25 najbardziej zadziwiających formacji geologicznych świata

Ziemia – zadziwiające miejsce, a wszystko co się kryje pod nią i na jej powierzchni zachwyca swoimi rozmiarami i kształtami. W niniejszym zestawieniu najbardziej zadziwiające formacje geologiczne świata.

Natura nieustannie zaskakuje naukowców nowymi arcydziełami. Formacje, które są dziełem natury, a nie rąk ludzkich zachwycają i budzą podziw. Spójrzmy, jak wygląda 25 fantastycznych formacji geologicznych, które są dziełem natury.

1. Duże Głazy Moeraki, Nowa Zelandia

Duże Głazy Moeraki

Grupa dużych, kulistych głazów występujących na plaży Koehoke. Maorysi z pokolenia na pokolenie przekazują legendy, dotyczące ich pochodzenia. Naukowcy uważają, że głazy Moeraki są konkrecjami powstałymi w wyniku erozji.

2. Biała Pustynia, Egipt

Biała Pustynia

Pomyślałeś o Saharze? Nie, jest to Biała Pustynia (Sahara el Beida), egipska część Pustyni Libijskiej. Pustynię charakteryzują piasek kremowego koloru i masywne kredowe rzeźby. Jest to główna atrakcja oazy Farafra.

3. Grobla Olbrzyma, Północna Irlandia

Grobla Olbrzyma

Formacja skalna składająca się z ciasno ułożonych 50 000 kolumn bazaltowych. Naukowcy uważają, że uformowały się podczas erupcji wulkanicznej. Grobla Olbrzyma wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (1986).

4. Jaskinia Trzcinowego Fletu, Chiny

Jaskinia Trzcinowego Fletu

Jest unikalną i najciekawszą jaskinią świata. Całość podświetlona sztucznym oświetleniem jest podobna do Zorzy Polarnej, ukrytej w grocie. Nazwa groty pochodzi od trzciny rosnącej na zewnątrz.

5. Magiczne jezioro Mono, Kalifornia

Magiczne jezioro Mono

Jezioro Mono – płytkie, bardzo słone jezioro, dlatego nie ma tam ryb, ale są różne skorupiaki. Jest przystankiem dla około 3 000 000 przelatujących ptaków, które odżywiają się skorupiakami.

6. Devils Tower, USA

Devils Tower

Devils Tower – intruzja wulkaniczna, która jest amerykańskim pomnikiem narodowym.

7. Dwunastu Apostołów, Australia

Dwunastu Apostołów

Grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia stojących w morzu. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Australii.

8. Kryształowa Jaskinia, Meksyk

Kryształowa Jaskinia

Turyści mogą podziwiać największe kryształy gipsu, będące jednocześnie jednymi z największych minerałów na świecie. Znajduje się w miasteczku Naica.

9. Wrota piekieł, Turkmenistan

Wrota piekieł

Wrota piekieł znajdują się w rejonie Turkmenistanu, który jest bogaty w złoża gazu ziemnego. Płonie bez przerwy od 1971 roku. I nie wiadomo, jak długo to jeszcze będzie trwało.

10. Wzgórza Czekoladowe, Filipiny

Wzgórza Czekoladowe

Czekoladowe Wzgórza to kompleks wapiennych wybrzuszeń, które rozciągają się na 60 km2. Nazwę swą wzgórza zawdzięczają kolorowi, jaki przyjmują w okresie suchej pory. Porastająca wzgórza trawa pod wpływem słońca zmienia swe zabarwienie na kolor czekoladowy. Gdy Filipiny nawiedzają obfite deszcze, trawa znów nabiera zielonej barwy.

11. Salar de Uyuni, Boliwia

Salar de Uyuni

Największe solnisko świata, które zajmuje powierzchnię 10 582 km. Jest to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Ciekawostka: szacuje się, że solnisko zawiera 60% światowych zasobów litu.

12. Kamienny Las, Chiny

Kamienny Las

W prowincji Junnan można podziwiać niezwykłe jaskinie, ogromne głazy i Kamienny Las, który jest każdego roku oblegany przez tłumy turystów. Są to wapienne osady, które przez miliony lat były poddawane wiatrom i deszczom.

13. Wyspa Sokotra, Jemen

Wyspa Sokotra

Wyspa porośnięta jest różnymi gatunkami roślin, z których 1/3 to endemity, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej, a to wszystko dlatego, że wyspy archipelagu Sokotra są oddalone od brzegów Jemenu o około 380 kilometrów.

14. Bajeczne Kominy, Turcja

Bajeczne Kominy

Stożkowata skalna formacja, znajdująca się w Kapadocji w Turcji. Znajduje się w unikalnej dolinie. Wysokość najmniejszej formacji wynosi 1,5 metrów, a największej – 500 metrów.

15. Jeita Grotto, Liban

Jeita Grotto

Jeita Grotto to piękne, malownicze groty znajdujące się w Libanie. Przejażdżka łodzią po rzece podziemnej jest jednym ze sposobów na zwiedzanie grot. Rzeka jest podstawowym źródłem wody pitnej dla Bejrutu.

16. Park Narodowy Skaftafell, Islandia

Park Narodowy Skaftafell

Większą część powierzchni parku zajmuje lodowiec. Często jest nawiedzany przez erupcje wulkanów. Bardzo malownicze miejsce.

17. Podziemna rzeka Puerto Princesa, Filipiny

Podziemna rzeka Puerto Princesa

Naukowcy uważają, że Puerto Princesa ma unikalny ekosystem. Jaskinię, przez którą przepływa rzeka zamieszkują unikalne ryby i zwierzęta.

18. Słynny Park Narodowy Yellowstone, USA

Yellowstone

Na terenie parku znajdują się słynne kaniony, jeziora, rzeka Yellowstone, czynny wulkan i regularnie wybuchający gejzer Old Faithful. Erupcja gejzeru trwa ponad 2,5 minuty, a po niej następuje 90-minutowa przerwa.

19. Park Narodowy Arches, Utah, USA

Utah

Park jest każdego roku oblegany przez tłumy turystów ze względu na sławne łuki skalne, których jest około 2000 i kaniony. Ich majestatyczne piękno sprawia na każdym turyście niezapomniane wrażenie.

20. Kalb ar-Riszat (Oko Afryki), Mauretania

Oko Afryki

Okrągła struktura jest doskonale widoczna z kosmosu. Jej pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Naukowcy uważają ją za krater meteorytowy.

21. Giant Ice Cave, Austria

Giant Ice Cave

Całkowita długość jaskini wynosi 42 km. Jest największą jaskinią, udostępnioną dla szerokich rzesz turystów. Każdego dnia odwiedza ją około 250 000 turystów. Nazywana jest Światem olbrzymów lodowych.

22. Babele, Rumunia

Babele

Babele to formacje skalne, bardzo podobne do grzyba, których nazwa w tłumaczeniu z jęz. rumuńskiego oznacza stare kobiety.

23. Fala (The Wave), USA

Fala

Unikalna formacja skalna na terenie rezerwatu kanionu Paria, zbudowana z piaskowca, który ma bardzo harmonijne, przypominające morskie fale kształty.

24. Skały naleśnikowe, Nowa Zelandia

Skały naleśnikowe

Wapienna skała w wyniku długotrwałego działania wiatru, deszczu i słońca przybrała kształt piętrowo ułożonych naleśników, stąd taka nazwa.

25. Grota Fingala, Szkocja

Grota Fingala

Grota Fingala – to morska jaskinia na niezamieszkanej wyspie Staffa, należącej do Szkocji. Grota jest wypełniona wodą. Ściany groty wyglądają tak, jak by je zdobiły miliony pięknych małych kolumn.

Nasza planeta nieustannie nas zadziwia. Atrakcje turystyczne, które są dziełem natury, a nie wytworem rąk ludzkich, zachwycają i na zawsze pozostają w naszej pamięci.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty