25 zakazanych miejsc na świecie

Nawet trudno sobie wyobrazić, ile na naszej planecie jest zdumiewających atrakcji. Większość z nich można zobaczyć na własne oczy. Jednak są miejsca, które mimo wszystko pozostaną dla zwiedzających zamknięte albo przynajmniej są dostępna zaledwie dla garstki osób.

W niniejszym zestawieniu 25 zakazanych miejsc na świecie, których zwykli śmiertelnicy niestety nigdy nie zobaczą.

1. Jaskinia Lascaux, Francja

Jaskinia Lascaux

Ściany jaskini zdobi około 600 malowideł, które pochodzą z różnych epok (zaczynając od paleolitu). Obecnie ze względu na ochronę tak cennego znaleziska grota została zamknięta dla turystów. Wydychany przez nich CO2 miał destrukcyjny wpływ na obrazy.

2. Sentinel Północny, Andamany

Sentinel Północny

Lud tubylczy (Sentinelczycy), który mieszka na wyspie, reaguje w dość agresywny sposób na każdą próbę zbliżenia się do niego, dlatego lepiej nie odwiedzać tej wyspy.

3. Chram Ise Jingū, Japonia

Chram Ise Jingū

Chram shintō poświęcony bogini słońca Amaterasu. Zgodnie z tradycją, chramy są rozbierane i odtwarzane co 20 lat.

4. Klub 33, Disneyland

Klub 33

Opłata inicjacyjna do klubu wynosi 25 000 $, a członkowie muszą uiszczać roczną opłatę w wysokości 10 000 $.

5. Metro-2, Moskwa

Metro 2

Tajny system metra, zbudowany jeszcze za czasów Stalina. System był przeznaczony jedynie dla uprawnionych członków aparatu władzy. Nikt do końca nie wie, czy on tak naprawdę istnieje.

6. Mount Weather, Wirginia

Mount Weather

Bunkier Mount Weather w Wirginii przeznaczony jest dla najważniejszych osób w państwie. Posiada m.in. pokoje, salę obrad i pomieszczenie do przechowywania dzieł sztuki. Położony jest w odległości 48 mil od Waszyngtona.

7. Tajne Archiwa Watykanu, Włochy

Tajne Archiwa Watykanu

Archiwa można nazwać tajnymi, ponieważ nie ma do nich dostępu każdy, a jedynie czynny naukowiec. Być może w archiwach nie ma żadnych sekretnych dokumentów. Wygląda na to, że zostały wymyślone przez zwolenników teorii spiskowych.

8. Klub gentlemanów White’s, Wielka Brytania

White s

Spotykają się tu wyłącznie członkowie klubu, by wypić drinka, pogadać o polityce. Jest zamknięty dla kobiet. Członkami klubu są tylko najbogatsi, którzy w dodatku powinni należeć do rodziny królewskiej.

9. Pokój 39, Północna Korea

Pokój 39

Wygląda na to, że nielegalna działalność Pokoju 39 przynosi najwyższym przywódcom północnokoreańskim około miliarda dolarów rocznie, chociaż Północna Korea nie jest najlepiej rozwijającym się krajem na świecie.

10. RAF Menwith Hill, Wielka Brytania

RAF Menwith Hill

Baza sił lotniczych Wielkiej Brytanii wyposażona jest w najnowszy sprzęt. Oprócz tego posiada system wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi.

11. Coca-Cola Vault, Georgia, USA

Coca Cola Vault

Ogromny skarbiec, w którym jest przechowywana formuła Coca-Coli. Nikt nie wie, jaki to właściwe składnik przepisu sprawia, że ten napój jest tak szalenie popularny na całym świecie.

12. Strefa 51, Nevada

Strefa 51

Strefa 51 to jedno z najbardziej strzeżonych miejsc na ziemi. Amerykańska baza wojskowa, której pracownicy nawet do końca nie wiedzą, co się tam dzieje.

13. Mieżgorje, Rosja

Mieżgorje

Przedstawiciele NATO uważają, że w tym mieście zamkniętym Rosjanie przechowują broń jądrową. Z pewnością można powiedzieć tylko to, że służby specjalne "neutralizują" każdego, kto się interesuje tym miastem.

14. Wyspa węży, Brazylia

Wyspa węży

Na terenie wyspy znajduje się tysięcy węży. Na wyspie nie występują żadne ssaki, gnieżdżą się natomiast na niej ptaki, stanowiące pożywienie węży. Zaatakowany przez nich człowiek może umrzeć w ciągu godziny.

15. Surtsey, Islandia

Surtsey

Stosunkowo młoda wyspa wulkaniczna, która powstała na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej. Obecnie tylko nielicznym naukowcom zezwala się na lądowanie na wyspie, która jest rezerwatem przyrody.

16. Google Data Center, Oregon

Google Data Center

To miejsce, w którym działają serwery odpowiedzialne za wszystkie usługi Google, dlatego jest jednym z najpilniej strzeżonych obiektów na świecie, do którego mają dostęp tylko nieliczni pracownicy.

17. Grób Qin Shi Huang, Chiny

Grób Qin Shi Huang

Turyści mają jedynie możliwość podziwiać legendarną Terakotową Armię. Odkopano tysiące posągów, jednak sam grób pierwszego cesarza nie został jeszcze odkopany. Archeolodzy obawiają się, że mogą zniszczyć znajdujące się w jego wnętrzu przedmioty.

18. Skarbiec Banku Anglii, Londyn

Skarbiec Banku Anglii

Nazwiska pracowników, którzy mają dostęp do 90-centymetrowego klucza do schroniska, trzymane są w ścisłej tajemnicy.

19. Globalny Bank Nasion, Norwegia

Globalny Bank Nasion

Bank przechowujący na czarną godzinę setki tysięcy nasion. W przypadku zagłady ludzkość będzie miała nasiona, która można będzie na nowo zasiać.

20. Bohemia Grove, Kalifornia

Bohemia Grove

Jest to ściśle strzeżone miejsce dorocznych lipcowych spotkań członków Bohemian Club. Spotykają się tu wyłącznie członkowie klubu, by nieco sobie pogadać, wypić drinka i przeprowadzić tajemnicze obrzędy.

21. Pine Gap, Australia

Pine Gap

Australijski ośrodek badawczy, który powstał dla śledzenia stacji satelitarnych. Uważa się, że USA i Australia kontrolują wszystkie satelity szpiegowskie z Pine Gap.

22. Arka Przymierza, Etiopia

Arka Przymierza

W kościele Matki Bożej z Syjonu (kaplica Arki) według tradycji znajduje się Arka Przymierza. Nikomu nie wolno przekraczać progu świątyni, oprócz mnicha, z którym tylko nieliczni mogą rozmawiać.

23. Strefa Zakazana Woomera, Australia

Strefa Zakazana Woomera

Obszar militarny (poligon) zarządzany przez Royal Australian Air Force, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że jest to strefa zakazana.

24. Prypeć, Ukraina

Prypeć

Pobyt tam nadal wiąże się z ryzykiem, ponieważ teren wciąż jest zakażony. Dopuszczalne normy promieniowania przekraczają kilkadziesiąt razy. Chociaż dla fanów mocnych wrażeń Prypeć stanowi popularną atrakcję turystyczną.

25. Rów Mariański, Ocean Spokojny

Rów Mariański

Nie jest to teren zakazany. Raczej jest to miejsce trudno dostępne, które rzadko jest odwiedzane przez turystów.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty