25 krajów, w których ludzie żyją najkrócej

Dziś, jak wynika ze statystyk, średnia długość życia na świecie rośnie, ale niestety nie we wszystkich krajach. Są kraje, w których ten wskaźnik powoli rośnie, są również takie, w których on spada.

Mają na to wpływ różne czynniki – niski poziom ochrony zdrowia, trudna sytuacja polityczna, wojny domowe. Które więc kraje znalazły się na niniejszej liście?

25. Botswana (53,3)

botsvana

W kraju panuje mniej więcej stabilna sytuacja polityczna, ale duża liczna mieszkańców choruje na HIV czy AIDS.

24. Niger (53,08)

niger

Niger leży na pustyni, więc mieszkańcy wiedzą, czym jest głód oraz susza.

23. Wybrzeże Kości Słoniowej (53,02)

kot-divuar

W tym kraju afrykańskim dochody na jednego mieszkańca są dość wysokie, ale niestety na razie poziom ochrony zdrowia jest dość niski, dlatego ludzie nie żyją za długo.

22. Gwinea (52,44)

gvineja

Gwinea targana była od blisko dwóch lat epidemią gorączki krwotocznej, wywoływanej przez wirus Ebola. Na dodatek ludzie często chorują na zimnicę, AIDS oraz HIV.

21. Uganda (52,24)

uganda

W kraju od wielu lat toczy się wojna domowa, więc poziom ochrony zdrowia jest bardzo niski.

20. Malawi (51,55)

malavi

Jeden z najmniejszych afrykańskich krajów rolniczych, który należy do państw bardzo biednych, w których poziom ochrony zdrowia odpowiednio jest na bardzo niskim poziomie.

19. RPA (51,20)

afryka

Długość życia białoskórych mieszkańców kraju i czarnoskórych rażąco się różni. Na dodatek nie każdego mieszkańca RPA stać na ubezpieczenie zdrowotne.

18. Nigeria (50,26)

nigerija

Tylko połowa mieszkańców Nigerii ma dostęp do wody pitnej. Na dodatek w kraju dość często dochodzi do konfliktów zbrojnych na tle religijnym.

17. Somalia (50,24)

somali

Biedne państwo afrykańskie, w którym bez przerwy wybuchają konflikty zbrojne.

16. Gwinea Równikowa (50,10)

ekv gvinea

Dochody czerpie głównie z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. W tym kraju dochody na jednego mieszkańca są dość wysokie, ale niestety ze względów nieracjonalnego wykorzystania finansów, większość mieszkańców Gwinei nie wie, czym jest woda pitna.

15. Mali (49,99)

mali

Biedny kraj o niskim poziomie ochronie zdrowia, targany chorobami oraz głodem.

14. Kamerun (49,97)

kamerun

Większość mieszkańców kraju żyje na skraju nędzy. Kraj jest targany zimnicą (malaria) i Dengą.

13. Angola (49,62)

angola

Równocześnie do tego, jak w kraju coraz lepiej się rozwija gospodarka, poziom życia gwałtownie spada, przy czym coraz częściej umierają dzieci.

12. Burundi (48,81)

burundi

Burundi jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Mimo biedy Burundi jest dość gęsto zaludnione. Kraj jest targany głodem oraz konfliktami zbrojnymi. Ma bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę.

11. Mozambik (48,57)

mozambik

Na 100 tys. osób tylko 3 lekarze.

10. Czad (48,52)

czad

Jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, w których panuje korupcja na wszystkich szczeblach. 48% mieszkańców krajów mają dostęp do wody pitnej i tylko 2% żyją w godziwych warunkach sanitarnych.

9. Demokratyczna Republika Konga (47,42)

kongo

Drugie co do wielkości państwo Afryki, które jest bogate w złoża naturalne. Niestety, ale niestabilna sytuacja polityczna i brak rozwiniętej infrastruktury powodują, że mieszkańcy kraju żyją na skraju nędzy.

8. Suazi (47,36)

svazilend

Kraj targany AIDS oraz HIV. Około 26% dorosłych mieszkańców kraju są zakażone.

7. Afganistan (47,32)

afganistan

Państwo targane wojnami domowymi oraz konfliktami zbrojnymi. Afganistan jest krajem, w którym wskaźnik umieralności noworodków, dzieci oraz kobiet jest bardzo wysoki. Około 80 tys. miejscowych mieszkańców nie mają kończyn.

6. Zambia (46,93)

zambia

Niegdyś Zambia był dobrze rozwiniętym krajem, ale wszystko się zmieniło na gorsze po tym, jak w latach 70. załamały się ceny miedzi. W państwie nastąpił kryzys gospodarczy, który najboleśniej dotknął mieszkańców, którzy borykają się z nędzą, brakiem normalnej opieki medycznej.

5. Gwinea Bissau (46,76)

gvinea bisau

Na 100 tys. mieszkańców – 5 lekarzy. Około 9% ludności choruje na malarię.

4. Zimbabwe (46,59)

zimbabve

Polityka twardej ręki oraz częste zamieszki w kraju spowodowały spadek długości życia i niski poziom ochrony zdrowia.

3. Sierra Leone (46,26)

serra leone

W latach 1991-2002 w kraju toczyła się wojna domowa, a w 2014 roku państwo targane było epidemią gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola.

2. Lesotho (46,02)

lesoto

Kolejny kraj, w którym około 50% mieszkańców zakażonych jest HIV\AIDS.

1. Republika Środkowoafrykańska (45,91)

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska zajmuje 187. miejsce (na 188) w rankingu indeksu kapitału ludzkiego, więc nie ma nic dziwnego w tym, że znalazła się na pierwszym miejscu na niniejszej liście.

źródło:list25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty