25 mistycznych opuszczonych miejsc z całego świata

Zamki, pałace, parki rozrywki, centra handlowe, a czasem nawet całe miasta – z różnych powodów zostały w pewnym momencie opuszczone przez swoich mieszkańców i użytkowników.

Zobaczcie mistyczne i zagadkowe opuszczone przez człowieka miejsca na świecie.

1. Baza wojskowa na wyspie Oahu, Hawaje

Oahu

Oʻahu (Oahu) – wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Hawajów (USA). Jest to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu i najbardziej zaludniona wyspa stanu Hawaje. Wyspa Oʻahu jest chętnie odwiedzana przez turystów. To, co widzisz na zdjęciu, wcale nie jest podobne do bazy wojskowej, jednak kiedyś to był jeden z sześciu obiektów systemu obrony przeciwrakietowej Nike Missile Defense na Hawajach. Na Oahu nazywane OA-63. Niegdyś tutaj była rozmieszczona rakieta Nike 24H/16L-H. W roku 1970 baza wojskowa została zamknięta i opuszczona.

2. Centrum handlowe Hawthorne Plaza

Hawthorne Plaza

Centrum handlowe Hawthorne Plaza o powierzchni sześciu kwartałów zostało zbudowane w latach 70. XX wieku. W ówczesnych czasach cieszyło się ogromną popularnością wśród shopperów i aktorów. Co prawda po upływie 20 lat kryzys gospodarczy dotknął również Hawthorne Plaza, które w roku 1999 zostało zamknięte. Dziś opuszczone centrum handlowe dosyć często pojawia się w teledyskach różnych gwiazd, na przykład Taylor Swift.

3. Park Bannack

Bannack

Bannack – opuszczone miasto w hrabstwie Beaverhead, w stanie Montana. Założone w roku 1862. W roku 1864 krótko było stolicą Terytorium Montany, zanim stolicą uczyniono Virginia City. Bannack dość długo istniało jako miasto górnicze, aczkolwiek liczebność mieszkańców nieustannie zmniejszała się, aż w roku 1970 opuścili je ostatni. Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele historycznych drewnianych budowli w Bannack w zupełnie dobrym stanie i nadających się do zwiedzania. Co trzeci lipcowy weekend w Bannack organizuje się różne imprezy, które mają przypominać o tym, że niegdyś tu było intensywnie rozwijające się miasto.

4. Fabryka Packard

Packard

Packard to jedna z najbardziej znanych w latach 20. i 30. XX wieku amerykańskich marek produkujących samochody luksusowe w fabryce The Packard Automotive. Fabryka była zbudowana na początku wieku XX. W czasie II Wojny Światowej produkowała silniki okrętowe i lotnicze. Po II wojnie światowej firma oferowała przestarzały model Clipper, który nie był w stanie konkurować z modelami większych firm, jak Cadillac czy Chrysler. W ten sposób słynna przed wojną marka zaczęła wycofywać się z rynku. Sytuacja finansowa Packarda nie pozwalała na skonstruowanie nowego modelu, a odświeżone stare konstrukcje nie znajdowały już wielu nabywców. Ostatnie modele ukazały się w roku 1958. Dziś znajduje się tu pole paintballowe.

5. Dom pomocy społecznej "Leśny Raj"

Leśny Raj

Dom pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie rozpoczął swoją działalność w roku 1925 w mieście Laurel (Maryland). Zgodnie z decyzją sądu dnia 14 października 1991 roku został zamknięty. Okazało się, że niektórzy pracownicy nadużywali stanowiska służbowego, oprócz tego zanotowano zgony spowodowane zachłystowym zapaleniem płuc.

6. Craco, Włochy

Craco

Craco – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Basilicata, w prowincji Matera. Miasto zostało opuszczone w połowie XX wieku, gdy w okolicy zaczęły powtarzać się trzęsienia ziemi, które spowodowały osuwanie się gruntu. W 2010 World Monuments Fund zaliczył ją do najbardziej zagrożonych zniszczeniem obiektów zabytkowych na świecie.

7. Michigan Central Station

Michigan

Michigan Central Station (lub Michigan Central Depot) – stacja i dworzec kolejowy w Detroit, Corktown, oddana do użytku w 1913, a zamknięta 5 stycznia 1988 roku. Zdewastowana stacja pozostaje opuszczona po dzień dzisiejszy.

8. Spreepark, Berlin

Spreepark

Jedną z mniej znanych atrakcji dzisiejszego Berlina jest opuszczony park rozrywki Spreepark, którego początki sięgają 1969 roku. Po upadku Muru Berlińskiego Spreepark coraz gorzej radził sobie w warunkach silnej konkurencji i ostatecznie został zamknięty w 2002 roku. Do dziś w okręgu Plänterwald, w dzielnicy Treptow- Köpenick, można zobaczyć pozostałości po dawnej krainie rozrywki.

9. Katedra Metodystów, Indiana

Katedra Metodystów

Kościół Metodystów, wielka gotycka katedra w miejscowości Gary w stanie Indiana (Stany Zjednoczone) jest opuszczona od prawie 50 lat. Uznana jest przez miejskich eksplorerów w USA za najbardziej rozpoznawalne miejsce w środkowo-zachodniej części Stanów. W roku 1926 na jej budownictwo przeznaczono 1 mln dolarów. Kręcono tam między innymi film "Koszmar na ulicy Wiązów", "Transformers 3, Transformers: Dark of the Moon", "Pearl Harbor", "Sense8".

10. Grossinger's Hotel, Nowy Jork

Grossinger

Grossinger’s Hotel znajduje się na obszarze Catskill Montains w stanie Nowy Jork. W połowie XX wieku był niezwykle popularnym ośrodkiem i rozrósł się do niebotycznych rozmiarów – 35 budynków, które mogły przyjmować 150 tys. gości rocznie. Niestety na przełomie lat 70. i 80. zaczął tracić na znaczeniu i nie wytrzymał konkurencji nowocześniejszych ośrodków. Został zamknięty ostatecznie w 1986 roku i od tego czasu stopniowo zarasta mchem.

11. Joyland, Kansas

Joyland

Otwarcie Joyland Amusement Park w miejscowości Wichita w Kansas miało miejsce 12 czerwca 1949 roku. Park funkcjonował do lata 2004 roku. Jego pierwszym właścicielem był Lester Ottaway, a drugim i ostatnim państwo Nelson, którzy zdecydowali się zamknąć obiekt w 2004 roku, ponieważ przychody były niskie, a większość atrakcji wymagała gruntownej naprawy. Od zamknięcia parku, nie brak w nim było wandali i złodziei. Do pracy zabrali się także grafficiarze.

12. Riverwiev Hospital, Kanada

Riverwiev

Szpital psychiatryczny założono 1 kwietnia 1913 roku w Coquitlam, a zamknięto w lipcu 2002 roku z nieznanych powodów. Kręcono tutaj zdjęcia do wielu filmów hollywoodzkich: "Nie z tego świata", "The X-files", "Arrow", "Tajemnice Smallville". Szpital zamknięto z powodu nieustających zjawisk paranormalnych.

13. Cairo, Illinois

Cairo

Cairo – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Illinois, w hrabstwie Alexander, którego jest stolicą. Zostało założone w roku 1862. Cairo jest położone przy zbiegu dwóch rzek: Missisipi i Ohio. Nazwa miasta pochodzi od angielskiej nazwy stolicy Egiptu. Na początku miasto zamieszkiwało 15 000 osób, jednak z czasem ilość mieszkańców zmniejszyła się do 2000 (2010). Cairo jest jednym z kilku miast w stanie Illinois chronionych wałami przeciwpowodziowymi. W 2011 mieszkańcy Cairo opuścili miasto, kiedy rzeka Missisipi wyszła z brzegów.

14. Buzłudża, Bułgaria

Buzłudża

Buzłudża to górski szczyt mierzący 1441 m n.p.m., położony w środkowej części pasma górskiego Stara Płanina. Kojarzona jest z niezwykłą budowlą, która się tam znajduje. Chodzi o Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii, wzniesiony w roku 1981 przez ówczesne władze. Po upadku komunizmu w roku 1989 budowla została pozostawiona samej sobie i powoli zaczęła popadać w ruinę, tym bardziej że sprzyjał temu surowy górski klimat. Jednak oprócz wandali i miłośników opuszczonych obiektów, to miejsce również cieszy się popularnością wśród muzyków. Całkiem niedawno nakręcono tutaj teledysk do piosenki Riddles grupy rockowej Kensington.

15. Opuszczona konstrukcja w morzu na Florydzie

Opuszczona konstrukcja

Wybudowany na początku lat 80. dom złożony z kilku segmentów, przykrytych kopułami, miał nie tylko fascynować nietypową architekturą, przypominającą budowle znane z filmów science-fiction. Dom Kopuł (ang. Dome House), jak został przezwany, miał się opierać trudnym warunkom klimatycznym, panującym w tym regionie, przede wszystkim dość częstym huraganom. Dziś z wody wystają już niemal wyłącznie białe, betonowe kopuły.

16. Kino na końcu świata

Kino

Pewien Francuz wpadł w 1997 roku na skazany z góry na porażkę pomysł – chciał on stworzyć kino na końcu świata. Za koniec świata posłużyła tu pustynia na półwyspie Synaj w Egipcie, a do dziś można tam podziwiać ruiny kina wyglądające niczym wyrwane z postapokaliptycznego filmu. Pod gołym niebem ustawił 700 krzesełek, generator prądu i ciągnik do rozwijania wielkiego ekranu. Zapomniał jednak o uzgodnieniu wszystkiego z lokalnymi władzami i to okazało się gwoździem do trumny jego idei. Nagle zaczęły zdarzać się "wypadki", a sabotaż generatora okazał się problemem nie do przeskoczenia. Dziś kino stoi zapomniane.

17. Park rozrywki Six Flags w Nowym Orleanie

Six Flags Drive

Niegdyś Six Flags w Nowym Orleanie był tętniącym życiem lunaparkiem. Wszystko zmieniło się w 2005 roku, gdy nad południowe Stany Zjednoczone nadciągnął jeden z najbardziej morderczych huraganów w historii. Prawie dekadę po przejściu Katriny rdzewiejący park rozrywki nabrał niemalże surrealistycznego wyglądu.

18. Chowrinski Szpital, Moskwa

Chowrinski Szpital

Na początku lat 80 XX wieku rozpoczęto budowę masywnego 11 piętrowego szpitala na północy Moskwy. Miał on składać się z centralnego korpusu i sześciu skrzydeł, dodatkowo na terytorium szpitala miał powstać budynek kostnicy. W ciągu 5 lat zakończono budowę kompleksu, po czym do prac wykończeniowych nie przystąpiono. Władze nigdy nie podały oficjalnego powodu wstrzymania prac, lecz budowniczy nie ukrywali tajemnicy osiadania budynku i niestabilnego gruntu. Od początku lat dziewięćdziesiątych, budynek uznaje się za opuszczony i niedokończony, natomiast w ostatnim dziesięcioleciu przypisano mu status "obiektu w stanie awaryjnym".

19. Port Lockroy, Antarktyda

Por Lockroy

Brytyjska baza A została założona na wysepce Goudier Island, leżącej w zatoce Port Lockroy po zachodniej stronie wyspy Wiencke Island. W latach 1911–1931 ten naturalny port służył wielorybnikom. Obecnie pełni rolę muzeum.

20. Prypeć, Ukraina

Prypeć

Prypeć, miasto w którym mieszkało blisko 50 000 osób, zostało całkowicie wyludnione, po katastrofie jądrowej w Czarnobylu, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Ze względu na promieniowanie, miasto zostało opuszczone w bardzo krótkim czasie i do dziś nikt tu nie powrócił. W mieście obecnie rządzi natura, która przemieniła to miejsce, w mroczną strefę przypominającą sceny z apokaliptycznego filmu.

21. Chata Scotta

Chata Scotta

Chata w Hut Point na Wyspie Rossa, postawiona w 1911 przez członków ekspedycji Discovery pod dowództwem Roberta Scotta; częściowo odtworzona w 1964 roku.

22. Rezydencja Witley Court, Wielka Brytania

Rezydencja Witley Court

Whitley Court jest uważany za jeden z najpiękniejszych dworków angielskich. Został wybudowany w XVII wieku i znacznie rozbudowany przez Johna Nasha w wieku XIX. Od początku istnienia posiadłość trzykrotnie zmieniała właścicieli. Pierwszymi była rodzina Foley, którzy odsprzedali ją rodzinie Earls of Dudley, a ci natomiast odsprzedali kolejnym zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Niestety budynek został całkowicie strawiony przez pożar w roku 1937. Pozostawiony w niełasce budynek przez prawie cztery dekady został odkupiony przez Historic England w roku 1972.

23. Wyspa Lalek, Meksyk

Wyspa Lalek

Na południu Mexico City, w poprzecinanej kanałami dzielnicy Xochimilco, leży maleńka wyspa poświęcona zmarłej przed ponad 60 laty dziewczynce. Ponad 60 lat temu Meksykanin Julian Santana Barrera zamieszkał na opuszczonej wyspie, by objąć nad nią opiekę. Pewnego dnia usłyszał krzyki tonącego w jednym z kanałów dziecka, ale kiedy przybył na miejsce, było już za późno. Kilka dni później, w tym samym kanale, zobaczył unoszącą się na powierzchni wody lalkę. Wyciągnął ją i z szacunku dla zmarłej dziewczynki zawiesił na drzewie. Wierząc, że duch zmarłej wzywa go do zawieszania kolejnych lalek, don Julian zaczął szukać zabawek w okolicznych kanałach i śmietniskach. Na drzewach wieszał oszpecone lalki – bezgłowe, bezrękie, bezokie. Przerażały okolicznych mieszkańców, którzy sądzili, że don Julian został opętany. Julian Santana wierzył jednak, że lalki dotrzymują dziewczynce towarzystwa i chronią przed złymi mocami.

24. Wyspa Hashima

Hashima

Hashima – japońska, opuszczona wyspa na Morzu Wschodniochińskim. Na Hashimie wydobywano węgiel. W 1959 roku liczba mieszkańców osiągnęła 5259 osób, co przy niewielkiej powierzchni wyspy dawało bardzo wysoką gęstość zaludnienia – w tamtym czasie Hashima była jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na ziemi. W latach 70. węgiel stracił swoje znaczenie w japońskiej gospodarce na rzecz pochodzącej z importu ropy naftowej, toteż w 1974 roku Mitsubishi zdecydowało o zamknięciu kopalni na Hashimie. W ciągu kilku tygodni to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie całkowicie opustoszało, stając się "miastem duchów". Kręcono tam między innymi film "Skyfall", "Życie po zagładzie ludzi".

25. Stanley R. Mickelsen Safeguard Complex

Stanley

Jedynym kompleksem amerykańskiego systemy antybalistycznego w ramach programu Safeguard stał się Stanley R. Mickelsen Safeguard Complex w Grand Forks, w Północnej Dakocie. Jej głównym celem była ochrona 321st Strategic Missle Wing w Grand Forks AFB. Budowę kompleksu ukończono 1 kwietnia 1975 roku, a pełną gotowość bojową osiągnął on 28 września 1975 roku. Koszt budowy kompleksu wyniósł 6 mld dolarów. Niestety już następnego dnia po pełnym uruchomieniu kompleksu, Kongres podjął decyzję o jego zamknięciu z powodu niewystarczających możliwości zwalczania pocisków balistycznych. Opuszczony kompleks po rozbrojeniu i usunięciu wyposażenia pozostawiono własnemu losowi.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty