25 najpiękniejszych jezior świata

Zazwyczaj, kiedy mówimy "jezioro" wyobrażamy sobie duży zbiornik wodny. To może być jezioro, nad którym spędzałeś wakacje z rodzicami albo to, które znajduje się niedaleko twego domu.

Jednak świat jest miejscem wielkiej różnorodności, więc jezioro może wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażamy. W niniejszym zestawieniu 25 najpiękniejszych jezior, które nie tylko zachwycą oko, ale dostarczą też niezwykłych wrażeń.

1. Jezioro Titicaca, położone na terenie Boliwii i Peru

Titicaca

Jezioro Titicaca znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m. Na jeziorze Titicaca znajduje się mnóstwo niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro i chętnie odwiedzana przez turystów.

2. Jezioro Moraine, Kanada

Moraine

Widok na jezioro i góry jest zwany Twenty Dollars View (Widok za 20 dolarów), ponieważ znajdował się on na kanadyjskim banknocie dwudziestodolarowym. Oprócz tego wizerunki jeziora były wykorzystywane m.in.: w zestawie tapet dla Windows 7, w grze The Last of Us.

3. Jezioro Pinatubo, Filipiny

Pinatubo

Nowy krater wulkanu Pinatubo wypełnia jezioro, które powstało w 1991 roku.

4. Lake Anette, Kanada

Anette

Piękne jezioro w prowincji Alberta jest wspaniałym miejscem na biwak, łowienie ryb, nurkowanie i podziwianie gwiazd.

5. Laguna Colorada, Boliwia

Colorada

Laguna Colorada – płytkie, słone jezioro w charakterystycznym, bordowym kolorze położone na wysokości 4278 m n.p.m. Swoją niezwykłą barwę zawdzięcza czerwonym osadom i pigmentacji niektórych glonów. Głębokość jeziora nie przekracza zazwyczaj 50 cm.

6. Lake Louise, Kanada

Louise

Lake Louise inaczej nazywane "Jezioro Małych Ryb". Jezioro jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Banff.

7. Lake Isabelle, Kolorado

Isabelle

Cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników pieszej turystyki. Znad jeziora można podziwiać piękne widoki na Navajo i Apacze.

8. Jezioro Kraterowe, Oregon

Kraterowe

Najgłębsze jezioro Stanów Zjednoczonych. Kryształowo czysta woda sprawia, że jezioro ma zawsze błękitną barwę.

9. Barclay Lake, Waszyngton

Barclay

Barclay Lake otoczone jest lasami i trasami, więc cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników pieszej turystyki, wczasowiczów.

10. Jaskinia Trzcinowego Fletu, Chiny

Jaskinia Trzcinowego Fletu

Jaskinia Trzcinowego Fletu powstała ponad 180 milionów lat temu. Do publicznego zwiedzania miejsce to zostało udostępnione po wojnie.

11. Jezioro Plastiras, Grecja

Plastiras

Sztuczne jezioro zaporowe ze względu na unikalny krajobraz stanowi popularny cel wycieczek. Uznawane jest na najwyżej położone jezioro w Europie. Mieści 400 mln litrów wody.

12. Mystic Lake, Montana

Mystic

Montana – największe jezioro w tym stanie, znad którego można podziwiać niesamowite widoki.

13. Yamdrok Lake, Tybet

Yamdrok

Yamdrok jest bardzo duże, ma 72 km długości i jest malowniczo otoczone śnieżnymi szczytami gór.

14. Jezioro Malawi (Niasa), południowo-wschodnia Afryka

Malawi

Jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w południowo-wschodniej Afryce. Żyje tu wiele endemicznych gatunków ryb, dlatego jest objętу ochroną w ramach Parku Narodowego.

15. Jezioro Mono, Kalifornia

Mono

Wysoko alkaliczne i hiperhalinowe słone jezioro. Wiek jeziora jest szacowany na przynajmniej 750 000 lat.

16. Emerald Lake, Kanada

Emerald

Emerald Lake (szmaragdowe jezioro) jest największym jeziorem w Yoho National Park i ze względu na wysokie położenie, zamarza między listopadem a czerwcem. Latem wapień na dnie jeziora sprawia, że przyjmuje ono niezwykłą barwę.

17. Horseshoe Lake, Kanada

Horseshoe

Jeszcze jedno piękne jezioro w Kanadzie w kształcie podkowy. Otoczone jest górami, więc jest ulubionym miejscem nurków. Uważaj, bo jezioro zamarza!

18. Mirror Lake, Kalifornia

Mirror

Jezioro położone na terenie Parku Narodowego Yosemite. Jest popularną atrakcją turystyczną.

19. Jezioro Solbjornvannet, Norwegia

Solbjornvannet

Jedno z 450 000 jezior słodkowodnych w Norwegii, które nie tylko zachwyci oko, ale dostarczy też niezwykłych wrażeń.

20. Peyto Lake, Kanada

Peyto

Jest polodowcowym jeziorem położonym w Parku Narodowym Banff. Obszar dookoła jeziora jest popularnym miejscem dla turystów.

21. Jeziora Riffelsee, Szwajcaria

Riffelsee

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii, koniecznie musisz wybrać się nad jezioro Riffelsee.

22. Sheosar Lake, Pakistan

Sheosar

Jezioro Sheosar, nazywane także jeziorem Shauser przez 6 miesięcy jest pokryte lodem. W jego czystych wodach przy dobrej pogodzie odbija się nie tylko błękit nieba, ale także góry, dlatego jest popularną atrakcją wśród turystów.

23. Morze Martwe, Palestyna

Morze Martwe

Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem, osiem razy więcej niż w oceanie. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii. Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na wodzie.

24. Spotted Lake, Kanada

Spotted Lake

Spotted Lake (Kliluk) to słone, bezodpływowe jezioro. Niesamowity wygląd jasnej, solnej powierzchni upstrzonej wielokolorowymi plamami zawdzięcza parowaniu wody i wysokiej koncentracji i krystalizacji minerałów.

25. Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Jeziora Plitwickie

Największą atrakcją Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. W każdym z jezior jest mnóstwo mchów i wodorostów.

Życiem każdego z nas rządzą stereotypy, jednak nasze życie jest bardzo skomplikowane i niektóre terminy mają różne znaczenia. I nawet słowo jezioro można oznaczać całkiem co innego, niż sobie wyobrażamy. Zapomnij o stereotypach i twoje życie będzie o wiele ciekawsze.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty