25 realnie istniejących teorii stworzenia świata

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, że istnieje kilka różnych teorii stworzenia świata? A przecież tak jest. Każdy naród przedstawia swoje wersje i wierzy w jej wiarygodność.

I podczas gdy niektóre z teorii wydają się śmieszne i zupełnie nieprawdopodobne, poszczególne mity wyglądają na dość realistyczne i mogą być uznane za wiarygodne.

1. Teoria australijskich Aborygenów

Teoria australijskich Aborygenów

Lolalni mieszkńcy wierzą, że kiedy wszystko, co żywe na ziemi było owiane snem, Ojciec Duchów obudził się sam i obudził Matkę Słońce. Kazał jej zejść i obudzić naszą planetę. Matka Słońce dobrze popracowała, i Ojciec Duchów był zadowolony. Z czasem urodziła dwoje dzieci – Gwiazdę Poranną i Księżyc. A one, z kolei, dali życie przodkom ludzkości.

2. Mit z Heliopolis

Mit z Heliopolis

Starożytny egipski mit opowiada o tym, że początkowo były tylko chaotycznie rozlewające się wody – Nun. Następnie z kwiatu lotosu pojawił się bóg słońca Ra. Stworzył Shu – boga powietrza i Tefnut – boginię wilgoci. W tej parze narodziła się Nut – bogini nieba i Geb, oni i stworzyli wszechświat, jaki znamy.

3. Mit Majów

Mit Majów

Według Majów ziemia została podniesiona z wodnego dna przez bogów-przodków – Tepeu i Gucumatz. Osiedlili ją roślinami i zwierzętami, a następnie postanowili stworzyć z ziemi istoty, które mogłyby czcić ją. Niestety, ci "ludzie" szybko wrócili do pierwotnego stanu i zamienili się w błoto. Nowa wersja została stworzona z drewna, ale okazała się głupia, i bogowie sami postanowili ją zniszczyć. Następna próba była wykonana z mięsa. Ale i z "mięsnymi ludźmi" też się nie powiodło – okazały się żli, i ich musiała zmyć z ziemi straszna ulewa. I wreszcie bogowie spróbowali stworzyć istot z mąki kukurydzianej. Dobrzy i przyjaźni, oni stali się przodkami Majów.

4. Teoria Ainu

Teoria Ainu

Przedstawiciele tej mniejszości narodowej wierzą, że ziemia pojawiła się po tym, jak ropa z oceanu językiem płomienia wzniosła się ku niebu. Z pary pojawili się dwaj bogowie, którzy zstąpili na pięciokolorowe chmury. Dzięki bogom i chmurom na Ziemi pojawiło się życie, a także inne boskie istoty.

5. Rangi i Papa

Rangi i Papa

Polinezyjski mit mówi o tym, że świat powstał z muszli – gdy połówki jej się otworzyły. Z góry – niebo Rangi, a od dołu - Papa ziemia. Rangi i Papa bardzo się kochali i dali początek 70 potężnym bogom, którzy wzięli bezpośredni udział w tworzeniu świata.

6. Pangu

Pangu

W chińskiej mitologii Pangu jest pierwszym człowiekiem z dwoma rogami, parą kłów i owłosionym ciałem, który powstał z chaosu. Rozdzielił morza, ukształtował grzbiety górskie i uczynił ziemię taką, jaką ona jest nam znana do dziś.

7. Teoria praindo-europejska

Teoria praindo europejska

Zgodnie z tą teorią pierwotna istota została złożona w ofierze – zabita i poćwiartowana. A z części jej ciała powstał wszechświat. W różnych kulturach imię ofiary jest inne. W starożytnych mitach nordyckich na przykład nazywana jest Imirem.

8. Mit Indian Cherokee

Mit Indian Cherokee

Przedstawiciele tego plemienia uważali, że ziemia była wcześniej po prostu wyspą w nieskończonym oceanie. Wisiała na czterech linach, i było niebo, ale wszystko było pogrążone w ciemności. Wtedy pojawiło się słońce, które pozwoliło zwierzętom zobaczyć drogę. Siedem dni i siedem nocy zwierzęta musiały czuwać. Niektórze zasypiały, ale tym, które spełniły wszystkie warunki, Bóg pozwolił widzieć w ciemności.

9. Historia Kruka

Historia Kruka

Kruk występuje w wielu mitach o stworzeniu ludzkości. U zarania ludzkości w nocy nie było gwiazd ani księżyca na niebie, a Kruk był najpotężniejszą istotą we wszechświecie. On stworzył wszystkie żywe istoty, w tym ludzi. Ale wszystkie one żyłi w ciemności. Wtedy Kruk dowiedział się, że wielki wódz ma córkę, która przechowuje w skrzynkach słońce, gwiazdy i księżyc, ukradł jej skarby i przekazał ludzkości.

10. Teoria hinduistyczna

Teoria hinduistyczna

Według legendy, dla stworzenia ludzkości bogowie ofiarowali tysiącgłową istotę Purusha.

11. Zapowiedź Welwy

Zapowiedź Welwy

Kiedy nic nie było, bogowie synowie Bera zaczęli budować Midgard. Po spotkaniu z gigantami z krwi Ethuna zostały stworzone krasnoludki, a potem trójca bogów ożywiła kilka wylepionych figurek glinianych. W tej samej chwili bogini Ur, Verdandi i Skuld wycięły na buku runy, na których napisany jest los ludzkości.

12. Japoński mit

Japoński mit

Kilka elementów zmieszało się, aby stworzyć życie na ziemi. Bardziej ciężka część mieszanki stworzyła skałę, a lekka – niebo. Po stworzeniu oceanu strzała wyleciała w niebo, i pojawił się bóg. A potem pojawiły się inne bóstwa. Najważniejszą rolę w tworzeniu światów odegrali bogowie Izanaga i Izanami.

13. Sumeryjskie mity

Sumeryjskie mity

Najpierw była tylko Nammu – bogini-matka. Ona urodziła wszechświat – Anki. Nieco później ona pękła na dwie części, i pojawił się bóg nieba En i bogini ziemi Ki. Kiedy na ziemi zaczęło dochodzić do powstania, Enil wymyślił sprytny plan. Postanowiono złożyć w ofierze istotę o wysokiej inteligencji. Bogini Ninma zmieszała jego ciało z krwią, wszyscy bogowie plunęli na niego, i wtedy ciało zmieniło się w glinę, z której powstało siedem mężczyzn i siedem kobiet.

14. Mit pelasgiański

Mit pelasgiański

Eurynoma była boginią wszystkiego we wszechświecie. Wynurzyła się z chaosu, rozdzieliła morze i niebo i tańczyła nago na falach. Chwyciła strumień północnego wiatru i stworzyła węża Ofion. Ophion zakochał się w bogini i połączył się z nią, po czym urodziła słońce, księżyc, gwiazdy i ziemię z górami i rzekami. Para zamieszkała na Olimpie, ale kiedy Ophion powiedział kiedyś, że to on stworzył ludzkość, Eurynoma uderzyła go w głowę i zrzuciła w dół.

15. Enuma elish

Enuma elish

Początkowo na ziemi był chaos wodny. Kiedy bogowie zaczęli się aktywnie pojawiać, bóstwo świeżej wody Apsu postanowiło wyeliminować ich wszystkich, bo było rozdraźnione hałasem przez nich wywołanym. Enki udało się zabić Apsu, a następnie on urodził Marduka, który później stworzył wszystkie ciała niebieskie, dwanaście miesięcy i ludzi, którzy pomagali bogom i pozwalali im czasem odpocząć.

16. Kumulipo

Kumulipo

Hawajska pieśń opowiada o tym, że ziemia pojawiła się z morskiej otchłani. W ciemną, bezksiężycową noc mężczyzna i kobieta dały początek życia morskiego. Z czasem na ziemi pojawiły się latające stworzenia i żywe istoty. Ostatecznie ze związku Lailay z Kią i Kaneem pojawiła się ludzkość.

17. Dżinizm

Dżinizm

Ta teoria stworzenia świata nie jest podobna do żadnej innej. Według niej w świecie nigdy nic nie zostało zniszczone ani stworzone. Wszystkie istoty po prostu zmieniają kształt, i dlatego wszechświat będzie trwał wiecznie.

18. Stworzenie świata według Biblii

Stworzenie świata według Biblii

Jest to chyba najbardziej znana teoria, według której Bóg stworzył niebo i ziemię i powiedział "Niech stanie się światłość" i pojawiło się światło. On stworzył świat w ciągu sześciu dni, a siódmego dnia odpoczywał. Ten dzień jest nadal uważany za szczególny.

19. Historia stworzenia mandé

Historia stworzenia mandé

Najpierw istniał tylko Mangala. To wielka energetyczna istota, wewnątrz której znajdowały się cztery elementy, cztery kierunki, cztery dni tygodnia. Część siebie Mangala oddał na nasiona, mając nadzieję, że ono da życie nowemu światu. Ale ono wybuchło, a Mangala musiał stworzyć jeszcze więcej nasion, i ten eksperyment był bardziej skuteczny.

20. Chonjeevang Bonpouli

Chonjeevang Bonpouli

Koreańscy szamani często zwracają się ku temu mitowi, opowiadającemu o stworzeniu ludzkości. Z nieba spadła czysta kropla rosy, a z ziemi wyłoniła się ciemna kropla. Kiedy się zmieszały, pojawił się świat, ale nie było słońca, księżyca i gwiazd. Król ziemi i nieba obudził się od śpiewu koguta. Wiedział, że ptaki krzyczą, ponieważ wołają do słońca. I wtedy Chonjeevang stworzył dwa słońca i dwa księżyce.

21. Mongolski mit

Mongolski mit

Zgodnie z tą teorią świat został stworzony przez Udan-Lamę. Przez 500 lat żył w świecie, który nie istniał, a kiedy miał tysiąc lat, podzielił ziemię i niebiosa, stworzył rzeki. W dodatku do wszystkiego stworzył ludzkość z gliny.

22. Złoty łańcuch

Złoty łańcuch

Zgodnie z mitami Joruba, życie najpierw istniało w niebie. Najwyższą istotą był Olorun, który mieszkał w niebiosach razem z orishami. Pewnego razu Obtala poprosił o zgodę Oloruna, by stworzyć ziemię. Ale zanim jeszcze uzyskał zgodę, poprosił orishów, by zrobili złoty łańcuch, z którego mógłby zejść na dól. Później Olorun pomógł Obtali stworzyć ogień i ludzi.

23. Mit Navajo

Mit Navajo

Pierwszy świat był bardzo mały, jego otaczały cztery morza, w którym była jedna wyspa z jedną sosną. Nad morzami były chmury – czarne, białe, niebieskie i żółte. Po tym, jak ostatnia para połączyła się, pojawiła się kobieta. Czarne i białe chmury dały życie mężczyźnie. Później do pierwszych ludzi przyszedł Wielki Kojot, który podzielił się z nimi wszystkimi tajemnicami bytu. A potem pojawił się Zły Kojot, który sprowadził na świat czary.

24. Unkulunkulu

Unkulunkulu

Zulusi wierzyli, że przed pojawieniem się ludzi i zwierząt na ziemi była tylko ciemność i ogromne nasienie. Kiedy spadło na ziemię, nasienie dało kiełki trzciny – tak zwane Utlangi. Jeden z nich zamienił się w Unkulunkulu – pierwszego człowieka. Kiedy na trzcinach wyrosło więcej ludzi – mężczyzn i kobiet – Unkulunkulu złamał je, nauczył ich polować, strzelać i szyć ubrania, a następnie tworzył rzeki, góry, jeziora, doliny.

25. Väinämöinen

Väinämöinen

Według fińskiej mitologii wszechświat został stworzony przez starego mędrca o imieniu Väinämöinen. Pływając po morzu, najpierw stworzył ziemię, a następnie rozproszył nasiona na jej powierzchni, aby nie pozostała naga i pusta.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty