25 okropnych praktyk higienicznych z przeszłości

Dziś jest trudno w to uwierzyć, ale niegdyś ludzie w dosyć dziwny sposób dbali o higienę osobistą.

Na przykład w niektórych krajach używano zwłok zwierząt do leczenia bólu zęba albo jeszcze jeden fakt o używaniu moczu do sterylizacji i dezynfekcji narzędzi medycznych. A co powiesz o pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu za pomocą nawozu, o sztucznych brwiach z futra martwych zwierząt, o leczeniu łysienia kurzym nawozem? Te 25 faktów pomogą nam się przekonać w tym, że dziś żyjemy całkiem nieźle!

1. Zanim zaczęto powszechnie używać papieru toaletowego, przez tysiące lat ludzie podcierali się tym, co mieli pod ręką.

pod ręką

Rzymianie używali gąbek na patykach moczonych po użyciu w soli, a Japończycy – specjalnych kijów zwanych chugi, Arabowie – kamyczków, a Amerykanie – suchych gałązek, kamyczków, trawy.

2. Prysznice i wanny były szalenie drogie, dlatego wzięcie kąpieli wiązało się z towarzystwem kilkunastu innych osób, które także postanowiły poddać się temu zabiegowi.

Prysznice

3. Ludzie w przeszłości posiadali mało informacji o higienie jamy ustnej. Myśleli, że powodem bólu zęba są robaki, które rozmnażają się w środku zęba.

usta

A najlepszym na nie lekarstwem było zapalenie świecy, pozwolenie, by dym wypełnił usta.

4. Jeżeli czułeś się niewyraźnie, najpopularniejszym lekarstwem były pijawki. Ich zadaniem było wyssać zakażoną krew, polepszyć działanie krwiobiegu i dzięki temu wzmocnić zdrowie pacjenta. Ludzie uważali, że przyczyną większości chorób jest nadmiar krwi.

pijawki

5. W większości średniowiecznych zamków toaleta występowała w postaci zwykłego otworu w podłodze.

zamki

Znajdowały się takie toalety nad rowami wokół zamku, aby fekalia nie pozostawały w zamku. Jednak rów – to nie kanalizacja, więc fekalia nie były daleko odprowadzane. Możecie sobie wyobrazić, jakie aromaty odczuwał człowiek, zwłaszcza w czasie upału.

6. Peruki, które w XV-XVIII wieku nosili przedstawiciele szlachty, tylko na obrazach wyglądają majestatycznie. Tak naprawdę były siedliskiem wszy.

peruki

7. Zgodnie z XVII-wiecznymi książkami medycznymi łysinę i bóle głowy leczono przyjemną miksturką złożoną z kurzych odchodów.

kurczak

Oprócz tego pomagała pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i chorób płuc.

8. Mech czerwony – europejska roślina, która posiada unikalne właściwości lecznice, na przykład, tamowanie krwi. Zamiast podpasek i tamponów kobiety używały suchego mchu, który nosiły przy sobie przez większość "tych dni" w miesiącu.

trawa

9. Rozgrzane do czerwoności pogrzebacze były używane do przypalania ran, by zapobiec infekcji i zatamować krew podczas amputacji.

praca

10. Starożytni Egipcjanie używali nawozu krokodyla jako środka antykoncepcyjnego.

krokodyl

Kobiety robiły z odchodów krokodyla swoiste tampony i wprowadzały je do pochwy. Nawóz działał na takiej samej zasadzie, co współczesne spermicydy, ale miał nieco słabsze działanie, więc czas od czasu dochodziło do ciąży.

11. W Średniowieczu uważano, że przyczyną wielu chorób jest nieprzyjemny zapach.

W Średniowieczu

Dlatego wiele uwagi poświęcano higienie jamy ustnej. Ponieważ w ówczesnych czasach nie było ani past do zębów, ani gum, ludzie żuli różne smaczne przyprawy.

12. Kiedyś blada cera była pożądaną. Bladość była potwierdzeniem szlachetności.

pani

Opaleniznę posiadały tylko kobiety pracujące w polu, więc aby w jakiś sposób ukryć swoje pochodzenie, wykorzystywano różne środki do wybielania cery. Używano mąki, proszku ołowianego, który jest bardzo toksyczny.

13. Ponieważ ludzie w Średniowieczu nie przestrzegali zasad higieny, od nich bardzo śmierdziało.

Ponieważ ludzie

Aby w jakiś sposób ukryć nieprzyjemny zapach, niektórzy nosili ze sobą świeże kwiaty.

14. W przeszłości bardzo ceniono antyseptyczne właściwości uryny.

fontanna

Być może mieli rację, ponieważ z ciała uryna wychodzi sterylną.

15. Pierwsze sztućce pojawiły się dopiero w XVI wieku ( w koloniach amerykańskich o nożach i widelcach dowiedziano się dopiero w XVII wieku). Przed tym ludzie jedli rękami.

przy stole

16. Ludzie w Średniowieczu organizowali duże pranie dwa razy w roku. Na co dzień prali rzeczy w mieszance z moczu, wody rzecznej i alkalia.

Ludzie w Średniowieczu

17. Niegdyś nie było podłogi. Podłogę z ziemi ludzie przykrywali słomą. Jasna rzecz, że z czasem takie dywany przemieniały się w siedlisko infekcji.

Niegdyś

18. W Średniowieczu zawód fryzjera, dentysty i lekarza wykonywała jedna osoba. Czyli w gabinecie takiego specjalisty za jednym razem można było zmienić fryzurę, wyleczyć zęby i zasięgnąć konsultacji na temat zdrowia.

zawód fryzjera

19. Rtęć – bardzo toksyczny element, nierzadko była używana do leczenia chorób skóry i chorób wenerycznych.

Rtęć

20. Panie średniowieczne zbytnio nie przejmowały się wymiarami swojej figury, więc spożywały dużo cukru.

zęby

Na skutek tego zęby arystokratek bardzo szybko się psuły, więc miały protezy. Protezy robiono z porcelany, kości słoniowej, jednak najbardziej wartościową była proteza z prawdziwymi zębami, które można było kupić u chłopów.

21. Ludzie w Średniowieczu nie zdejmowali okryć głowy przy stole, aby wszy nie padały do ich talerzy.

przy stole

22. Starożytni Egipcjanie uważali, że martwe myszy mogą pomóc pozbyć się bólu zęba.

mysz

Dlatego czasami, gdy bolał ząb, zapychano zwłoki martwych gryzoni do ust. Niektórzy rozdrabniali zwłoki, dodawali inne składniki i robili okłady.

23. Dopiero w 1846 roku węgierski lekarz Ignaz Semmelweis zrozumiał, że należy myć ręce przed operacją.

mycie

Przed tym operacje wykonywano bez żadnej dezynfekcji. Dlatego wiele ludzi umierało na skutek zakażeń.

24. Nocnik był prawie w każdym domu średniowiecznym.

nocnik

Nie trzeba było go myć, wystarczyło wylać zawartość i można znowu korzystać.

25. Średniowieczne panie robiły sztuczne brwi z futra zwierzątek.

brwi
źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty