25 faktów o bliźniętach, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Masz znajomych bliźniaków? Być może jesteś jednym z bliźniaków? Czyż one nie są wspaniałe? Genetyka i medycyna ciągle przeprowadza różne badania dotyczący bliźniaków, ale nadal pozostaje mnóstwo faktów, o których nie mamy pojęcia.

W niniejszym artykule natomiast już znane fakty o bliźniętach.

1. Od 1980 roku wskaźnik urodzin bliźniąt wzrósł o ponad 70%.

wskaźnik

2. Kobiety po trzydziestce znacznie częściej rodzą bliźnięta niż młodsze matki. Ponieważ współczesne kobiety później decydują się na dziecko, stąd taki duży wzrost wskaźnika urodzin bliźniąt.

dziecko

3. Ponad połowa bliźniąt rodzi się z niską wagą ciała, co może prowadzić do problemów zdrowotnych np. astmy.

astma

4. Posiadanie bliźniąt czasami wpływa także na zdrowie matki. Istnieje wtedy większe ryzyko nadciśnienia tętniczego w ciąży.

ryzyko

5. Istnieje gen bliźniąt! Jednak wyłącznie dla bliźniąt dwujajowych. Nie ma żadnego genu, który przyczyniłby się do powstania identycznych bliźniąt jednojajowych.

gen

6. Dzięki metodzie in vitro bliźnięta z zamrożonych embrionów mogą się rodzić w odstępie lat.

zamrożonych embrionów

7. Bliźnięta mogą mieć różnych ojców. W takim przypadku występuje zjawisko nadpłodnienia, czyli zapłodnienia różnych komórek jajowych przez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych odbytych w krótkim czasie.

ojciec

8. Szacuje się, że może to dotyczyć 5% bliźniąt. Plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć kilka dni, natomiast komórka jajowa obumiera po 48 h. Więc okres, w którym kobieta może zajść w ciąży, jest dosyć krótki.

godzina

9. Zapłodnienie in vitro zwiększa możliwość nadpłodnienia. Pewne holenderskie małżeństwo zostało zaskoczone narodzinami bliźniąt różnej rasy, po tym, jak w wyniku błędu sperma pana Stuarta została pomieszana z nasieniem innego mężczyzny.

dzieci

10. Kryptofazja to jest tajny język bliźniąt, którym porozumiewają się między sobą dzieci. Jest on zrozumiały tylko dla nich, dla reszty ludzi to jedynie bełkot.

dziewczynki

11. Badacze z Uniwersytetu Padewskiego odkryli, że więź między bliźniętami nawiązuje się już w 14 tygodniu ciąży.

brzuch

12. Istnieje dieta wpływająca na narodziny bliźniaków. Chociaż nie przeprowadzono w tym celu specjalnych testów, okazało się, że nie-weganie mają 5 razy większe prawdopodobieństwo posiadania bliźniąt. Niektórzy lekarze uważają również, że spożywanie produktów mlecznych może zwiększyć szanse urodzenia bliźniąt.

brzuch

13. Kobiety, które karmią piersią w czasie ciąży, mają 9 razy większe szanse na urodzenie bliźniąt.

mleko

14. Brazylijskie miasto Cândido Godói jest światową stolicą bliźniąt. Przeciętnie jeden poród bliźniaczy przypada na 85 urodzeń. Naukowcy uważają, że "bliźniaczy" gen został przywieziony przez niemieckich imigrantów, którzy osiedlili się tu w czasie I wojny światowej.

matka

15. W 2010 roku liceum Bakera w Baldwinsville ustanowiło światowy "bliźniaczy" rekord – tego roku aż 12 par bliźniąt zostało jednocześnie absolwentami tej samej szkoły.

wrota

16. W wyniku różnego stylu życia i diety początkowo identyczne bliźnięta z czasem mogą się coraz bardziej od siebie różnić.

niebo

17. W 2010 roku tytuł najstarszych bliźniaczek świata przyznano Enie Pugh i Lily Millward. Jednak pochodzące ze Szkocji siostry Edith Ritchie i Evelyn odebrały im ten tytuł, ponieważ są o dwa miesiące starsze.

bliźnięta

18. Prawdopodobnie nie słyszałeś o takich osobach jak Hunter Johansson, Michael Kutcher lub Patricia Bundchen. Ale zapewne znasz ich sławne bliźniacze rodzeństwo Scarlett, Ashtona i Gisele!

ręka

19. Chociaż bliźnięta jednojajowe mają prawie to samo DNA, mają różne odciski palców.

odciski palców

20. 22% bliźniaków jest leworęcznych w porównaniu z zaledwie 10% urodzonych z ciąży pojedynczej.

leworęczny

21. W 15% do 20% wszystkich ciąż bliźniaczych dochodzi do poronienia jednego płodu. Takie powikłanie nazywa się zespół znikającego bliźniaka.

embrion

22. Nigeria ma najwyższy wskaźnik urodzeń bliźniąt, najniższy mają Chiny.

palce

23. Statystycznie mamy bliźniąt żyją dłużej niż pozostałe mamy.

mama

24. Dziecko, które jest niżej w łonie matki, określane jest jako dziecko A, a to umieszczone wyżej jako dziecko B.

dzieciaki

25. Niedźwiedzice polarne niemal zawsze rodzą bliźnięta.

Niedźwiedzice polarne
źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty