25 symboli ewolucji

Organizm ludzki ewoluował przez tysiące lat, na skutek czego straciliśmy lub nabyliśmy wiele cech czy umiejętności.

Niektóre nasze narządy i ich funkcje zwiększyły swoją rolę w funkcjonowaniu organizmu, inne, będąc zbędnymi, zaczęły zanikać. W naszych ciałach jest wiele narządów, które nie pełnią już żadnych funkcji.

1. Rynienka podnosowa

usta

Krótkie i płytkie zagłębienie biegnące w linii środkowej twarzy, od przegrody nosa do wargi górnej. U ludzi rynienka podnosowa nie pełni już żadnej funkcji, jednak pozostaje śladem po szczególnym momencie rozwoju embrionalnego.

2. Czkawka

broda

Czkawka zwykle jest niegroźnym, choć kłopotliwym objawem podrażnienia przepony. Pojawia się nagle i jest bardzo męcząca. Reakcja mózgu człowieka i płazów na czkawkę jest jednakowa.

3. Mięśnie podeszwy stopy

stopa

Mięśnie podeszwy mieszczą się na stopie. Naczelne używają ich do podnoszenia różnych przedmiotów. U ludzi nie pełni praktycznie żadnych funkcji.

4. Punkt Darwina

ucho

Ten mały szczegół znajduje się w tylnej, górnej części małżowiny usznej i występuje okazjonalnie u współczesnych ludzi. Możliwe, że w przeszłości dzięki temu słyszeliśmy dokładniej dźwięki.

5. Odruch chwytny

dziecko

Co się stanie, jeżeli dasz noworodkowi swój palec? Maluch go ściśnie. Po co człowiekowi ta umiejętność, przecież nie jest zbyt praktyczna. Mamy to po małpach. Wystarczy popatrzeć na małpy, których małe mają identyczny odruch. Pozwala to samicom małp na zarzucenie maleństwa na plecy. Dzięki odruchowi małpiątko chwyci sierść matki i nie spadnie z jej pleców, dzięki czemu samica i młode mogą się bez problemu poruszać.

6. Mięśnie małżowiny usznej

ucho 2

Pozwalają niektórym ludziom ruszać uszami, co jest fajną sztuczką, ale mało przydatną umiejętnością w życiu.

7. Nerw przeponowy

człowiek

Najdłuższy parzysty nerw wychodzący ze splotu szyjnego. Przepona unerwiona jest przez obie gałązki nerwu przeponowego. Pozostałość po rybach.

8. Mały palec u stopy

palce

Badania wykazują, że mamy pięć palców, ponieważ kiedyś nasi przodkowie musieli pokonywać duże odległości w pogoni za ofiarą. Dziś małe palce u stóp są bezużyteczne. Być może niebawem wcale znikną.

9. Mięsień Palmaris

ręka

Mięsień ten rozciąga się od łokcia do nadgarstka i zanikł już u około 11% współcześnie żyjących ludzi. Aby sprawdzić jego występowanie, należy wyciągnąć przed siebie rękę dłonią ku górze. Należy zamknąć dłoń w taki sposób, żeby móc naciskać palcem środkowym i serdecznym na kciuk. Jeżeli mamy ten mięsień to podczas naciskania na kciuk na nadgarstku powinno się uwypuklać ścięgno. Tysiące lat temu był pomocny przy wspinaniu się po drzewach.

10. Brak włosów na ciele

mężczyzna

Ludzie są jedynymi naczelnymi, które nie mają owłosienia na ciele. Być może w taki sposób nasz organizm bronił się przed pasożytami.

11. Gęsia skórka

skóra

Kiedy człowiek dostaje gęsiej skórki? Kiedy jest mu zimno lub gdy się boi. Zmoknięte i zmarznięte zwierzęta też dostają gęsiej skórki.

12. Zęby mądrości

zęby

Dawniej, gdy człowiek odżywiał się inaczej, były mu potrzebne. Jednak zaczęliśmy jeść bardziej delikatne, łatwe do pogryzienia pożywienie, zatem zęby mądrości są już tylko pamiątką po o wiele większej szczęce.

13. Kość ogonowa

13

Jest to pozostałość po ogonie. Dziś większość ssaków nadal wykorzystuje ją do utrzymania równowagi. Na świecie, jedno dziecko na tysiąc rodzi się właśnie z ogonem.

14. Trzecia powieka

oko

Różowy fałd w kąciku oka to resztka migotki. To pozostałość po kręgowcach, które żyjąc w wodzie, wykształciły trzecią powiekę. Mają ją ptaki, niektóre płazy, ryby.

15. Łagiewka sterczowa

kobiece

Stanowi odpowiednik rozwojowy kobiecej pochwy i bywa określany jako pochwa męska.

16. Oksydaza L-gulonolaktonowa

sok

Na skutek ewolucji organizm ludzki utracił zdolność do produkowania witaminy C. Badania wykazały, że w naszym organizmie jest nieaktywny gen Oksydaza L-gulonolaktonowa.

17. Męskie sutki

włosy

Męskie sutki nie pełnią żadnej funkcji, która mogłaby wspierać organizm mężczyzny w prawidłowym funkcjonowaniu. Przez pierwsze 60 dni życia zarodek rozwija się tak samo, zarówno w przypadku przyszłych dziewczynek, jak i przyszłych chłopców.

18. Migdałki

język

Migdałki mają chronić gardło przed szkodliwymi drobnoustrojami, które wdychamy, jednak w razie potrzeby mogą być wycięte, to w żaden sposób nie wpłynie na naszą odporność.

19. Trzynaste żebro

małpa

Nasi najbliżsi kuzyni, szympansy i goryle mają dodatkowy zestaw żeber. Większość z nas ma ich 12, ale niektórzy ludzie mają aż 13 żeber.

20. Włosy pod pachami

ewolucja

Istnieje teoria, że włosy pod pachami, były potrzebne naszym przodkom, ponieważ nie tylko "emitują" i wzmacniają nieprzyjemne zapachy ciała, ale także przekazują informację o potencjale seksualnym. Również nieprzyjemny zapach służył do odstraszania przeciwników.

21. Wyrostek robaczkowy

appendix21

Nasi przodkowie potrzebowali go do trawienia pokarmów roślinnych. Dziś człowiek może bez niego żyć. Ale zdaniem niektórych naukowców w naszym ciele pełni on funkcję magazynu bakterii ułatwiających trawienie.

22. Żebro szyjne

rzebra

Zestaw żeber szyjnych występuje u mniej niż 1% populacji. Niektórzy ludzie mają je tylko po lewej lub po prawej stronie, a niektórzy po obu. Niestety, ich występowanie często prowadzi do problemów z nerwami.

23. Część mięśni przy obojczyku

szkielet

Mały mięsień rozciągający się pod ramieniem był potrzebny w czasach, gdy człowiek chodził jeszcze na czworaka.

24. Mięsień piramidowy

śpina

Mięsień ludzki, który rozpoczyna się na spojeniu łonowym i kości łonowej, przed mięśniem prostym brzucha. Większość ludzi ma dwa takie mięśnie, 20% populacji nie ma przynajmniej jednego.

25. Narząd Jacobsona, narząd przylemieszowy

organ

Narząd Jacobsona występuje u wielu zwierząt, narząd zmysłu wykrywający szereg substancji chemicznych. Funkcjonuje u noworodków, ale dalsze jego stadium rozwojowe nie zostało dobrze poznane. Przeprowadzone badania sugerują, że jego funkcja u dorosłych osobników zanika.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty