25 najszybszych rzeczy na świecie

W dzisiejszym świecie nie można zwlekać. Szalone tempo sprawia, że przyspieszamy się znowu i znowu, i znowu, i znowu. I biorąc pod uwagę to, zupełnie właściwa będzie dyskusja o 25-i najszybszych rzeczach/ludziach/urządzeniach/zwierzętach/ptakach na naszej planecie.

1. Najszybsza winda

winda

Jest zainstalowana w Wieży Szanghajskiej. Porusza się z prędkością około 20 m / s.

2. Najszybszy raper

raper

Szybko przeczytać tekst może nie każdy. A zrobić to przynajmniej z taką samą prędkością, jak raper Rebel XD w ogóle niemożliwe. Zastanów się tylko, ten facet może wydać 852 sylaby za 42,2 sekundy!

3. Najszybsza ryba

ryba

Morski gepard jest w stanie pokonać odległości z prędkością około 110 km/h. Charakterystyczną cechą tych ryb są ogromne "żagle" na plecach, ale jakkolwiek dziwnie to brzmi, podczas pływania ryby składają je.

4. Najszybszy gitarzysta

gitara

Najszybszym gitarzystą nowoczesności jest Nirvana Bista. Udało mu się zrobić 1600 uderzeń w struny za minutę.

5. Najszybszy okręt podwodny

okręt podwodny

Ponieważ dane o wielu okrętach podwodnych są utajnione, ten rekord nie może być absolutny. A jednak, najszybszym podwodnym statkiem jest radziecki "K – 222". Rekord został ustanowiony w 1971 roku, kiedy łódź rozpędziła się do 44,85 węzłów (więcej, niż 82 km/h).

6. Najszybsze zwierzę lądowe

zwierzę

To gepard, który może biegać z prędkością do 120 km/h. Po pokonaniu około 500 metrów, powinien nieco złapać oddech, ale po zatrzymaniu zwierzę bardzo szybko dogania. Do 100 kilometrów gepard przyspiesza w ciągu 3 sekund.

7. Najszybsza kobieta

kobieta

Rekordzistką jest amerykańska Florence Griffith-Joyner, która w 1988 r. przejechała 100 metrów przez 10,49 sekund.

8. Najszybszy mężczyzna

mężczyzna

W 2009 roku sprinter z Jamajki Usain Bolt pokonał 100 metrów przez 9,58 sekund. Swoje umiejętności sportowiec potwierdzał na trzech Olimpiadach z rzędu, uzyskując złoto na dystansach 100 i 200 metrów oraz w sztafecie.

9. Najszybsza piłka na boisku do baseballu

piłka

Z największą prędkością – 162,3 km/h – piłka leciała w 1974 roku. Autorem rzutu był Lynn Nolan Ryan.

10. Najszybszy crash-test

crash test

Zazwyczaj szamochody są testowane w prędkości około 70 km/h. Ale to Fordowi Focus powiodło się więcej – jemu postanowiono przetestować siłę uderzenia w konstrukcję betonową z prędkością 193 km / h. Jak widać, od auto pozostały "różki i nóżki". Chociaż i to wątpliwe...

11. Najszybsza atrakcja

atrakcja

Znajduje się w rozrywkowej dzielnicy Ferrari World w Abu Dhabi. Przyspiesza do 239,7 km/h.

12. Najszybszy ptak

ptak

Nim jest sokół wędrowny, który jest w stanie rozpędzić się do 325 km/h, łapiąc zdobycz. Nic dziwnego, że ptaki te znajdują się niemal na samym szczycie łańcucha pokarmowego.

13. Najszybszy komputer

komputer

Stworzony w Chinach przez firmę Sunway TaihyLight. Wydajność urządzenia wynosi 93 petaflopów. W nim zainstalowano 10,6 milionów procesorów pracujących na 41 tysiąc węzłów. Co prawda, ten rekord może być pobity w każdej chwili – IT-kierunek rozwija się zbyt szybko...

14. Najszybszy helikopter

samolot

Hybrydowy Eurocopter X3 jest w stanie osiągnąć 471 km/h. Wyobraź sobie tylko, jakie uczucia doświadczają ludzie, sterujące nim lub znajdujące się na pokładzie?!

15. Najszybszy samochód

auto

W 2018 roku za najszybszy był uznany Koenigsegg Agera R – samochód przyspiesza do 447 km / h.

16. Najszybsze tornado

tornado

Dotyczy to największej prędkości wiatru. Zostało to zarejestrowane w Oklahomie w 1999 r. – huragan osiągnął wtedy prędkość 484 km / h.

17. Najszybszy pociąg

pociąg

Palma pierwszeństwa należy do japońskiego pociągu Shinkansen. Mogą osiągać prędkości do 581 km / h (na zawieszeniu magnetycznym). Na zwykłych torach, transport porusza się z prędkością 443 km / h.

18. Najszybsza łódź

łydka

Rekord prędkości osiągnięty na transporcie wodnym – 511 km/h. Z 1978 roku należy do statku Blowering Dam.

19. Najszybszy samochód koncepcyjny

samochód

Rekordziście Thrustowi SSC udało się przekroczyć barierę dźwięku i rozpędzić się do 1228 km/h. Kierował pojazdem pilot myśliwca Andy Green. Testy auto odbywały się na pustyni w Nevadzie.

20. Najszybszy samolot załogowy

samolot załogowy

Od lat 50-tych rekord należy do nowojorskiego X-15. Rakietowy silnik zamontowany na nim pozwolił rozpędzić pojazd do 7 273 km/h.

21. Najszybciej napisana wiadomość tekstowa

sms

Tekst The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human ("Piranie z zębami podobnymi do brzytwy rodzaju Serrasalmus and Pygocentrus są najbardziej groźnymi słodkowodnymi rybami na świecie. Ale ludzi atakują bardzo rzadko") rekordzista Marcel Filho był w stanie napisać w ciągu 17 sekund.

22. Najszybszy zjadacz

Joey Chestnut

Joey Chestnut w 2018 roku zjadł przez 10 minut aż 74 hot-doga.

23. Najszybszy statek kosmiczny

statek kosmiczny

Takim jest "Helios 2". Temu statkowi udało się rozwinąć prędkość do 246 960 km/h.

24. Największa prędkość na świecie

prędkość

Zwycięzcą w tej kategorii, oczywiście, staje się prędkość światła – 1 079 252 844 km/h.

25. Najszybsza cząstka

Najszybsza cząstka

To neutrino, i jest w stanie przenosić 400 razy więcej energii, niż wszystkie znane wcześniej cząstki. Neutrino pojawia się w wyniku rozpadu pierwiastków promieniotwórczych i "podróżuje" po całym Wszechświecie.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty