25 ras psów, idealnych do mieszkania

Jakim powinien być pies, który idealnie nadaje się do mieszkania? W niniejszym zestawieniu rasy psów małych do mieszkania. Każda z nich ma mnóstwo zalet, które powinien uwzględnić przyszły właściciel.

Wśród dużych i małych ras psów jest taka, która idealnie pasuje właśnie do Ciebie. Należy zawsze pamiętać, że umieszczenie psa w nieodpowiednim dla niego środowisku, może mu poważnie zaszkodzić. Duże rasy psów powinny mieszkać na wielkim podwórku, aby mieć dużo przestrzeni do biegania i swobodnego poruszania się. Natomiast małe rasy psów idealnie nadają się nawet do małego mieszkania. Właśnie o nich mowa w niniejszym artykule.

1. Whippet – rasa psa zaliczana do grupy chartów

Whippet

Whippet ma doskonały wzrok, jest bardzo szybki i zwinny. Chart angielski whippet został wyhodowany w Anglii. Pies przeznaczony był do polowań, m.in. na króliki i szczury. Psy pomagały wyniszczać szkodników.

2. Bedlington terier

Bedlington terier

Bedlington terrier jest również znany jako cygański pies. Były wykorzystywane przez Cyganów w polowaniach. Pies po nietypowym cięciu jest nieco podobny do owcy.

3. Uroczy owczarek szetlandzki

owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki to prawdziwe małe cudeńko. Niezwykle inteligentny, sprytny, oddany wobec właściciela, lubi dzieci. Początkowo były one wykorzystywane jako psy pasterskie.

4. Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Chociaż psy tej rasy należą do grupy psów nagich, ale czasem rodzą się z dużą ilością sierści. Ich skóra jest delikatna, dlatego latem, podobnie jak na skórze ludzkiej mogą na niej pojawić się oparzenia słoneczne, jeśli pieski przedobrzą ze słońcem.

5. Charcik włoski

Charcik włoski

W okresie Renesansu hodowle tej rasy przeżywały swój progres we Włoszech. Charcików włoskich można zobaczyć na licznych obrazach malarzy Renesansu. Zachowane wizerunki psów tej rasy znajdują się na licznych obrazkach i malowidłach ściennych, pochodzących z I wieku naszej ery.

6. Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy

Rasa pochodzi z Niemiec. Rasa oficjalnie została uznana w Niemczech ponad 200 lat temu. Psy typu pinczer pochodzą od niemieckiego pinczera średniego i charcika włoskiego.

7. Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Walijski corgi pembroke jest najmniejszym z owczarków. Welsh Corgi Pembroke to ulubiona rasa psów angielskiej królowej Elżbiety II.

8. Papillon

Papillon

Nazwa rasy wywodzona jest od francuskiego słowa papillon oznaczającego "motyl". Zaczynając od wieku XVI, osobniki tej rasy zaczęły się pojawiać się na obrazach, przedstawiających francuską szlachtę. Do miłośników rasy należał między innymi Ludwik XVI.

9. Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy wywodzi się od pinczerów karłowatych, które odznaczały się skutecznością w tępieniu gryzoni. Celowa hodowla miniaturowej wersji sznaucera rozpoczęła się w XIX wieku. Psów wykorzystywano jako łowców szczurów.

10. Border terrier

Border terrier

Border terrier został wyhodowany w Wielkiej Brytanii. Był przeznaczony do polowania. Konni myśliwi potrzebowali psa o długich łapach, który by biegał tak samo szybko, jak koń, ale o małej głowie, aby mógł tropić lisy w norach.

11. Schipperke

Schipperke

Psy typu schipperke istniały od dawna (wiek XVI) na terenach dzisiejszej Belgii. Były psami pasterskimi. Włos psa tej rasy jest obfity, gęsty, prosty i twardy, ale szata jest półdługa, dzięki czemu z łatwością znosi trudne warunki pogodowe.

12. Cairn terrier

Cairn terrier

Cairn terrier pochodzi ze Szkocji. Był wykorzystywany do polowań na lisów. Z łatwością porusza się terenem górskim, pokrytym kamieniami i głazami.

13. Buldog francuski

Buldog francuski

Przodkiem buldoga francuskiego jest mastif angielski. Buldog francuski jest aktywny i skory do zabaw, nawet wtedy, kiedy jest już stary.

14. Shih tzu

Shih tzu

Lwi pies rodem z Chin. W Chinach psów tej rasy często nazywają Xi Shi. Lady Xi Shi była jedną z czterech piękności starożytnych Chin.

15. Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy

Nazwa pomeranian oznacza psa z Pomorza. Rasa psów należąca do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Szpic miniaturowy wywodzi się od pierwotnych ras dużych szpiców, które pracowały w trudnych warunkach arktycznego klimatu.

16. Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua jest uznawany za najmniejszego psa świata. Uroczy pies maskotka. Naukowcy uważają, że rasa ta pochodzi z Meksyku i wywodzi się od psów rasy techichi. Było to popularne zwierzę domowe Tolteków.

17. Jamnik

Jamnik

Jamnik – pies gończy o krótkich łapach i wydłużonym ciele, który wchodzi łatwo pod ziemię, więc jest przydatny do polowań na borsuka. W Kairze odkryto grobowiec, zawierający mumie psów, bardzo podobnych do psów rasy jamnik.

18. Pekińczyk

Pekińczyk

Pekińczyk jest rasą wyhodowaną w Mandżurii. Pekińczyk pod względem wyglądu przypomina nieco legendarnego lwa chińskiego. Pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków, a ich rasa – na podstawie analiz DNA – uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie.

19. Mops

Mops

Na masową skalę mopsy emigrowały do Europy w XVI-XIX wiekach. Mopsy mogli posiadać tylko przedstawiciele dworu cesarskich Chin.

20. Hawańczyk

Hawańczyk

Hawańczyk jest symbolem Kuby. Często ze względu na długie, jedwabne włosy jest nazywany Hawańskim Jedwabnym Psem.

21. King charles spaniel

King charles spaniel

Rasa ta wywodzi się z Azji. Do Europy przywędrowała w XVI wieku. W Anglii znane były w kręgach arystokracji jako psy do towarzystwa. King charles spaniel to spanielowi z krótszą kufą.

22. Maltańczyk

Maltańczyk

Rasa ta pochodzi z Malty. Przodkiem Maltańczyka był terier tybetański. Do Europy przywędrowali z plemionami koczowniczymi.

23. Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshir terrier – mały pies wyhodowany w Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów na młynach. Psy napływały do miast angielskich wraz z ubogimi pracownikami ze Szkocji, szukającymi zatrudnienia w fabrykach.

24. Bichon frise

Bichon frise

Bichon frisé, zwany jest w Polsce biszonem kędzierzawym. Został wyhodowany w Hiszpanii. Towarzyszyły osobom, podróżującym statkiem. Jest jednym z czterech psów ozdobnych, należących do grupy biszonów. Oprócz niego należą do niej: bolończyk, hawańczyk, maltańczyk. Ich bliscy kuzynowie to spaniel i pudel.

25. Boston terrier

Boston terrier

Rasa psów wyhodowana w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Psy tej rasy często nazywane są Amerykańskimi gentlemanami. Należą do grupy psów do towarzystwa.

Każdemu z nas podoba się inna rasa psów. Niezależnie od tego, jakiego psa wybierzemy, zawsze musimy pamiętać o tym, że każdy pupil potrzebuje szczególnej opieki i troski. Jeśli będziesz traktować go jako swego przyjaciela i członka rodziny, na pewno ci się odwdzięczy oddaniem i przywiązaniem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty