25 tajemniczych znalezisk archeologicznych, których pochodzenia nie umiemy wyjaśnić

Nie zważając na to, że historia starożytna jest już dokładnie zbadana, jednak archeolodzy podczas wykopalisk ciągle trafiają na jakieś znaleziska, które odsłaniają nowe tajemnice przeszłości.

Istnieją pewne dziwne i tajemnicze odkrycia archeologiczne, które budzą spore zainteresowanie. Badacze jeszcze nie są w stanie ich dokładnie wyjaśnić. Jak na przykład został wzniesiony Stonehenge? Po co zostały stworzone rysunki z Nazca? Udzielenie odpowiedzi na te pytania mogą odkryć dla nas nowe możliwości. Jednak jak znaleźć na nie odpowiedź?

1. Rzymskie dodekaedry

Rzymskie dodekaedry

Rzymskie dwunastościany-dodekaedry stały się znane nie tak dawno – około 200 lat temu. Wykonane były w II-IV wielu albo i wcześniej, natomiast odkryto je dopiero w XIX wieku. Rzymskie dodekaedry – niewielkie, puste w środku obiekty z brązu albo kamienia, posiadające dwanaście płaskich, pięciokątnych ścian. Badacze obdarzyli rzymskie dwunastościany mnóstwem funkcji: podobno były to przybory geodezyjne albo religijne relikwia. Znajdowały się przy tym na terenach Europy Centralnej i Północnej.

2. Wielkie kręgi

Wielkie kręgi

Od ponad 90 lat wiadomo o istnieniu na Bliskim Wschodzie (Jordania, Syria, Arabia Saudyjska) wielkich kamiennych kręgów o nieustalonym pochodzeniu i przeznaczeniu. Mają one formę kamiennych murków wysokości kilkudziesięciu centymetrów, ułożonych na planie mniej lub bardziej foremnych okręgów o średnicy ok. 400 m. Przeznaczenie kręgów jest nieznane, archeolodzy nie są też pewni, kiedy powstały – być może w Epoce Brązu.

3. Miedziany Zwój

Miedziany Zwój

Zwój został odkryty przez archeologów w 1952 roku w grocie nr 3 niedaleko ruin Qumran w Izraelu. W przeciwieństwie do innych manuskryptów nie zawiera on tekstów literackich, ale listę miejsc, w których ukryto złote i srebrne przedmioty. Miejsce, w którym znajduje się złoto – to ruiny twierdzy w dolinie Achor.

4. Rongorongo

Rongorongo

Rongo-rongo – pismo używane dawniej do zapisu prawdopodobnie języka rapanui używanego na Wyspie Wielkanocnej. Pierwsze tablice zawierające teksty w języku rongorongo zostały odkryte przypadkowo w 1869 r. Badania mające na celu odczytanie pisma trwają nadal. Być może informacja zapisana na tych tablicach może wytłumaczyć przyczynę zniknięcia miejscowej cywilizacji.

5. Clava Cairns

Clava Cairns

Clava Cairns, to znajdujący się kilka kilometrów na wschód od Inverness, zespół prastarych kamiennych budowli, prawdopodobnie grobowców. Clava Cairns okryte jest mgiełką tajemnicy. Naukowcom trudno określić dokładny czas, w którym budowle te powstały, szacuje się, że nawet około 4000 r. p.n.e. Również nie wiedzą, do czego były przeznaczone – być może to groby prehistoryczne.

6. Göbekli Tepe

Göbekli Tepe

Licząca 12 000 lat świątynia, którą odkopano w Turcji, wydaje się być częścią znacznie większej, nieznanej dotąd starożytnej kultury. Najstarsza warstwa (III) zawiera słupy megalityczne połączone ścianami z wygrawerowanymi na nich zwierzętami.

7. Amerykańskie Stonehenge

Amerykańskie Stonehenge

Amerykańskie Stonehenge – stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta Salem na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Dokładna data powstania i przeznaczenie tego miejsca nie są jasne, ale istnieje na ten temat kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że używali go XVIII i XIX-wieczni miejscowi farmerzy, a być może mieszkali tutaj irlandzcy mnisi, którzy ukrywali się przed Wikingami.

8. Kamienne kule

Kamienne kule

Kamienne kule z Kostaryki – monolityczne rzeźby w kształcie kul wykonane przez człowieka, odkryte na obszarze Kostaryki. Lokalnie są nazywane Las Bolas, co dosłownie oznacza Kule. W większości zostały wykonane z granodiorytu – kwaśnej skały magmowej. Wokół kamiennych kul narodziło się wiele mitów. Być może pomagały podróżnikom nie zabłądzić, były swoistym drogowskazem.

9. Skarb i zniknięcie Sanxingdui

zniknięcie Sanxingdui

Uważa się, że skarb znaleziony w 1929 roku należał do przedstawicieli dynastii Sanxingdui, która mieszkała około 3 tys. lat temu w dolinie rzeki Minjing i zniknęła w tajemniczy sposób. Nikt nie zna przyczyn zniknięcia cywilizacji Sanxingdui. Historycy przypuszczają, że doszło do tego na skutek trzęsienia ziemi.

10. Rysunki z Nazca

Rysunki z Nazca

Naukowcy dotychczas nie wiedzą, po co i przez kogo został stworzony ten system linii.

11. Bateria z Bagdadu

Bateria z Bagdadu

Wiek tych znalezisk szacuje się na połowę III wieku p.n.e. Dzbanuszki miały w środku miedź i żelazo, prawdopodobnie stanowiły odpowiednik dzisiejszych baterii.

12. Derinkuyu

Derinkuyu

Derinkuyu to podziemne miasto w środkowej Turcji, położone w centralnej Anatolii. Założone zostało prawdopodobnie już we wczesnej starożytności. Wiadomo jest, że w III wieku n.e. podziemia te wykorzystywane były przez chrześcijan jako bezpieczne schronienie przed prześladującymi ich Rzymianami, a później Muzułmanami.

13. Całun Turyński

Całun Turyński

Całun Turyński jest kawałkiem tkanego ręcznie płótna, który ma 4 m 36 cm długości. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a charakter i umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii.

14. Podwodna piramida

Podwodna piramida

Piramidę odkryto w pobliżu Bank De João de Castro pomiędzy wyspami Terceira i São Miguel. Struktura mierzy sobie aż 8000 metrów kwadratowych u podstawy i około 60 metrów wysokości. Obiekt ze względu na swój wyjątkowy format mógł w przeszłości służyć do połowu ryby.

15. Stonehenge

Stonehenge

Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Najwyższe z kamieni mają 9 metrów wysokości, większość ma jednak około 4 metrów wysokości, waży ok. 25 - 40 ton. Zagadką pozostaje sposób transportu tych kamieni z odległego o 130 km kamieniołomu. Prawdopodobnie były one transportowane przy pomocy sań i rolek.

16. Hypogeum Ħal Saflieni

Hypogeum

Hypogeum Ħal-Saflieni – podziemna budowla z około 2500 roku p.n.e. Dokładne przeznaczenie hypogeum pozostaje do dziś nieznane. Początkowo prawdopodobnie pełniło funkcję sanktuarium, później zaś podziemnej nekropolii. W świątyni jest wyjątkowa Komnata Wyroczni. Jedno z najmniejszych pomieszczeń hypogeum cechuje się wyjątkowo dobrą akustyką.

17. Khatt Shebib

Khatt Shebib

Archeolodzy zastanawiają się nad przeznaczeniem Khatt Shebib, 150-km muru biegnącego w poprzek Jordanii. Nie wiadomo też, kiedy ani kto go zbudował. Ponieważ na zachód od Khatt Shebib widać więcej śladów działalności rolniczej niż na wschód od niego, archeolodzy sądzą, że mur mógł wyznaczać granicę między prehistorycznymi rolnikami i pasterzami.

18. Codex Gigas

Codex Gigas

Codex Gigas (pol. Wielki Kodeks, Wielka Księga) – największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Ze względu na wizerunek diabła kodeks jest również znany jako Biblia Diabła lub Diabelska Biblia. Zgodnie z legendą skryba był mnichem, który złamał regułę zakonną i został skazany na zamurowanie żywcem.

19. Kamienie w Puma Punku

Puma Punku

Puma Punku to część boliwijskiego kompleksu świątyń. Uważany jest za obiekt kultu cywilizacji Inków. Skalne bloki są wykonane tak precyzyjnie, że trudno uwierzyć, iż stworzyli je prymitywni ludzie, posługujący się metalowymi rylcami. W dzisiejszych czasach byłoby to niemożliwe!

20. Jaskinie Longyou

Jaskinie Longyou

Opisywane groty, które uważa się za pochodzące sprzed co najmniej 2000 lat, są jednym z największych podziemnych wykopalisk świata. Wysokość jaskiń w niektórych miejscach sięga 30 metrów. Pomieszczenia niepołączone są ze sobą. Między nimi znajdują się jedynie cienkie ścianki.

21. Superhenge

Superhenge

Koło Stonehenge odnaleziono Superhenge. W miejscu nazywanym Durrinton Wall, na terenie neolitycznej osady pod ziemią odkryto ok. 90 monolitów. Do badań użyto najnowocześniejszych czujników, które wykryły monolity ok. metra pod ziemią. Naukowcy przypuszczają, że to miejsce mogło być wykorzystywane do celów rytualnych lub jako scena.

22. Kamienne labirynty na wyspie Bolshoj Zayatsky

Kamienne labirynty

Powierzchnia wyspy wynosi około 3 km2. Na niej odkryto labirynty, zbudowane około 30 tys. lat temu. Archeolodzy zastanawiają się nad ich przeznaczeniem, przypuszczają, że były to ołtarze do składania ofiar.

23. Kamień z Concho

Concho

Enigmatyczny relikt sprzed 5000 lat. Wymiary tego starożytnego kamienia to 13mx8m. Wymiary tego starożytnego kamienia to 13mx8m. Znaczna jego część jest pokryta skomplikowanymi rzeźbami. Jednak naukowcy dotychczas nie mogą zrozumieć znaczenie tych rzeźb.

24. Nanotechnologia sprzed 300 000 lat w górach Ural

Nanotechnologia

W Rosji, w górach Ural odkryto bardzo małe przedmioty, m.in. w kształcie spirali, których pochodzenie do dziś nie jest jasne. Według naukowców te tajemnicze obiekty mogą być pozostałością po kulturze, która zdolna była do produkcji nanotechnologii. Najbardziej szokujący jest jednak fakt, że znalezione obiekty mogą liczyć sobie nawet do 300 000 lat.

25. Grobowiec z czaszkami z Sunkenu

Sunken

W grobowcu znaleziono 11 dziecięcych, męskich i kobiecych czaszek. Wszystkie czaszki były nabite na jeden kij. Na razie nie wiadomo, kto i po co przeprowadzał takie rytuały.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty