25 zadziwiających faktów o bliźniakach

Bliźnięta to znane, ale wciąż zadziwiające zjawisko. Poznano i udowodniono wiele faktów o bliźniakach, ale nauka ciągle nie jest w stanie ich wyjaśnić.

1. "Orange Is The New Black"

bliźniaki

W jednym z odcinków "Orange Is The New Black " o Sophii Burset jeszcze przed zmianą płci, na ekranie pojawia się muzyk M.Lamar, czyli brat bliźniak Laverne Cox.

2. Historia Davida Reimera

devid raymer

Mężczyzna urodził się jako Bruce Peter Reimer, jeden z dwóch chłopców będących bliźniakami jednojajowymi. W wieku 7 miesięcy podczas chirurgicznego zabiegu naprawy stulejki przez kauteryzację doszło do znacznego uszkodzenia prącia dziecka wskutek błędu lekarskiego. Szukając pomocy, rodzice dziecka skontaktowali się z naukowcem. W wyniku jego porady zdecydowano o usunięciu jąder, wstępnym zabiegu mającym na celu ukształtowanie kobiecych narządów rozrodczych oraz dalszym wychowywaniu dziecka jako dziewczynki. Zabiegi medyczne zostały wykonane, gdy pacjent miał około 2 lat. Od tego czasu dziecko wychowywane było jako Brenda. Wychowywane jako dziewczynka dziecko nie zaakceptowało tej roli. Mając 14 lat zdecydował, że chce żyć jako mężczyzna. Przyjął imię David. W wieku 25 lat ożenił się, przysposabiając troje dzieci swojej partnerki. W roku 2004 David Reimer, w wieku 38 lat, popełnił samobójstwo.

3. Starszy jest bliźniak, który urodził się jako drugi. Dlaczego?

kadewe

W 2007 roku pewna para w nocy z soboty na niedzielę powitała wyczekiwane bliźniaki. Jednak moment, w którym dzieci przyszły na świat, jest dość nietypowy. Bliźniaki urodziły się w nocy, podczas zmiany czasu z zimowego na letni. Chłopczyk przyszedł na świat o godz.1.32, jednak wtedy akurat miało miejsce przesunięcie czasu, więc dziewczynka, która urodziła się jako druga, jest o 26 minut starsza od swego brata (1.06). Więc chłopczyk urodził się jako pierwszy, jednak to jego siostra jest oficjalnie starszą.

4. Bliźniętom kradzież uchodzi na sucho

czas

Pod koniec stycznia 2009 roku ze słynnego domu towarowego KaDeWe w Berlinie skradziono biżuterię wartości 7 mln euro. Sprawcom udało się nie uruchomić systemu alarmowego. 27-letni bliźniacy zostali aresztowani w lutym w pobliżu miasta Rotenburg w Dolnej Saksonii. Ale bliźniaków zwolniono z aresztu. Na miejscu przestępstwa znaleziono wprawdzie ślady DNA, jednak niemożliwe jest ustalenie, do którego z braci ono należało. "Według dowodów, jakimi dysponujemy, przynajmniej jeden z braci brał udział we włamaniu, ale nie można było stwierdzić, który" – wyjaśniła w komunikacie berlińska prokuratura.

5. Rodzeństwo-kuzyni

wesele

Jeśli para bliźniaków kobiet urodzi dzieci od pary bliźniaków mężczyzn, to ich dzieci będą rodzeństwem i jednocześnie kuzynami.

6. Chang i Eng Bunker

Chang i Eng Bunker

Chang Bunker i Eng Bunker– bracia bliźniacy będący przykładem zroślaka. Od nich pochodzi termin bliźnięta syjamskie. W 1874 r. Chang zachorował na zapalenie oskrzeli i zmarł we śnie. Eng bez brata przeżył jedynie kilka godzin. Bunkerowie doczekali się licznego potomstwa (razem 21 dzieci). Szacuje się, iż obecnie na terenie całych Stanów Zjednoczonych żyje ok. 1500 potomków Changa i Enga.

7. Odsiedział za brata

Odsiedział za brata

W 1994 roku w Hrabstwie Ventura, Kalifornia brat odsiedział karę za swojego brata bliźniaka. Wymiar sprawiedliwości połapał się dopiero po wszystkim. Oprócz tego mężczyzna zamiast swego brata służył w wojsku w Korei.

8. Maratończycy oszuści

sport

Dwóch braci bliźniaków uczestniczyło w maratonie. W pewnym momencie jeden z bliźniaków zastąpił innego, kiedy ten był w toalecie. Oszustwo zauważył jedynie dziennikarz: ponieważ jeden brat miał zegarek na prawej ręce, a inny – na lewej.

9. Geny to potęga!

dzieci

Jack i Oskar zostali rozdzieleni tuż po narodzinach, kiedy ich rodzice się rozwiedli. Jack został wychowany jako Żyd w Trynidadzie, a Oskar dorastał w Niemczech. Poznali się dopiero w wieku 21 lat. Kiedy spotkali się po raz pierwszy, nosili identyczne kurtki i mieli podobną fryzurę. Obaj głośno kichali i każdy z nich przed skorzystaniem z toalety najpierw ją spłukiwał.

10. Bliźniaczy język

maluchy

Istnieje powszechne przekonanie, że bliźnięta tworzą własny język, którego nie rozumie nikt poza nimi, często nawet rodzice.

11. Nowy Rekord

dziewczynki

Emmy i Katy to niezwykłe bliźnięta. Urodzili się w odstępie 87 dni. Emmy przyszła na świat w 24. tygodniu ciąży, kiedy kobiecie odeszły wody. Specjaliści i rodzice stanęli przed trudnym wyborem i zdecydowali, że drugie dziecko pozostanie w brzuchu Marry. Katy przyszła na świat w 36. tygodniu ciąży.

12. Craniopagus parasiticus

Craniopagus parasiticus

Craniopagus parasiticus – rzadki typ bliźniąt syjamskich złączonych głowami. Craniopagus oznacza bliźnięta nierozdzielone złączone czaszkami, posiadające oddzielne pozostałe części ciała. Dzięki wspólnej tkance mózgowej oraz neuronom mózg jednego z bliźniaków może otrzymywać sygnały z mózgu drugiego z nich i na odwrót. Oznacza to, że jeden z nich może widzieć to, co widzi drugi.

13. Fioletowy motyl

Fioletowy motyl

Symbol fioletowego motyla na łóżku noworodka w szpitalu oznacza, że dane dziecko urodziło się z mnogiej ciąży, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. Niemowlę straciło braciszka lub siostrzyczkę, a rodzice – inne dziecko. Symbol znany jest na całym świecie, także w Polsce.

14. Czarno-białe bliźniaki

Czarno białe bliźniaki

Dziewczyny mieszkają w Wielkiej Brytanii. Za każdym razem muszą okazywać dowód osobisty, aby udowodnić, że są bliźniaczkami.

15. Mary-Kate i Ashley Olsen

olsen

Mary-Kate i Ashley Olsen są bliźniaczkami dwujajowymi, a nie jednojajowymi. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Dwujajowe: dwóch komórek jajowych zapłodnionych przez dwa plemniki.

16. Bliźniaki mające różnych rodziców

Bliźniaki mające różnych rodziców

Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Oficjalnie znanych jest jedynie 10 par bliźniaków, którzy mają dwóch ojców.

17. Okrutna tradycja

sparta

W społeczności zachodniej Afryki zabijano bliźnięta, gdyż uważano, że przynoszą one nieszczęście. Zazwyczaj chodziło o dziecko, które urodziło się jako drugie.

18. Drugie to wcale nie oznacza, że młodsze

razem

Częste porody bliźniacze są fenomenem wśród ludu Joruba w Zachodniej Afryce. Istnieją nawet tradycyjne imiona dedykowane tylko bliźniętom: Taiwo i Kehinde. Taiwo ("mający pierwszy smak świata") jest bliźniakiem, który widzi świat jako pierwszy, podczas gdy Kehinde ("przybywający jako drugi") widzi go po nim. Choć Taiwo rodzi się pierwszy, jest uważany za młodszego – wierzy się bowiem, że to starszy Kehinde wysyła go, by ten zobaczył, jak wygląda świat, a kiedy tylko słyszy płacz, Taiwo sam podążą za nim.

19. 1 na 10 000 osób

ładne

Transpozycja narządów wewnętrznych – wrodzona wada, w której obserwuje się lustrzane rozmieszczenie narządów, występuje rzadko. Średnio obserwuje się jeden przypadek na 10 000 osób. Wśród bliźniaków jedno dziecko ma normalne rozmieszczenie narządów, a drugie – lustrzane.

20. Bliźniaki, które się pobrały

Bliźniaki które się pobrały

To rodzeństwo zdecydowanie ma wyjątkową historię. Tych dwoje spotkało się, nie rozpoznali się (bo nawet nie wiedzieli, że mają jakieś rodzeństwo), ale za to zakochali się w sobie, a następnie wzięli ślub. Dopiero wiele tygodni po weselu odkryli, że są spokrewnieni.

21. Koty bliźniaków

koty

Robin i Brook Lopez nie tylko reprezentowali barwy Chicago Bulls, ale również razem mieszkali. Jednak później bracia postanowili zamieszkać oddzielnie, ponieważ ich koty nie mogły się "dogadać".

22. Najbardziej płodni rodzice

dzieciaki

Mieszkaniec Moskwy, Feodor Vassilyev, był niezwykle płodny. Razem z dwoma żonami spłodził 22 pary bliźniąt, 9 trojaczków i 4 czworaczków, co daje łącznie 87 dzieci!

23. Paradoks

Paradoks

Rodzice nazwali bliźniaków: Winner i Loser. Winner został policjantem, a Loser przestępcą.

24. Mężczyzna z bratem bliźniakiem w brzuchu

Mężczyzna z bratem

Mimo szczupłej postury 36-latek ma olbrzymich rozmiarów brzuch. Sanju Bhagat długo nie wiedział dlaczego. Aż pewnej nocy w roku 1999 zaczął mieć tak potworne duszności, że wydawało się, że umrze. Natychmiast trafił na stół operacyjny. Diagnoza była straszna: olbrzymiej wielkości rak. Operujący medycy zaczęli dokładniej przeszukiwać jamę brzuszną. Wewnątrz brzucha przerażeni lekarze odnaleźli kości, włosy, genitalia. Okazało się, że Sanju nosił w sobie zmutowane męskie ciało. Uczeni ustalili, że w ciele Hindusa podczas życia płodowego został uwięziony jego brat bliźniak. Kiedy zaczął zagrażać życiu mężczyzny, trzeba go było usunąć.

25. Zespół Downa

Zespół Downa

Są bliźniaki, wśród których tylko jedno dziecko cierpi na zespół Downa.

źródło:Kickassfacts
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty