25 faktów o kolorach, których nie wiedziałeś

Po przeczytaniu tego artykułu spojrzysz na zwyczajne rzeczy inaczej i zmieni się twoje postrzeganie kolorów.

Wszyscy wiedzą, że kolory wokół nas odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Ulubione ubrania, samochód, a nawet nasze ciało – wszystko ma swój własny kolor. W rezultacie nie zwracamy na to uwagi, nie postrzegamy kolorów jako czegoś wyjątkowego i niezwykłego. Co więcej, nie rozumiemy, jaki wpływ mają one na nasze życie.

1. Daltoniści w przeciwieństwie do większości ludzi nie cierpiących na wady wzroku, najlepiej widzą w nocy.

oko

2. Niewiarygodne, ale badania naukowe wykazały, że srebrny jest najbezpieczniejszym kolorem dla samochodów. Bo według statystyk samochody te rzadziej od pozostałych uczestniczą w wypadkach drogowych.

auto

3. Niebieski pomaga się uspokoić, przyczynia się do odzyskania spokoju wewnętrznego. Ponadto spowalnia rytm serca, obniża ciśnienie krwi i łagodzi stany depresyjne.

ocean

4. Czerwony – jest to pierwszy kolor, który widzą dzieci.

dziecko

Badania wykazały, że noworodki, które mają zaledwie 2 tygodnie, w pierwszej kolejności wyróżniają właśnie ten kolor. Niektórzy eksperci są zdania, że czerwony jest najbardziej przyjemny dla dzieci, ponieważ przypomina kolor otaczający je przez wszystkie 9 miesięcy. Naukowcy wyjaśniają, że czerwony ma najdłuższą falę wśród reszty kolorów. Dlatego jest najbardziej łatwy do percepcji dziecka.

5. Przeciętny człowiek widzi około 1 mln kolorów. Co prawda, są wyjątkowi ludzie, którzy widzą znacznie więcej odcieni. Dlaczego? O tym porozmawiamy później.

tęcya

6. W starożytnym języku japońskim nie było większej różnicy między niebieskim a zielonym. Było pojęcie koloru o nazwie "ao", który dotyczył zarówno niebieskiego, jak i zielonego. A we współczesnym japońskim zielony ma specjalny pojęcie - "midori".

zielony

7. Grupa astronomów postanowiła dowiedzieć się, jaki kolor ma nasz wszechświat. Jeśli wymieszać razem wszystkie gwiazdy, otrzymamy beżowy lub, jak nazywają go astronauci, "kosmiczne latte".

gwiazda

8. Byki są obojętne na czerwony kolor. Podobnie jak bydło w ogóle, słabo rozróżniają zieleń i czerwień. Co naprawdę je denerwuje? A jakaś szmata, którą przed nimi macha matador.

czerwony

9. Zanim Europejczycy polubili mandarynki, ich kolor opisywano jako żółto-czerwony. Ciekawe, że "pomarańczowy" wszedł do użytku, począwszy od 1512 roku.

mandarynki

10. Niebieski – najbardziej popularny na świecie kolor. To jeden z ulubionych 40% ludzi.

błękit

11. Nie uwierzysz, ale są ludzie, którzy boją się kolorów. Jest to tak zwana chromofobią, obsesyjny lęk przed jakimkolwiek kolorem lub kolorowymi obiektami.

kolory

12. Różowy kolor daje spokój i wyciszenie. Zgodnie z zaleceniami specjalistów od feng shui, róż jest w stanie osłabić negatywne emocje agresji i gniewu.

różowy

13. Badania pokazują, że dla większości ludzi czerwony i żółty kojarzą się z czymś bardzo apetycznym i smacznym.

smacznie

Nic dziwnego, że takie fast-food-giganty, jak Mcdonald ' s, KFC i Burger King w swoich logach wykorzystują czerwono-żółte odcienie. Oto psychologia wpływu w całej okazałości.

14. W rzeczywistości słońce ma kolor biały.

słońce

Nam wydaje się żółte z tego powodu, że atmosfera Ziemi rozprasza światło słoneczne, usuwając krótsze długości fal światła – niebieski i fioletowy. Będzie wydawać się żółtym, jeśli usuniesz te kolory z widma światła, wychodzącego od Słońca.

15. Tetrachromatia – to wyjątkowe postrzeganie kolorów widma.

twarz

Innymi słowy, ludzie posiadający tę cechę są w stanie zobaczyć promieniowanie, różne odcienie, które zwykłemu człowiekowi wydają się identyczne, niczym nie różniące się od siebie.

16. Istnieją kolory bardzo trudno postrzegane przez ludzkie oko. Nazywają się zakazane. Mało tego, niektórzy z nas nie tylko nie widzą ich, ale nawet nie potrafią sobie je wyobrazić. Na przykład, czerwono-zielony, żółto-niebieski.

ołówki

17. Badania pokazują, że to, jakiego koloru programy telewizyjne oglądałeś w dzieciństwie, wpływa na kolor swoich snów. Nie jest wykluczone, że właśnie dlatego większość starszych ludzi widzi czarno-białe sny.

tw

18. Biel symbolizuje czystość i świeżość. Dlatego dla kobiety w ciąży pokój z białymi ścianami jest uważany za najbardziej odpowiedni.

kobieta

19. Rawka błazen ma najbardziej złożoną budowę oczu na świecie. Jeśli człowiek może rozróżnić 3 kolory podstawowe, rawka błazen — 12. Również zwierzęta te odczuwają światło ultrafioletowe i podczerwone, a także widzą różne rodzaje polaryzacji światła.

woda

20. Zielony jest uznany za najlepszy kolor tła pulpitu. To właśnie dzięki niemu wzrok mniej męczy się w ciągu całego dnia pracy.

papuga

21. Podczas gdy większość ludzi postrzega kolor czerwony jako zagrożenie, w rzeczywistości on uspokajająco wpływa na... kurczaki. Lampa emitująca czerwone światło, pomaga uśmierzyć ich niepokój, poprawia sen. Ponadto zapobiega kanibalizmowi i dziobaniu się.

ptaszki

22. Komary najbardziej przyciągane są przez ciemne kolory, w szczególności, czarny i granatowy. Tak więc należy o tym pamiętać i w letnie wieczory nosić jasne ubrania.

komar

23. Ciekawe, że czarne skrzynki zawsze wydają się cięższe niż białe. I to pomimo faktu, że waga i tych, i innych jest ta sama.

czarny

24. Szary kolor sprawia, że mimowolnie człowiek staje się bierny, apatyczny, a poza tym szarość nie ładuje energią.

pani

Podczas gdy jaskrawe kolory są w stanie naładować człowieka optymizmem, wesołym nastrojem. Ale w takich przypadkach szare rzeczy zaleca się uzupełniać ubraniami nasyconych odcieni.

25. W 2014 roku angielska firma Hi-tech poinformowała o tym, że został stworzony najbardziej czarny kolor, jaki kiedykolwiek widziano.

kot

Stworzony przez hodowanie nanorurek węglowych na powierzchni metalowej vantablack, jak nazywają to naukowcy, pochłania światło w takim stopniu, że powierzchnia wygląda jak pustka.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty