25 faktów o Stephenie Hawkingu, których nie wiedziałeś

Nie tak dawno dokonał życia geniusz naszych czasów. Człowiek, który własnym przykładem pokazał, że trzeba zawsze walczyć o życie, nie wolno poddawać się chorobie.

Stephen Hawking jest nazywany Albertem Einsteinem naszych czasów. Dzięki niemu świat dowiedział się o wielu tajemnicach Wszechświata, a to wniosło znaczący wkład w rozwój ludzkiej cywilizacji. Wbrew postępującej chorobie Hawking był znakomitym pisarzem, mówcą i po prostu wspaniałym człowiekiem. Pewnego dnia postawił sobie za cel uczynić naukę bardziej dostępną dla każdego człowieka i jemu udało się to osiągnąć. Odszedł 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat.

Jesteś gotowy, aby lepiej poznać tego geniusza? Wtedy przeczytaj 25 niesamowitych faktów o Stephenie Hawkingu, których wcześniej nie wiedziałeś.

1. W młodości Hawking uwielbiał matematykę, ale jego ojciec nalegał, aby syn związał swoje życie z medycyną.

Hawking

W końcu Steven ukończył uniwersytet Oksfordzki. Studiował fizykę. Później, w 1978 roku, został profesorem fizyki grawitacyjnej, a w 1979 – matematyki.

2. Nie uwierzysz, ale do 8 lat przyszły naukowiec naprawdę nie umiał czytać, a, jego zdaniem, w Oxfordzie nie należał do najlepszych studentów.

Steven

3. Może to tylko zbieg okoliczności, ale urodziny Hawkinga (8 stycznia 1942) pokrywają się z 300-leciem od dnia śmierci Galileo. Mało tego, naukowiec zmarł w dzień urodzin Alberta Einsteina.

galileo

4. Marzył o tym, żeby napisać poradnik z fizyki, który będzie zrozumiały dla większości. Na szczęście zrobił to dzięki syntezatorowi mowy i oddanym uczniom. W 1988 roku świat zobaczył popularną książkę "Krótka historia czasu".
Krótka historia czasu

5. W 1963 roku Hawking zaczął wykazywać objawy stwardnienia zanikowego bocznego, co doprowadziło do paraliżu. Lekarze twierdzili, że pozostało mu zaledwie 2,5 lata.

praca

6. Po przeprowadzonej tracheotomii Stephen stracił głos i potrzebował całodobowej opieki.

wiadoność

Na szczęście, w 1985 roku kalifornijski programista stworzył komputer, którego czujnik był przymocowany do ruchomego mięśnia twarzy policzka. Dzięki niemu fizyk zarządzał gadżetem, który pozwalał mu komunikować się z ludźmi.

7. Hawking był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona urodziła mu dwoje dzieci, i związek ten trwał do 1990 roku. A w 1995 roku geniusz naszych czasów poślubił swoją pielęgniarkę, z którą żył przez 11 lat (w 2006 roku rozwiedli się).

wesele

8. 29 czerwca 2009 r. w imieniu Stephena Hawkinga zostały wysłane zaproszenia na imprezę, która miała odbyć się 28 czerwca.

2009

Nie, to nie pomyłka. To była część eksperymentu o podróżach w czasie. Jasna sprawa, że na imprezę nikt nie przyszedł. Hawking po raz kolejny udowodnił, że podróż w czasie jest fikcją, podstawą do filmu, ale z pewnością nie jest faktem. Mówił, że jego impreza po raz kolejny udowodniła – gdyby ktoś mógł podróżować w czasie, zrobiłby to, aby go odwiedzić.

9. W 1966 roku Hawking obronił pracę doktorską na temat "Właściwości rozszerzających się wszechświatów".

1966

Zasadniczo próbował pokazać, że początek stworzenia wszechświata mógł spowodować wielki wybuch. Po jej udostępnieniu w Internecie witryna została natychmiast przeładowana milionami użytkowników z całego świata.

10. Stephen Hawking określał siebie jako ateistę i mówił, że nie wierzy ani w Boga, ani w istnienie życia pozagrobowego. Mimo to twierdził, że Wszechświat i życie każdego stworzenia są wypełnione sensem.

życie

11. Naukowiec kilka razy pojawiał się w programach telewizyjnych, wśród których "Star Trek: Następne pokolenie", "The Simpsons” i "Teoria Wielkiego Wybuchu".

film

12. Co stanie się końcem ludzkości według wersji Hawkinga? To sztuczna inteligencja, wojna nuklearna, przeludnienie, pandemie i zmiany klimatyczne. On opowiadał się o znalezienie nowego życia na innych planetach.

fantastyka

13. W wieku 65 lat Stephen odbył lot w specjalnym samolocie, aby doświadczyć na sobie brak grawitacji. Cały lot trwał około czterech minut.

kosmos

14. Istnieje formuła nazwana "równaniem Hawkinga". Ona jest podstawą do zrozumienia czarnych dziur. Pewnego dnia Steven powiedział, że chce, aby była wyryta na jego nagrobku.

matematyka

15. W 1983 roku Stephen Hawking wraz ze swoim przyjacielem Jimem Hartle opracował teorię o nieskończoności Wszechświata. To stało się jednym z głównych osiągnięć w życiu fizyka.

1987

16. W 1997 roku Stephen Hawking założył się z Johnem Preskillem, Stephenem i Williamem Kipem Thorne’em na pełne wydanie Brytyjskiej Encyklopedii w pytaniu przechowywania informacji o materii, wcześniej przechwyconej przez czarną dziurę, a następnie emitowaną przez nią. W końcu w 2004 roku spór wygrał John Preskill.

1997

17. W 1985 roku zachorował na zapalenie płuc i był jedną nogą w innym świecie. Mało tego, lekarze zaproponowali jego żonie odłączenie Hawkinga od urządzeń podtrzymujących życie, na co żona odpowiedziała: "Nie". Na szczęście, naukowiec przeżył i zakończył pisanie książki "Krótka historia czasu".

1985

18. Otrzymał kilka prestiżowych nagród i wyróżnień, wśród nich: nagroda Alberta Einsteina, Nedal Hughesa od Londyńskiego Royal Society, a także Prezydencki Medal Wolności wręczony mu przez Baracka Obamę.

obama

19. Ponadto Hawking był pisarzem dla dzieci. On i jego córka Lucy napisali serię dziecięcych książek, z których pierwsza nazywała się "Jerzy i tajny klucz do Wszechświata".

Jerzy i tajny klucz do Wszechświata

20. Choć Stephen Hawking nie wierzył w Boga, wierzył w istnienie pozaziemskich cywilizacji.

civilizaciya

21. Kiedyś powiedział, że gdyby ludzkość wymyśliła, jak wykorzystać energię czarnych dziur, ta energia mogłaby z łatwością zastąpić wszystkie ziemskie systemy energetyczne.

planeta

22. On należy do tych fizyków, którzy, jak również Neil Degrasse Tyson, uważają, że nasz Wszechświat istnieje równolegle z innymi cywilizacjami.

gwiazda

23. Stephen Hawking otrzymał największą nagrodę naukową ($3 mln.) za osiągnięcia w dziedzinie fundamentalnej fizyki.

Hawking 2

24. Dochody z książek naukowcy stanowią około $2 mln.

Hawking

25. Niewątpliwie Stephen Hawking jest współczesnym geniuszem. Ale poziom jego ilorazu inteligencji jest nieznany.

marzenie

W wywiadzie dla The New York Times co do współczynnika jego inteligencji powiedział:

"Nie mam pojęcia. Ludzie, którzy to robią i pysznią się swoim IQ, w rzeczywistości są przegrani".
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty