25 najdziwniejszych miast świata

Na świecie jest mnóstwo zaskakujących miejsc, które fascynują swoim urokiem i niezwykłością. Są jednak miejsca, gdzie wyjątkowość miasta lub wsi osiągnęła niespotykany poziom, bo czegoś takiego naprawdę nie ma nigdzie indziej.

Aby poczuć atmosferę takiego miejsca, koniecznie musisz tam się wybrać.

1. Supillin, Estonia

Supillin

Jeśli lubisz warzywa, całkowitą ciszę i spokój, koniecznie musisz odwiedzić Supillin, który leży na przedmieściach estońskiego miasta Tartu. Niegdyś tutaj mieszkała biedna ludność, o czym świadczą małe drewniane domki. Niemal każda tutejsza ulica nosi nazwę jakiegoś warzywa, dlatego Supillin często nazywają Zupowo.

2. Nameless, Tennessee

Nameless

W hrabstwie Jackson, Tennessee, leży miasteczko Nameless, czyli miasteczko bez nazwy, o którym śpiewa Elvis Costello w piosence "My Dark Life".

3. Nimbin, Nowa Południowa Walia

Nimbin

W mediach to miasto często nazywają eksperymentem społecznym. Oprócz tego Nimbin okrzyknięto stolicą australijskich narkotyków. Na początku lat 70 miasto było azylem dla hippisów, buntowników i studentów. Nimbin do dziś jest uważane za miejsce, w którym można nieźle zabalować i się wyluzować.

4. Longyearbyen, Svalbard

Longyearbyen

Bardzo zimne i niesamowicie piękne miasto, w którym drewniane, kolorowe domy są zbudowane na palach, żeby nie zapadały się w wieczną zmarzlinę.

5. Hell, Michigan

Hell

Nie martw się, w tym piekle nie ma szatana i demonów. Najbardziej piekielne miasto w stanie Michigan zamieszkują bardzo uroczy mieszkańcy. W diabelskim mieście bar szybkiej obsługi KFC zorganizował kampanię pt. "goręcej niż w piekle", podczas której każdy turysta, w którego mieście jest goręcej niż w piekle, dostawał darmowe kupony na skrzydełka KFC.

6. Rennes-le-Château, Francja

Rennes le Château

Mała wieś na wzgórzu, owiana różnymi tajemnicami i legendami. Dan Brown w swojej bestsellerowej powieści "Kod Leonarda da Vinci" zawarł odniesienia do tej wsi.

7. Accident, Maryland

Accident

Accident w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "wypadek, przypadek", "katastrofa". Lokalsów natomiast nazywają accidental, co z kolie tłumaczy się jako "przypadkowy".

8. Gibsonton, Floryda

Gibsonton

Miasteczko, które zamieszkują artyści cyrkowi. Gibsonton wygląda jak cyrkowe obozowisko. Miasto słynie z wyjątkowych muzeów, związanych z cyrkiem.

9. Miasto Tamiza

Tamiza

Jak myślisz, gdzie leży Tamiza? Nigdy nie zgadniesz. Miasteczko o angielskiej nazwie leży na przedmieściach Szanghaju.

10. Elista, Rosja

Elista

W zachodniej Rosji znajduje się Miasto Szachów. Właśnie tutaj się urodził Kirsan Ilumżynow – były prezydent i głowa rosyjskiej autonomicznej republiki Kałmucji, szósty prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej, który przekonywał, że spotkał się z kosmitami, którzy powierzyli mu bardzo ważną misję – nauczyć wszystkich mieszkańców Ziemi grać w szachy.

11. Bangkok, Tajlandia

Bangkok

Osobliwość stolicy Tajlandii to jej nazwa. Pełna nazwa Bangkoku w języku tajskim brzmi: Krungthep Mahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathani Burirom-udomratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit, co w tłumaczeniu oznacza: Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry (Szmaragdowego Buddy), niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana. Nazwa ta obecnie znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie.

12. Swastika, Ontario

Swastika

Nie zważając na taką dziwną nazwę, miasteczko zamieszkują bardzo uprzejmi i mili ludzie. Swastika została założona w 1908 roku, więc długo przed pojawieniem się ideologii faszystowskiej.

13. The Villages, Floryda

Villages

Miasteczko, w którym obowiązuje segregacja wiekowa. Nie tylko nie może tam się osiedlić nikt poniżej 19. roku życia, ale dodatkowo władze miejskie nalegają, by w każdym gospodarstwie domowym mieszkała przynajmniej jedna osoba powyżej 55. roku życia.

14. Yangsi, Chiny

Yangsi

Yangsi – odległa wieś chińska, nazywana Wioską Krasnoludków (Wieś Gnomów). Około 40% mieszkańców miejscowości to karły. Większość ludzi uważa, że choroba to działanie złych sił.

15. Roswell, Nowy Meksyk

Roswell

W 1947 roku około 120 kilometrów na północny zachód od Roswell w stanie Nowy Meksyk miało miejsce rozbicie się niezidentyfikowanego obiektu latającego. Od tej pory mieszkańcy miasteczka często widują tu kosmitów, jednak nie wiadomo, czy ich zeznania są prawdziwe.

16. Wyspa Hashima, Japonia

Hashima

Wyspa jest bardzo podobna do okrętu wojskowego. W latach 30. XX wieku na wyspie aktywnie wydobywano węgiel, jednak w latach 70. węgiel stracił swoje znaczenie w japońskiej gospodarce, dlatego zdecydowano o zamknięciu kopalni na Hashimie. Dziś Hashima to opuszczona wyspa.

17. Fucking, Austria

Fucking

Fucking to wioska, znajdująca się w Górnej Austrii. Przez setki lat leżała sobie spokojnie z dala od ludzi, znających język angielski. W czasie II wojny światowej odwiedzili ją jednak żołnierze amerykańscy. I tak zaczęła się światowa popularność wioski.

18. Mansheya Nasir, Egipt

Mansheya Nasir

Mansheya Nasir leży na przedmieściach Kairu i żyje głównie z recyklingu odpadów. Jednak patrząc na to, ile śmieci znajduje się na jego ulicach, można zrobić wniosek, że mieszkańcy Mansheya Nasir nie najlepiej radzą sobie z tym zadaniem.

19. Lily Dale, Nowy Jork

Lily Dale

Lily Dale – największy na świecie i najstarszy ośrodek spirytualizmu religijnego. Wszyscy miejscowi mieszkańcy są święcie przekonani, że posiadają zdolności parapsychiczne – czują emocje drugiego człowieka, patrząc na innych, widzą ich problemy i przyszłość, mogą leczyć innych, widzą duchy i rozmawiają z nimi.

20. Monowi, Nebrasca

Monowi

Według spisu ludności miejscowość liczy tylko jedną osobę. Jedyna mieszkanka Monowi jest właścicielką baru, biblioteki i w dodatku pełni funkcje burmistrza.

21. Centralia, Pensylwania

Centralia

Centralia – obecnie prawie całkowicie opuszczone miasto z powodu trwających od kilkudziesięciu lat pożarów, w znajdujących się pod miastem kopalniach węgla. Ze szczelin wydobywają się opary, składające się głównie z tlenku węgla, dlatego są bardzo toksyczne.

22. Kowloon Walled City, Hongkong

Kowloon Walled City

Zanim osiedle zostało ostatecznie zburzone w 1993 roku, było najgęściej zaludnionym miejscem na świecie. Liczne budynki zrastały się ze sobą, tworząc labirynt wewnętrznych uliczek.

23. Coober Pedy, Południowa Australia

Coober Pedy

Coober Pedy – to podziemne miasto, zbudowane na terenie kopalni opalu. Brzmi przerażająco, ale tak naprawdę Coober Pedy jest bardzo urocze i fascynujące.

24. Colma, Kalifornia

Colma

Cmentarze są wszędzie w Colmie, dlatego miasteczko często nazywane jest miastem zmarłych.

25. Miyake-jima, Japonia

Miyake jima

Na wyspie Miyake-jima znajduje się aktywny wulkan Mount Oyama, dlatego władze nałożyły na mieszkańców obowiązek noszenia przy sobie masek gazowych na wypadek nagłego alarmu wywołanego wzrostem stężenia siarki w powietrzu.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty