25 najbardziej wpływowych ludzi w historii świata według projektu Pantheon

Zastanawiałeś się kiedyś, kim są najbardziej wpływowi ludzie świata? To jest dość skomplikowany temat, ponieważ jest wielu godnych tego tytułu kandydatur.

Projekt Pantheon stworzono specjalnie po to, aby wyłonić najdostojniejszych. Specjalnie powołana grupa dokładnie zbadała wkład w tę czy inną branżę wielu znanych osób. Wynik jest nieco zaskakujący i interesujący.

25. Bruce Lee – mistrz sztuk walk pochodzenia chińskiego. 229 miejsce w rankingu

Bruce Lee

Był kimś więcej niż aktorem i mistrzem sztuk walk. Ciągle doskonalił swojej umiejętności, trenował na podstawie najnowszych metod. Zawsze obstawiał własne ciało. Bruce Lee był idolem milionów osób na całym świecie. Nauczał kung-fu dzieci i nastolatków. A całkiem niedawno prezydent UFC (amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki) Dana White nazwała Bruce Lee Ojcem MMA i ukoronowała Bruce’a jako głównego inspiratora nurtu MMA.

24. George Washington – były prezydent Stanów Zjednoczonych. 190 miejsce w rankingu

Washington

Historycy uważają, że jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w historii Stanów Zjednoczonych. W walce o niepodległość był wodzem naczelnym Armii Kontynentalnej. Jego wkład w historię jest bezcenny.

23. Walt Disney – producent filmowy. 168 miejsce w rankingu

Walt Disney

Walt Disney jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki, Mała Syrenka czy Kaczor Donald. Założył przedsiębiorstwo The Walt Disney Company, drugą, największą korporację mediową świata.

22. Louis Pasteur – chemik. 146 miejsce w rankingu

Louis Pasteur

Francuski chemik jest prekursorem mikrobiologii. Opracował metodę konserwacji pożywienia – proces też zwany pasteryzacją. Stworzył pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie.

21. Marilyn Monroe – aktorka. 141 miejsce

Marilyn Monroe

Była jedną z pierwszych gwiazd, która zdobyła światowy rozgłos. Naśladowały ją tysiące kobiet i dziewczyn na całym świecie. Na podstawie badań Massachusetts Institute, Monroe – jest najbardziej wpływową i najpopularniejszą aktorką wszechczasów.

20. Elvis Presley – piosenkarz. 116 miejsce

Elvis Presley

Elvis Presley nazywany jest "Królem Rock and Rolla". Do tej pory sprzedano ponad miliard jego płyt. Jest jednym z najpopularniejszych piosenkarzy w Japonii.

19. Imhotep – architekt, wezyr. 116 miejsce w rankingu

Imhotep

Jest twórcą piramidy schodkowej Dżosera o wysokości 62 metrów (jedna z wprowadzonych przez niego innowacji). Imhotep stał się jedną z najważniejszych postaci w państwie. Po śmierci urósł do rangi boga. Uważany był za syna boga Ptaha.

18. Che Guevara – latynoamerykański rewolucjonista. 72 miejsce

Che Guevara

Lekarz z zawodu, rewolucjonista, przywódca oddziałów partyzanckich, jeden z przywódców rewolucji kubańskiej. Dotychczas pozostaje idolem buntowników i bojowników.

17. Charles Darwin – przyrodnik. 71 miejsce w rankingu

Charles Darwin

Twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Ogłoszenie teorii wywołało negatywną reakcję Kościoła Anglikańskiego: uważał, że teoria ewolucji łamie prawa Boskie.

16. Nefertiti – żona faraona Echnatona. 51 miejsce

Nefertiti

Dziś na pewno by nazwano ją pierwszą damą, a w Starożytnym Egipcie była bardzo mądrą, wpływową i rozsądną żoną faraona Echnatona. Wielu historyków uważa, że to właśnie ona rządziła Egiptem.

15. Sigmund Freud – lekarz. 49 miejsce w rankingu

Sigmund Freud

Jest prekursorem psychoanalizy i jedną z najciekawszych postaci w światowej psychologii. Niektóre jego teorie budzą wiele kontrowersji, ale większość z nich mają duży wpływ na współczesną psychologię.

14. Hipokrates – lekarz. 48 miejsce

Hipokrates

Hipokrates jest jednym z prekursorów współczesnej medycyny. Założył Szkołę Medyczną Hipokratesa. Autorem Przysięgi Hipokratesa, składanej przez lekarzy, wbrew powszechnej opinii, nie był sam Hipokrates, lecz jego uczeń.

13. Herodot – historyk. 32 miejsce

Herodot

Był pierwszym historykiem, który nie tylko gromadził, ale również systematyzował wszystkie notatki i spostrzeżenia, tworząc jedno dzieło. Wszystkie historie miały początek i koniec, były napisane w bardzo prosty i przejrzysty sposób.

12. Galileusz – astronom. 31 miejsce

Galileusz

Prekursor nowożytnej fizyki był nie tylko uczonym, ale również buntownikiem, dlatego aktywnie bronił teorii heliocentrycznej Kopernika. Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd i planet. Dokonał wielu odkryć matematycznych i astronomicznych.

11. Krzysztof Kolumb – żeglarz i podróżnik. 24 miejsce

Krzysztof Kolumb

Niektórzy uważają, że jest wielkim żeglarzem i podróżnikiem, inni natomiast, że był okupantem, który zmuszał tubylców do przyjęcia chrześcijaństwa. Nie zważając na krytykę, dziś imię Krzysztofa Kolumba nierozerwalnie związane jest z odkryciem i kolonizacją Ameryki.

10. Isaac Newton – fizyk. 22 miejsce

Isaac Newton

Jest jednym z prekursorów tzw. mechaniki klasycznej. Przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego. Dokonał wielu odkryć w dziedzinie matematyki, fizyki i optyki.

9. Michał Anioł – malarz. 19 miejsce w rankingu.

Michał Anioł

Był nie tylko malarzem, ale również architektem, poetą i rzeźbiarzem. Autor między innymi fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, fresku Ukrzyżowanie św. Piotra, obrazu Nawrócenie w drodze do Damaszku.

8. Johann Wolfgang Amadeus Mozart – kompozytor. 16 miejsce.

Mozart

Jeden z najbardziej znanych kompozytorów w historii muzyki. Mozart pozostawił po sobie 600 utworów, które dotychczas są inspiracją dla wielu kompozytorów.

7. Archimedes – matematyk. 11 miejsce w rankingu

Archimedes

Archimedes jest prekursorem współczesnej geometrii. W jednym ze swoich dzieł wyłożył podstawy mechaniki teoretycznej i jest twórcą hydrostatyki.

6. Homer – poeta. 9 miejsce

Homer

Homer jest autorem eposów "Iliada" i "Odyseja", których są bohaterami Achilles, Odyseusz i Parys.

5. Gajusz Juliusz Cezar – rzymski dyktator. 8 miejsce.

Cezar

Juliusz Cezar był genialnym dowódcą i wybitnym strategiem. Senat obwołał go dyktatorem wieczystym. Był znienawidzony przez starą arystokrację, ponieważ wykazywał wsparcie dla niższych warstw społecznych.

4. Leonardo da Vinci – malarz. 6 miejsce

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci był nie tylko malarzem renesansowym, ale również architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, rzeźbiarzem. Na pewno wywarł ogromny wpływ na ówczesną historię światową.

3. Aleksander Macedoński – król Macedonii. 5 miejsce

Aleksander Macedoński

Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i genialnego zdobywcę wszech czasów. Założył kilkadziesiąt nowych miast i był wzorem do naśladowania dla wielu wybitnych dowódców.

2. Jezus Chrystus. 3 miejsce

Jezus Chrystus

Jezus Chrystus był synem rzemieślnika Józefa z Nazaretu. Jest bez wątpienia centralną postacią religii chrześcijańskiej.

1. Arystoteles – filozof. 1 miejsce

Arystoteles

Jeden z trzech, obok Sokratesa i Platona, najsławniejszych filozofów światowych. Stworzył system filozoficzny, który silnie wpłynął na naukę europejską. Arystoteles jest jednym z niewielu filozofów, którzy zdobyli światowy rozgłos i uznanie. Jego teorie i nurty filozoficzne miały wiele postaci w różnych epokach, które do dziś są uważane za oficjalną filozofię różnych religii i krajów.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty