25 makabrycznych kontuzji Olimpijczyków

Kontuzje to nieodłączna część życia sportowca. Nie ma zawodnika, który przez całą swoją karierę nie nabawiłby się chociaż jednego drobnego urazu. Zazwyczaj kontuzje nie są grożne i okres rehabilitacji jest bardzo krótki. Jednak czasami kontuzje są bardzo poważne.

Im większe sukcesy sportowe, tym poważniejsze urazy. Olimpijczycy doskonale o tym wiedzą, jednak za wszelką cenę chcą uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich.

1. Lázaro Borges i połamana tyczka

Lázaro Borges

Na Olimpiadzie w Londynie podczas kwalifikacyjnego skoku o tyczce 5 metrów, sportowcowi połamała się tyczka. Na szczęście sportowiec wylądował na macie i nie odniósł poważnych obrażeń.

2. Vincenzo Nibali miał wypadek podczas wyścigu kolarskiego

Vincenzo Nibali

Włoch Vincenzo Nibali na 11 km przed metą wyścigu kolarskiego ze startu wspólnego, wywrócił się na zjeździe, doznał złamania obojczyka. Nibali oczywiście wycofał się z udziału w olimpijskich zmaganiach.

3. Olimpijska kontuzja Samira Ait Saida

Samira Ait Saida

Samir Ait Said odniósł straszną kontuzję podczas swojego występu na igrzyskach w Rio. W trakcie kwalifikacji zawodów olimpijskich w gimnastyce artystycznej francuski sportowiec po wykonaniu próby niefortunnie upadł na matę, przez co doznał otwartego złamania nogi. Jego noga nie wytrzymując nacisku ciężaru ciała, dosłownie się wywinęła. Widok był przerażający, bowiem sportowiec doznał otwartego złamania, a kość zgięła się niczym zapałka.

4. Makabryczny wypadek Annemiek van Vleuten

Annemiek van Vleuten

Annemiek van Vleuten, holenderska kolarka reprezentująca swój kraj na igrzyskach olimpijskich w Rio de Jeneiro, podczas wyścigu ze startu wspólnego uległa poważnemu wypadkowi. Holenderka doznała wstrząśnienia mózgu oraz trzech niewielkich urazów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Matka kolarki w pewnym momencie pomyślała, że córka nie żyje.

5. Kontuzja szyi Elissa Downie

Elissa Downie

Elissa Downie, brytyjska gimnastyczka sportowa pechowo wylądowała podczas swojej próby skoku. Spadła z wysokości na nienaturalnie wykrzywioną szyję. Natychmiast przy niej pojawili się członkowie sztabu szkoleniowego. Na szczęście pomoc medyków nie była potrzebna, a sama Downie powróciła na matę, aby dokończyć rywalizację.

6. János Baranyai

János Baranyai

Podczas 29. Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Baranyai doznał poważnej kontuzji. W czasie rwania, gdy unosił ciężar 148 kg nad głowę, nagle jego prawa ręka wygięła się w nienaturalny sposób. Węgier przerzucił sztangę nad sobą ostatkiem sił, a sam upadł do przodu na pomost.

7. Wypadek Nancy Kerrigan

nensi kerrigan

Przed olimpiadą w Lillehammer mąż jednej z jej przeciwniczek – Tony'i Harding, wynajął człowieka, który zaatakował Nancy w kolano metalowym prętem. Mimo że łyżwiarka zdołała wyzdrowieć i zdobyć srebrny medal, miała problemy psychiczne, przez co na dobre zakończyła swoją karierę.

8. Kontuzja Sa Jae-Hyouk

sa dzhe hek

Sa Jae-Hyouk już zdobywał złoty medal w Pekinie. Chciał powtórzyć sukces na Olimpiadzie w Londynie. Koreańczyk próbował wyrwać sztangę ważącą 162 kilogramy. Udało mu się unieść ją nad głowę, ale przy wyproście rąk jego prawy łokieć się przemieścił, a przedramię skręciło w nienaturalną pozycję. Dla Sa Jae-Hyouka był to oczywiście koniec zawodów.

9. Urazy Kristen Maloney

kristen meloni

Podczas Olimpiady w 2000 roku gimnastyczka miała gorączkę, jakiś czas temu przeszła operację nogi i miała skaleczoną rękę. Oczywiście jej rany się nie zagoiły, podczas kwalifikacji jeszcze bardziej skaleczyła sobie nogę, więc zrezygnowała z udziału w zawodach.

10. Historia Dereka Redmonda

derek redmond

W biegach eliminacyjnych na 400 m, Derek Redmond poradził sobie gładko i bez najmniejszych problemów awansował do półfinału. Na ponad 200 m przed metą, Derek doznał kontuzji. Miał podarte podkolanowe więzadła. Ból był na tyle silny, że nie pozwalał Derekowi na kontynuowanie wyścigu. Po paru chwilach, ku dziwieniu wszystkim podniósł, ale kontuzja nie pozwala mu nawet iść. Mimo tego zmierzał do mety, podskakując na jednej nodze. Ojciec pobiegł w stronę syna, aby wesprzeć go w tych najtrudniejszych chwilach jego życia.

11. Liu Xiang i kontuzji ścięgna Achillesa

lyu syan

Jeden z najsłynniejszych lekkoatletów Chin. Z powodu kontuzji ścięgna Achillesa nie był w stanie walczyć o obronę tytułu mistrza olimpijskiego na igrzyskach w Pekinie.

12. Wypadek Dan Zhang i Hao Zhang

figuristy

Po programie krótkim podczas Zimowych Igrzysk 2006 Dan Zhang i Hao Zhang zajmowali drugie miejsce, za Rosjanami Tatianą Totmianiną i Maksimem Marininem. W 38. sekundzie drugiego występu olimpijskiego 20-letnia Dan Zhang upadła przy poczwórnym wyrzucanym salchowie. Po krótkiej przerwie Chińczycy powrócili na lód i już czysto pojechali dalszą część programu. Pozwoliło im to utrzymać drugą lokatę i zdobyć srebrny medal.

13. Kerri Strug i kontuzja kostki

kerri strag

Kerri Strug dała zwycięstwo drużynie USA w Atlancie w 1996 r. W pierwszym skoku doznała kontuzji kostki. Mimo bólu na prośbę trenera postanowiła skakać po raz drugi. Wylądowała idealnie i mogła świętować tytuł mistrzyni olimpijskiej. Na podium zniósł ją na rękach trener, bo ona miała nogę w gipsie.

14. Manteo Mitchell złamał nogę w Londynie

manteo mitchell

Biegnący na pierwszej zmianie sztafety USA 4x400 m, Manteo Mitchell w połowie dystansu złamał nogę. Amerykanin dokończył bieg, a jego drużyna awansowała do finału.

15. Koszmarna kontuzja Paula George'a.

basketbolisty

Podczas sparingowego spotkania reprezentacji USA Paul George doznał koszmarnie wyglądającej kontuzji. Lider Indiany Pacers niefortunnie spadł na parkiet i złamał nogę.

16. Katherine Glynn uderzona kijem hokejowym w głowę

keti glinn

Na Olimpiadzie w Londynie Katherine Glynn uderzono kijem w głowę. Z okrwawioną głową upadła na pole hokejowe, ale po udzieleniu pomocy medycznej wróciła do gry.

17. Kontuzja J.R. Celski

dzhon selski

J.R. Celski rozharatał sobie udo łyżwą po tym, jak zderzył się ze ścianą. Niemal rozerwał sobie tętnicę.

18. Wypadek Marieli Scarone

marela skarone

Hokeistka na trawie również została uderzona kijem w twarz. Wszystko odbyło się bardzo szybko.

19.Kontuzja głowy Grega Louganisa

greg luganis

W Seulu podczas zawodów amerykański skoczek doznał kontuzji – uderzył się w głowę i do wody skoczył z okrwawioną głową. Po tej Olimpiadzie ma pamiątkę – bliznę na czole.

20. Kontuzja Talgata Ilyasova

talgat ilyasov

W 2004 roku zapaśnik walczący w stylu wolnym był zmuszony zrezygnować z udziału w Olimpiadzie, ponieważ doznał poważnych urazów kręgosłupa. Po przerwie, w 2016 roku powrócił, jednak znowu poniósł porażkę. Podczas pierwszego boju doznał zwichnięcia stawu łokciowego. Po tym sportowiec postanowił zakończyć karierę.

21. Adrienne Nyeste spadła na Olimpiadzie w Sydney

gimnastka

Węgierska gimnastyczka wykonała swój program, jednak w trakcie ostatniego ćwiczenia spadła na matę gimnastyczną. Kontuzja była na tyle poważna, że jej serce nie biło w ciągu 30 sekund.

22. Kontuzja Andreasa Tona podczas wspaniałego występu

andreas toba

Podczas pierwszego występu Andreas Toba zerwał wiązadło krzyżowe. Nie mógł samodzielnie opuścić areny. Ale później wziął się w garść i odniósł zwycięstwo.

23. Kontuzja Andranik Karapetyana

andranek karapetyan

Reprezentant Armenii podczas próby podniesienia 195. kilogramów doznał przerażającej kontuzji ręki, która wygięła się w nienaturalny sposób. Słychać było, jakby coś strzeliło, sztangista upuścił ciężar i złapał się za rękę.

24. Krew w wodzie i kontuzja Ervina Zádora

ervin zador

W czasie meczu Ervin Zádor został trafiony przez Walentina Prokopowa w łuk brwiowy, w basenie oraz na trybunach doszło do bójki. Węgrzy wygrali 4-0 i później mogli się cieszyć ze złotych medali. Mecz przeszedł do historii igrzysk i światowego sportu.

25. Nodar Kumaritaszwili i jego tragiczna śmierć

nodar kumaritashvili

Był członkiem gruzińskiej ekipy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver. Podczas treningu na Whistler Sliding Centre odbywającego się tuż przed rozpoczęciem igrzysk wypadł z trasy, uderzył z prędkością 144,3 km/h w stalową podporę zadaszenia. Jego zgon wkrótce potem potwierdzono w szpitalu.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty