25 najdziwniejszych zawodów sportowych świata

Sport uprawiają praktycznie wszyscy mieszkańcy naszej planety. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz – na pewno każdy słyszał o takim sporcie. Jednak są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez sportu, nawet jeśli to jest jakaś dziwna dyscyplina sportowa.

Siatkówka, koszykówka, piłka nożna – najpopularniejsze dyscypliny sportowe, które mają miliony kibiców na całym świecie. Jednak istnieją nietradycyjne dyscypliny sportowe, które są tako samo fascynujące jak te tradycyjne. W niniejszym zestawieniu 25 najdziwniejszych zawodów sportowych świata.

1. Pogoń za serem

Pogoń za serem

To nie zwykła pogoń, lecz pogoń za serem. Brytyjczycy znani są ze swego wspaniałego poczucia humoru i dystansu do siebie. Anglicy mieszkający w niedużej miejscowości Gloucester już od ponad 200 lat każdego roku rozgrywają mistrzostwa w pogoni za serem. Zasady gry są proste. Uczestnicy najpierw zbierają się na szczycie wzgórza Cooper, gdzie zrzucany jest okrągły kawał sera. Po chwili wszyscy zawodnicy zaczynają za nim biec i kto pierwszy znajdzie się na dole, dostaje nagrodę.

2. Hurling

Hurling

Gra stanowi połączenie rugby, piłki nożnej i hokeja na trawie. Zawodnicy w strojach piłkarskich, korkach i kaskach używają kijów hokejowych, którymi uderzają lub przenoszą skórzaną piłkę. Zasady gry: jak najszybciej uderzyć piłkę i wrzucić ją do bramki przeciwnika.

3. Wyścig z żoną na plecach

Wyścig z żoną

Sport ten powstał w Finlandii. Żona zwisa na plecach męża głową w dół i trzyma go za kark skrzyżowanymi nogami. Wyścig z żoną na plecach nie ogranicza się jedynie do biegu. Na długiej trasie na uczestników czekają liczne przeszkody.

4. Buzkaszi

Buzkaszi

Tradycyjna gra zespołowa uważana za narodowy sport w Afganistanie. Zadaniem zawodników na koniach jest poderwanie podczas jazdy leżących na ziemi zwłok kozła. Buzkaszi można porównać do polo bez kijów i kuli, ale bardziej jest podobna do amerykańskiego futbolu.

5. Eton Wall Game

Eton Wall Game

Jest to dyscyplina sportowa, którą uprawiają wychowankowie elitarnej brytyjskiej szkoły w Eton już od ponad 300 lat. Jedną z granic boiska tradycyjnie wyznacza mur otaczający college. Zawodnicy obu drużyn powinni stać obok siebie, aby złapać piłkę. Strzelić bramkę można tylko wtedy, kiedy stoi się na samym końcu muru.

6. Jai Alai

Jai Alai

Gra stanowi połączenie piłki ręcznej i badmintona. Do gry używa się wybijaka, który jest bardzo podobny do dużej łyżki. Gra polega na tym, aby za pomocą specjalnego wybijaka rzucić z całej siły piłeczką o ścianę tak, aby przeciwnik nie dał rady jej odbić. Punkty dostaje się wtedy, kiedy przeciwnik nie zdoła odbić piłki lub zostanie nią trafiony.

7. Szachowy boks

Szachowy boks

Widziałeś szachistę w rękawicach bokserskich? W Finlandii zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując. Prawdziwy pojedynek umysłu i mięśni.

8. Mountain bike bog snorkelling

snorkelling

Dość dziwna, ale bardzo popularna dyscyplina sportowa na całym świecie. Każdy, kto lubi ponurkować w zimnym bagnie, każdego roku wyrusza do Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają się jedyne w swoim rodzaju zawody – mountain bike bog snorkelling. Polegają na ściganiu się przez torfowisko na specjalnie do tego celu przystosowanych rowerach górskich. Mistrzostwa świata z mountain bike bog snorkelling odbywają każdego roku latem.

9. Kabaddi

Kabaddi

Zespołowa gra indyjska, która powstała w czasach starożytnych. W grze biorą udział dwie drużyny złożone z 7 zawodników. Gra polega na tym, aby zawodnik drużyny atakującej dotknął przynajmniej jednego zawodnika drużyny broniącej, a następnie powrócił do swojej drużyny. Rozgrywka toczy się na czas i punkty dostaje drużyna, która dotknie w tym czasie większą liczbę przeciwników.

10. Royal Shrovetide Football

Royal Shrovetide Football

Rozgrywka polega na przeniesieniu piłki do swojej bramki, bierze w niej udział całe miasto, a nie 11 zawodników.

11. Kopanie po piszczelach

Kopanie po piszczelach

W pojedynku bierze udział dwie osoby, które trzymają się za barki, a ich zadaniem jest położenie przeciwnika tylko i wyłącznie za pomocą kopnięć.

12. Bosaball

Bosaball

Sport ten powstał w Brazylii. Jest bardzo podobny do siatkówki plażowej. Gra się nie na wielkim dmuchanym materacu z dwiema wielkimi trampolinami. Gra polega na przerzuceniu piłki na stronę rywala.

13. Parkour

Parkour

Parkour jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej na całym świecie. Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze. Jest dość niebezpieczną formą aktywności, więc na początku lepiej trenować na trawie.

14. Fretka w spodniach

Fretka w spodniach

W zawodach może uczestniczyć dowolna liczba zawodników. Zawodnicy wpuszczają do spodni żywe fretki. Następnie stoją przed sędziami tak długo, jak tylko wytrzymają. Rekord – 5 godzin.

15. Dwile Flonking

Dwile Flonking

W zawodach uczestniczą 2 drużyny. Przed jednym z zawodników tańczą zawodnicy z drużyny przeciwnej. Zawodnik powinien rzucić jednemu z przeciwników, który przed nim tańczy, dywan przesiąknięty piwem. Ten, kto złapie dywan, stoi w środku koła. Gra trwa 4 rundy albo do tej pory, dopóki nikt już nie będzie mógł się poruszać.

16. Hornussen

Hornussen

Tradycyjna gra Szwajcarów, nazywana farmerskim golfem. Gra stanowi mieszankę golfa i baseballu. Polega ona na tym, że jedna drużyna musi uderzyć giętkim kijem krążek na obszar przeciwnika. Inna drużyna musi zatrzymać zbliżający się dysk przy użyciu łapacza. Drużyna przeciwna musi przejąć piłeczkę, zanim ta spadnie na ziemię. Jeśli się to nie uda, zespół otrzymuje punkty karne. Wygrywa drużyna z najmniejszą liczbą punktów karnych.

17. Skibob

Skibob

Bez wątpienia jazda na nartach i desce snowboardowej to wspaniałe zimowe dyscypliny sportowe, które jednocześnie są bardzo niebezpieczne. Możesz na przykład uderzyć w drzewo. Jeśli jesteś fanem obu dyscyplin sportowych, na pewno spodoba cię się skibob, czyli sport zimowy, w którym zawodnik porusza się na pojeździe stanowiącym połączenie nart i roweru.

18. Ekstremalne prasowanie

Ekstremalne prasowanie

Prasowałeś kiedyś na Mount Everest lub klifie? Zawodnicy, którzy uczestniczą w Mistrzostwach Świata w ekstremalnym prasowaniu, dostają dużą dawkę adrenaliny, a również cieszą się z dobrze wyprasowanej koszuli.

19. Henley on Todd Regatta (suche regaty)

Henley on Todd Regatta

W australijskim Alice Springs odbywają się nietypowe suche regaty. Wyścigi rozgrywane są w suchym korycie rzeki Todd River, a ścigające się ze sobą łodzie pozbawione są dna. W regatach zwykle bierze udział 20 drużyn. Wygrywa najszybsza drużyna.

20. Misie-patysie

Misie patysie

Gra, która jest niezwykle popularna w Europie. Polega ona na wyrzucaniu jednocześnie patyków z jednej strony mostu, a następnie sprawdzaniu, czyj patyk pierwszy wypłynie z drugiej strony.

21. Real Ale Wobble

Real Ale Wobble

Przed wyścigiem kolarskim zawodnicy spożywają niedużą ilość alkoholu, a później wyruszają każdy swoją trasą. Najważniejsze, nie zabłądzić. Wygrywa najszybszy zawodnik.

22. Mistrzostwa w wyciąganiu robaków

Mistrzostwa w wyciąganiu robaków

Każdego roku w Cheshire przeprowadzane są Mistrzostwa w wyciąganiu robaków. Uczestnicy mają za zadanie wyciągnąć z ziemi (mają wyznaczony kawałek ziemi o rozmiarach 3x3) jak największą liczbę robaków w określonym czasie.

23. Conker

Conker

Rok w rok do niewielkiej miejscowości Ashton zjeżdżają amatorzy zabawy conker, w którym odbywają się międzynarodowe zawody o tytuł mistrza świata w rozbijaniu kasztanów. Zawodnicy wyposażeni w zamocowane na sznurku orzechy powinni rozbić kasztan przeciwnika. Każdy z zawodników ma tylko trzy uderzenia. Wygrywa ten, którego owoc wyjdzie cało z bitwy.

24. Zapasy wielbłądów

Zapasy wielbłądów

Na pewno każdy z nas słyszał o walkach kogutów i korridzie. Wszyscy doskonale również wiemy, że są to krwawe i bardzo urazowe sporty. Jeśli jednak chodzi o zapasy wielbłądów, które bardzo są popularne w Turcji, to są bezkrwawe i bezurazowe. Zwycięża wielbłąd, który powali przeciwnika lub zmusi go do opuszczenia areny.

25. Bed Racing – wyścigi łóżek

Bed Racing

Pomysł zrodził się w 1965 roku wśród żołnierzy amerykańskich. Bed racing to rywalizacja między kilkoma drużynami. Celem zespołu jest przebycie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie, pchając przy tym łóżko. Wyścigi łóżek zwróciły uwagę cywili, dzięki czemu dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

źródło:List25.com
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty