25 kreatywnych zabaw dla dzieci w domu
Wymiana doświadczeń w sferze zabaw i gier rozwojowych między rodzicami jest bezcenna dla ich dzieci. Nasze pociechy powinny mieć możliwość uczyć się poprzez zabawę. Zawsze warto mieć pod ręką kilka gotowych pomysłów na zabawę bez gadżetu.
1. Rysowanie na piance.

Pokryj pianą płaską powierzchnię (na przykład kawałek blatu), na której dzieci będą miały możliwość rysować palcem dowolne kształty. W dodatku idealnie wyczyszczą ci stół. Pianka do golenia jest bezpieczna dla skóry dziecka.
2. Zabawa z literami i cyframi.

Pokaż dzieciom słowo i jedną literę, która znajduje się w nim. Dzieci powinny nakleić na swojej kartce papieru numer litery w słowie. Zwycięża dziecko, które wykonało wszystkie zadania. Staraj się dobierać słowa, które zawierają jak najmniej jednakowych liter.
3. Zabawka wspierająca integrację sensoryczną.

Przykryj różne miękkie przedmioty folią i przyklej do podłogi taśmą. Prosty sposób, który zapewni dziecku zajęcie i jest bezpieczny. Koniecznie pozostaw miejsce, aby przedmioty pod folią można było przesuwać.
4. Rysujemy tęczę.

Zabawa, która pomoże zająć dziecko na długo – rysowanie tęczy. Narysuj duże, grube linie różnokolorowymi farbami w kształcie tęczy. Daj dziecku nalepki w takich samych kolorach, które on powinien przykleić wzdłuż narysowanych przez ciebie linii. Twoja pociecha będzie zachwycona.
5. Słomki konstrukcyjne.

Słomki potnij na kilkucentymetrowe kawałeczki. Daj swemu dziecku różne nicie, kawałki drutu, łączniki. Pokaż mu, ile można zbudować różnorodnych figur i konstrukcji za pomocą słomek.
6. Drzewko z guzików.

Za pomocą drutu i guzików zrób piękne, różnokolorowe drzewko. Zrób kilka pni i poproś dziecko je ozdobić.
7. Zabawa, wspierająca rozwój motoryki.

Zabawa, która świetnie usprawni rozwój dłoni i motoryki małej – wrzucanie patyczków do uszu do otworu. Najważniejsze – dobrać odpowiedni pojemnik z jednym lub kilkoma otworami.
8. Zabawa ruchoma z balonami.

Balony idealnie się nadają do zabaw ruchomych w domu. Za pomocą rakiety tenisowej, różnorodnych kijów można uderzać balon, przesuwając go z miejsca na miejsce. Rodzice mogą być pewni, że po takiej zabawie nie trzeba będzie kupować nowych mebli.
9. Dobieranie kolorów.

Wydrukuj lub narysuj tabelę z różnymi figurami. Dobierz przedmioty w takich samych kolorach. Dziecko powinno układać przedmioty zgodnie z kolorami. Zabawa dla dzieci od 1 do 3 roku życia.
10. Pudełka sensoryczne.

Wymieszaj w jednym pojemniku małe elementy, makaron, pestki, żołędzie, kasztany. Poproś dziecko, aby je posegregowało. Taka zabawa usprawni rozwój dłoni, małą motorykę, wspiera integrację sensoryczną.
11. Malowanie po ścianach.

Jeśli twoje dziecko lubi malować po ścianach, to daj mu duży karton, z którego można nie tylko zrobić fajny domek, ale w końcu można malować po jego ścianach.
12. Wbijanie gwoździ.

Wbijanie gwoździ wymaga od dzieci skupienia i cierpliwości. Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Do wbijania gwoździ najlepiej używać kartonowej płyty.
13. Tworzymy kartki własnymi rękami.

Tworzenie kartek własnymi rękami to świetna zabawa dla dzieci od 5.roku życia, która usprawnia dłoń, drobną motorykę, rozwija wyobraźnię. Nasi bliscy na pewno będą mile zaskoczeni, kiedy dostaną kartkę zrobioną przez dziecko.
14. Szpiedzy.

Daj dziecku notes i długopis. Powierz mu konkretną misję – musi policzyć określone przedmioty, które znajdują się w pokoju. Jeśli dziecko potrafi już rozróżniać kolory, poproś go policzyć przedmioty w określonym kolorze.
15. Rysowanie z wyobraźni.

Poproś dziecko, aby narysowało przyszłość lub przeszłość, ulubione zajęcie, hobby, swoje marzenie.
16. Tańczymy i śpiewamy.

Poproś dziecko, aby napisało samo piosenkę lub wymyśliło jakiś taniec.
17. Łowienie rybek.

Wrzuć do wody gumki recepturki, które dziecko może wyławiać za pomocą gałązki lub słomki.
18. Obrazki do zabawy.

Wydrukuj obrazki, które następnie laminuje się, ale bez podstawowych elementów, które można zrobić z plasteliny lub masy plastycznej (ciasto-plasto). Dziecko powinno uzupełnić brakujące elementy.
19. Zabawki, owinięte folią.

Owiń zabawki folią. Dziecko będzie miało niezłą frajdę, rozpakowując takie niezwykłe prezenty i zgadując, co się znajduje w środku.
20. Niespodzianka w środku skarpety.

Włóż do ciepłych skarpet różnorodne zabawki i przedmioty. Dziecko musi po dotknięciu przedmiotu, zgadnąć, co się znajduje w środku każdej skarpety.
21. Zasłona prysznicowa – płótno malarskie.

Kup flamastry zmywalne. Biała zasłona prysznicowa jest idealnym płótnem malarskim, na którym dziecko może narysować swój pierwszy obraz.
22. Magiczny karton.

Zabawy w sklep, w dom, czy teatrzyk to tylko kilka przykładów, jak można wykorzystać karton. Najważniejsze, aby był w różnych rozmiarach.
23. Miasto z poduszek.

Daj dziecku jak najwięcej poduszek, w których może się schować, coś zbudować, skakać, robić przewroty.
24. Mały archeolog.

Włóż do słoika kilka zabawek. Później wsyp ryż i inne przedmioty. Dziecko potrząsa, przesuwa i poszukuje, co jest ukryte w środku.
25. Wieża z pianek.

Pianki z żelatyny, cukru i wody to wspaniały budulec. Za pomocą wykałaczek i pianek twoje dziecko może zbudować niesamowite konstrukcje. Spodziewamy się, że zabawy, opisane w niniejszym artykule, zainspirują cię do działania. Pamiętaj: dorośli również potrzebują chwili westchnienia i dobrej zabawy.