dystans, na którym rywalizuje człowiek i zwierzę, to 35 km. Skąd pojawił się pomysł na taki dziwny wyścig? Według legendy w roku 1980 właściciel jednego z walijskich pubów usłyszał, jak nad kuflem piwa sprzeczali się dwaj mężczyźni, że człowiek i koń mają jednakowe szanse w maratonie. Gordon Green postanowił zorganizować wyścig. Z roku na rok triumf odnosiło zwierzę. Po raz pierwszy człowiek odniósł zwycięstwo w 1989 roku – Tom Gould pokonał trasę na rowerze. W 2004 roku pierwszym prawdziwym zwycięzcą, który przeciął linię mety, był Huw Lobb (2:05:19).

10. Bagienne nurkowanie

Bagienne nurkowanie

Jeszcze jedna dyscyplina sportowa, która powstała w wyniku sporu. Uczestnicy wyposażeni w maski z fajką i płetwy, mają za zadanie jak najszybciej przepłynąć w mętnej wodzie 120 metrów. Zawodnicy mają polegać jedynie na sile płetw i nie mogą unosić głowy nad wodą.

11. Walka na papierowe tuby

Walka

Przedstawiciele organizacji Cardboard Tube Fighting League opisali podstawowe zasady gry w następujący sposób: ludzie powinni jak najczęściej czuć się szczęśliwi, więc nie zawsze powinni uprawiać jakieś poważnie dyscypliny sportowe, człowiek może się wspaniale bawić bez alkoholu. Walka na papierowe tuby to wspaniały pomysł na dobrą zabawę, a w przypadku wygranej możliwość również dostać nagrodę.

12. Skoki do wody na brzuch

Skoki

Jedna z najbardziej urazowych dyscyplin sportu. Zawodnicy muszą uważać na to, aby nie skręcić sobie kark. Najlepsi dostają nagrody pieniężne.

13. Zawody wąsatych

Zawody wąsatych

Zawodnicy każdego roku konkurują w różnych kategoriach i zmagają się o główną nagrodę.

14. Szachowy boks

Szachowy boks

Koncepcja szachowego boksu została stworzona na przełomie wieku XX i XXI. W pojedynku szachowego boksu zawodnicy rozgrywają 11 rund: w rundach nieparzystych rozgrywane są pojedynki szachowe, a w parzystych – bokserskie. Pojedynek można zakończyć poprzez zamatowanie przeciwnika lub nokaut.

15. Buzkaszi

Buzkaszi

Podobna do polo, tylko zamiast piłki obcięta głowa kozła. Zadaniem zawodników jest zrzucenie głowy do okręgu rywali. Podczas gry dochodzi do zaciekłych ataków w celu zabrania głowy kozła. Gra cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Uzbekistanu, Afganistanu i Tadżykistanu.

16. Pesäpallo

Pesäpallo

Zwana też fińskim baseballem. Podobna jest do tradycyjnego baseballu, jedyna różnica: piłka jest podrzucana do góry, co znacznie ułatwia uderzenie.

17. Fretka w spodniach

Fretka

Fretka w spodniach – konkurencja, polegająca na wkładaniu fretek do zawiązanych nogawek. Jeden ze śmiałków ustanowił rekord, wytrzymując 5 godzin i 30 minut, mając w nogawkach zwierzęta.

18. Siłowanie na palce u stóp

Siłowanie

Kolejna absurdalna dyscyplina sportu, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Przypomina siłowanie na rękę, ale chodzi o siłowanie na palce u stóp. Przed pojedynkiem każdy z zawodników powinien ściągnąć ze swego przeciwnika buty i skarpety.

19. Mountain Unicycling

Mountain Unicycling

Sport dla śmiałków! Monocykl jest wyposażony w jedno koło, więc jazda na monocyklu wymaga sprawności i zręczności. Trasy górskie do jazdy na monocyklu są tak samo trudne do pokonania, jak trasy wybierane do downhill.

20. Pływanie na tubie

Pływanie na tubie

Jeden z najniebezpieczniejszych sportów na naszej liście – wielu zawodników podczas zawodów odnosi poważne obrażenia, a czasami nawet umiera. Zawodnicy powinni jak najdłużej utrzymać się na takiej tubie, która jest przywiązana do łodzi.

21. Bossaball

Bossaball

Jest to połączenie piłki nożnej, siatkówki i gimnastyki. Została wymyślona w Hiszpanii. Rozgrywka toczy się na dmuchanym materacu, a zawodnicy umieszczają piłkę za siatką drużyny przeciwnej, używając do tego wszystkich części ciała. Każda drużyna może 5 razy dotknąć piłki, zanim piłka znajdzie się po stronie przeciwnika.

22. Zapasy wielbłądów

Zapasy wielbłądów

Zapasy wielbłądów przede wszystkim organizowane są na Bliskim Wschodzie. Wielbłądy są bardzo spokojnymi zwierzętami, zanim nie zobaczą samicy w okresie rui.

23. Bieganie z żoną na plecach

Bieganie z żoną

Nie koniecznie biegać z własną żoną na plecach, może to być żona sąsiada, brata. Najważniejsze: powinna mieć co najmniej 17 lat i ważyć więcej niż 49 kilogramów.

24. Quidditch

Quidditch

Gra wymyślona przez powieściopisarkę Joanne Kathleen Rowling, autorkę cyklu powieści o Harrym Potterze. Zawodnicy powinni złapać złoty znicz – piłeczkę przyczepioną do helikoptera zdalnie sterowanego.

25. Shin Kicking

Shin Kicking

Zadaniem zawodników jest położenie przeciwnika na ziemię. Przeciwnicy mają na sobie białe stroje. Dwie osoby, które trzymają się za barki, mają położyć przeciwnika za pomocą kopnięć.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty