25 interesujących faktów o tym, jak śpią zwierzęta

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak śpią zwierzęta? Najprawdopodobniej nic specjalnego w tym nie widzisz. W rzeczywistości przyzwyczajenia zwierząt do pogrążenia w królestwo Morfeusza są niezwykłe. Zobacz sam.

1. Delfiny

delfiny

Podczas snu delfiny i wieloryby wyłączają tylko jedną półkulę mózgu, a drugą połowę w tym czasie ogląda, co dzieje się wokół i nie daje się utopić zwierzęciu.

2. Nietoperze

myszy

Nietoperze mogą spać nawet 20 godzin dziennie! Ich najwygodniejsza pozycja do spania – do góry nogami, ponieważ z niej najłatwiej wzlecieć.

3. Gryzonie

grzyzonie

Niektóre gryzonie są w stanie spać przez sześć miesięcy! Pojęcie to nazywane jest hibernacją – stan spowolnionego życia organizmu, który pomaga przetrwać w okresie zimnej pogody i braku pożywienia.

4. Rekiny

rekin

Kiedyś uważano, że rekiny wcale nie śpią, ponieważ muszą być w ciągłym ruchu, aby woda przepływała przez skrzela, by oddychać. Teraz jest wersja, według której rekiny odłączają mózg, ale nadal pływają.

5. Żarłacz biały

ocean

Naukowcy sugerują, że białe rekiny śpią, ustawiając się przeciwko prądowi. W ten sposób tlen dostaje się do ciała rekina ze strumieniem wody, podczas gdy same zwierzę nie podejmuje żadnego wysiłku.

6. Morsy

mors

Trzymać się na powierzchni wody podczas snu morsowi pomagają skrzele, które one w razie potrzeby rozdmuchują.

7. Pawiany

małpy

Życie pawianów Gwinei jest pełne niebezpieczeństw. Chociaż poruszają się po ziemi, ale śpią na drzewach. Na siedząco. Zawsze są gotowe do ucieczki przed wrogiem.

8. Gady

pustynia

Podobnie jak niektóre zwierzęta wpadają w stan hibernacji w zimie, inne wpadają w okres letni, aby łatwiej przenieść wszystkie trudy gorąca. Głównie są to płazy i gady.

9. Lisy

lis

Lisy śpią na otwartej przestrzeni nawet w bardzo mroźne zimy. Zwierzę śpi, owijając puszysty ogon wokół ciała, ponieważ czubek nosa i poduszki łap są wrażliwe na zamarzanie.

10. Ślimaki

powoli

Ślimaki śpią przez długie lata! Był przypadek, gdy nieporuszający się ślimak został uznany za zmarłego i umieszczony w muzeum. Wyobraź sobie, jakim było zaskoczenie dla robotników tego muzeum, gdy kilka lat później ślimak się obudził, wylazł z muszli i popełzł.

11. Żaby

żaba

Ciało żaby zawiera swojego rodzaju naturalny płynu przeciw zamarzaniu, więc niektóre gatunki przeżywają w stanie zamrożonym bez palpitacji i oddychania przez długi czas.

12. Żyrafy

żyraf

Żyrafy mogą bez snu spędzić tygodnie. Naukowcy uważają, że zależy to od ich wielkości i szybkości poruszania się. Średnio żyrafy śpią 40-60 minut dziennie.

13. Niedźwiedzie polarne

niedźwiedź

Zwierzęta te, w przeciwieństwie do swoich brunatnych braci, nie zapadają w stan hibernacji, ponieważ ich temperatura ciała prawie nie spada, a w każdej chwili mogą się obudzić. W zimie śpią tylko ciężarne i karmiące samice.

14. Szympans

szampas

Sen szympansów, orangutanów i goryli jest podobny do człowieka. Naczelne zwijają się w bezpiecznych miejscach.

15. Kaszaloty

morze

W 2008 r. naukowcy odkryli, że kaszaloty śpią bez ruchu, zwisając w pozycji pionowej z nosami skierowanymi do powierzchni wody. Kaszalot ma okres głębokiego, nieprzerwanego snu. Ogólnie one śpią bardzo mało.

16. Ptaki

ptaki

Ptaki są w stanie zasnąć prosto na gałęzi, mocno ściskając ją pazurami.

17. Szczenięta

szczeniaki

Szczenięta i wiewiórki śpią, wtykając się w siebie nosami, aby zachować ciepło.

18. Krowy

krowy

Krowy wolą spać obok siebie. Ponadto porządek snu zależy od "hierarchii społecznej". Etolodzy nazywają to "hierarchicznym rankingiem".

19. Zebry

zebry

Konie, zebry i słonie śpią na stojąco! Dlaczego? Dla bezpieczeństwa. Te zwierzęta zawsze muszą być czujne.

20. Kaczki

kaczki

Kaczki śpią w grupach. Te z nich, które znajdują się na skraju stada, strzegą je przed drapieżnikami.

21. Surykatki

surikaty

Sen surykatek przypomina sen szczeniąt i wiewiórek. Ale poza tym gryzonie kopią dokładnie zaplanowane tunele dla zachowania bezpieczeństwa.

22. Flamingo

flamingo

Flamingi, podobnie jak konie, śpią w pozycji stojącej, ale nie z powodu drapieżników, ale dlatego, że po prostu nie ma w ich siedliskach odpowiednich warunków do spania w pozycji leżącej.

23. Słonie

słonie

Ogólnie rzecz biorąc, słonie mogą spać w pozycji leżącej, ale nie długo. Masa ich ciała jest tak wielka, że podczas snu słoń może uszkodzić swoje narządy wewnętrzne.

24. Ptaki migrujące

ptaszki

Ptaki wędrowne przystosowały się do snu w locie! Przedstawiciele rodziny drozdowatych zasypiają setki raz, ale tylko na kilka sekund.

25. Kalany

zwierzęta

Na deser! W morzu często można obserwować wydry morskie w nietypowej dla innych ssaków morskich pozycji – brzuchem do góry. Podczas snu wydry morskie trzymają się za łapy, aby nie być zniesionymi przez prąd.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty