25 rzeczy, których lepiej nie robić pod prysznicem

Przeciętny człowiek pod prysznicem spędza do 60 godzin w roku. A skoro ten zabieg higieniczny trwa tak długo i jest tak ważny dla naszego organizmu, to znaczy, że przeprowadzać go należy poprawnie - prawda? Niestety wielu z nas często popełnia te same błędy. O najczęstszych z nich porozmawiamy w tym artykule.

1. Nie warto brać prysznica codziennie. Nadmierna higiena jest tak samo niepożądana, jak nieprzestrzeganie jej. Naukowcy twierdzą, że codzienne kąpiele nie tylko prowadzą do odwodnienia i podrażnienia skóry, ale również do zmycia z naskórka pożytecznych bakterii, zwiększając ryzyko infekcji.

woda

2. Nie wolno drapać skóry głowy paznokciami. To powoduje powstanie łupieżu. Opuszki palców wymyją korzenie włosów nie mniej starannie.

mycie

3. Po treningu nie zwlekaj z kąpielą. Pot przyczynia się do namnażania się szkodliwych bakterii, które mogą powodować wysypki i wrzody.

sport

4. Nie używaj olejków pod prysznicem. Podłoga będzie zbyt śliska i można upaść.

szczotka

5. Nie zostawiaj gąbek zmywakowych w kabinie prysznicowej. Po kąpieli należy je wysuszyć, inaczej w niedługim czasie staną się siedliskiem bakterii.

mydło

6. Nie warto robić depilacji przed pedicure. Nawet w dobrym salonie można złapać infekcję. A mikro ranki, które pozostały po goleniu, tylko sprawią, że będziesz bardziej podatny na infekcje.

wanna

7. Nie warto myć głowy szamponem codziennie. Wyjątek mogą stanowić tylko posiadacze zbyt cienkich lub grubych włosów.

piana

8. Gorący prysznic nie może być prawdziwie ożywczy. Aby obudzić się, ocknąć się i "naładować się" energią wody, po zakończeniu zabiegu na 30 sekund włącz zimną wodę, potem 30 sekund postój pod gorącą i jeszcze przez 30 sekund pod strumieniem zimnej wody.

pszysznic

9. Nie myj twarzy pod prysznicem. Gorąca woda jest szkodliwa dla delikatnej skóry twarzy. Najlepiej myć się nad zlewem pod ciepłym strumieniem.

myje

10. Żeby umyć głowę, należy starannie zwilżyć włosy. W przeciwnym razie szampon będzie źle się mydlić, a włosy nie będą dokładnie umyte.

szampon

11. Pamiętaj o myciu nóg. Spływającej po stopach wody z mydłem nie wystarczy do dokładnego czyszczenia. Aby zapobiec pojawieniu się grzybicy paznokci, pianę trzeba wcierać w stopy. Ponadto, masaż stóp pomaga rozgrzać krew i poprawi ogólne samopoczucie.

nogi

12. Nie wolno zawijać włosów w ręcznik bezpośrednio po umyciu. Mokre włosy są podatne i zbyt mocno zaciągnięty "turban" łatwo może je uszkodzić.

włosy

13. Nie można zbyt długo stać pod ciepłą wodą. 10 minut na jeden zabieg wystarczy. Zbyt ciepły prysznic może jest przyjemny, ale bardzo szkodliwy dla skóry.

gorąca

14. Nie trzyj skóry ręcznikiem. To może powodować podrażnienie. Wystarczy poklepać ciało. Tak skóra szybko wyschnie i pozostanie zdrowa.

koieta

15. Nie nakładaj odżywki do włosów na korzenie, aby nie obciążać włosów. Takie środki są przeznaczone wyłącznie do końcówek.

szamponie

16. Dermatolodzy nie polecają stosowania masek od razu po kąpieli. Specjaliści są przekonani, że to bardzo wysusza skórę. Aby uniknąć kłopotów, po zabiegach wodnych jest o wiele bardziej przydatna aplikacja kremu nawilżającego na twarz.

krem

17. Nie zapomnij regularnie czyścić słuchawkę prysznica – na niej mogą gromadzić się szkodliwe mikroorganizmy, które podczas kąpieli z wodą łatwo trafiają na ciało.

bilans

18. Nie używaj peelingów codziennie. One nie tylko złuszczają martwy naskórek, ale także wypłukują ze skóry pożyteczne elementy. Najlepiej zabieg oczyszczający wykonywać 2 – 3 razy w tygodniu.

rzeczy

19. W dobrej mydelniczce dno powinno mieć kształt siatki, aby nie doszło do stagnowania wody. W przeciwnym razie w niej zaczną gromadzić się bakterie.

mydło 2

20. Nie zostawiaj maszynki do golenia pod prysznicem. W stałej wilgotności na na brzytwie mogą gromadzić się chorobotwórcze mikroorganizmy. I nie zapomnij, aby regularnie wymieniać wkłady!

golenie

21. Nie myj twarzy żelem pod prysznic lub mydłem. Istnieje wiele specjalnych środków dla skóry twarzy. W skrajnym przypadku, po prostu umyj twarz wodą.

twarz

22. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry zaraz po kąpieli.

skóra

23. Regularnie zmieniaj ręcznik – w wilgotnej łazience on też może stać się siedliskiem bakterii.

tekstyl

24. Umywaj łazienkę po każdym użyciu, aby uniknąć pojawienia się na jej powierzchni mikroorganizmów chorobotwórczych.

brud

25. Nie bierz prysznica z twardą wodą. Tak nie tylko nie wymyjesz się, ale także uszkodzisz skórę i włosy.

brudna
źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty