25 zwierząt, których prawie nie spotkasz na wolności

W dzisiejszych czasach planeta ciągle boryka się z poważnymi problemami: niekontrolowane przeludnienie, katastrofalne zanieczyszczenie i przerażające zmiany klimatu.

Z powodu podobnych oddziaływań z każdym rokiem coraz więcej zwierząt staje się zagrożonych lub wyginiętych w ogóle. I nie mówimy tu o jednym osobniku – lecz o całym gatunku! Zastanów się, dziś zniknięcie niektórych gatunków występuje 1000 razy szybciej, niż powinno to odbywać się w środowisku naturalnym. Zatem przyszłe pokolenia nie zobaczą wielu zwierząt, których udało nam się spotkać w młodości. W tym poście nie zobaczysz głośnych oświadczeń i żądań zachowania i ochrony naturalnego dziedzictwa. Pokażemy ci 25 zdjęć zwierząt, które dziś już praktycznie nie występują na wolności. A wszystko "dzięki" ludziom!

1. Lithobates sevosus

Lithobates sevosus

Znana w świecie naukowym jako żaba Lithobates sevosus z Mississippi jest bardzo rzadką przedstawicielką fauny planety. Kiedyś ta ciemna, średniej wielkości żaba była częstym zjawiskiem w Alabami, Missisipi i Luizjanie. Na dzień dzisiejszy liczebność tego gatunku żaby wynosi 250 osobników, zamieszkujących dwa stawy w południowym Missisipi.

2. Kondor kalifornijski

Kondor kalifornijski

Kondor kalifornijski jest największym ptakiem w Ameryce Północnej. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 3 metry. W 1987 roku ten wspaniały ptak wyginął na wolności. Ostatnie 27 osobników były złapane i umieszczone w sztucznym środowisku w ramach programu hodowli w niewoli. Po 4 latach ptaki zostały wypuszczone do naturalnego środowiska, ale do dnia dzisiejszego populacja kondorów jest znikomo mała.

3. Leniwiec trójpalczasty

Leniwiec trójpalczasty

Znany również jako leniwiec karłowaty, leniwiec trójpalczasty – jest to najbardziej zagrożony gatunek leniwców w naturze. Rzecz w tym, że gatunek ten ma dość ograniczony zasięg. Leniwiec trójpalczasty mieszka na małej wyspie na morzu Karaibskim Escudo de Veraguas. Cała populacja tego gatunku liczy około 80 osobników.

4. Wilk meksykański

wilk

Wilk meksykański jest podgatunkiem szarego wilka. Kiedyś były ich tysiące w Stanach Zjednoczonych, ale w połowie lat siedemdziesiątych zostały zniszczone, pozostały tylko te, które były w ogrodach zoologicznych. W 1998 roku mała grupa wilków meksykańskich została wypuszczona na wolność, ale liczba wilków znacząco się nie zmieniła.

5. Bielik madagaskarski

Bielik madagaskarski

Bielik madagaskarski jest dużym ptakiem, występującym w północno-zachodniej części Madagaskaru. Rozpiętość skrzydeł sięga 180 cm, a waga – 3,5 kg. Będąc pod stałym zagrożeniem zniszczenia, obecna populacja tego ptaka liczy tylko 120 par.

6. Żółw madagaskarski (Astrochelys yniphora)

Żółw madagaskarski

Jeszcze jednym niezwykle rzadkim gatunkiem zagrożonych zwierząt Madagaskaru jest żółw madagaskarski. Charakterystyczną cechą tego gatunku żółwia jest piękny pancerz. Cierpiąc z powodu niszczenia siedlisk i stałego polowania, żółw madagaskarski ginie, jego liczba na dziś wynosi 200 osobników.

7. Singapurski krab słodkowodny

Singapurski krab

3-centymetrowy singapurski krab słodkowodny jest gatunkiem zagrożonym. W 1986 roku ten mały krab został znaleziony w płynących potokach w lasach Singapur. Ale szybka urbanizacja państwa doprowadziła do zagrożenia i prawie całkowitego jego wyginięcia.

8. Koń Przewalskiego

Koń Przewalskiego

Koń Przewalskiego jest ostatnim zachowanym podgatunkiem konia dzikiego. Kiedyś ten gatunek miał zginąć całkowicie (głównie z powodu krzyżowania z końmi domowymi). Ale z czasem naukowcom udało się zwiększyć populację tych zwierząt w niektórych regionach Mongolii.

9. Papużka ostrosterna (Lathamus discolor)

Papużka ostrosterna

Papużka ostrosterna z Australii – oszałamiająco piękna, neiewielka papuga o jastrawym kolorze piór. Ptaszek rozmnaża się tylko w Tasmanii, a następnie przelatuje przez cieśninę do Bassa przez cieśninę Bass do kwitnących eukaliptusów w Australii. Drapieżniki i niszczenie siedlisk to główne powody, dla których populacja naturalna gwałtownie spadła.

10. Piła drobnozębna

Piła drobnozębna

Piła drobnozębna o długości 7,5 m występuje w wodach przybrzeżnych, lagunach, ujściach rzek i jest największym przedstawicielem swojego rodzaju. Mająca dziwny wygląd piła drobnozębna z powodu powszechnego polowania i kłusownictwa jest na skraju wyginięcia.

11. Puma płowa, czyli pantera florydzka

Puma płowa

Rzadki podgatunek pumy – pantera florydzka – to jeden z najbardziej znanych przykładów wyginięcia zwierząt. W 1970 roku liczebność tego gatunku wynosiła zaledwie 20 osobników. Wysiłki na rzecz ochrony liczby dały wynik pozytywny, i populacja gatunku wzrosła. Choć do tej pory puma musi walczyć o przetrwanie na wolności.

12. Szmaragdzik honduraski

Szmaragdzik honduraski

Szmaragdzik honduraski wpisany jest na listę najrzadszych ptaków świata. Ten piękny ptak – to zagrożony gatunek kolibra, który mieszka tylko w tropikalnych lasach i zaroślach. Dlatego niszczenie lasów tropikalnych prowadzi do zmniejszenia liczby szmaragdzika honduraskiego. Jeśli w najbliższym czasie lokalne władze nie podejmą żadnych działań dla ratowania tego gatunku, to wkrótce stracimy go na zawsze.

13. Nosorożec jawajski

Nosorożec jawajski

Najrzadszym dużym ssakiem na świecie jest nosorożec jawajski, którego liczebność na dzień dzisiejszy wynosi zaledwie 60-70 osobników w parku narodowym w Indonezji. Kiedyś gatunek ten został rozpowszechniony w Południowo-Wschodniej Azji, Chinach i Indiach, ale kłusownictwo i niszczenie siedlisk doprowadziły do tego, że nosorożec jawajski znalazł się na skraju wyginięcia.

14. Ibis olbrzymi

ibis

Gigantyczny ibis, osiągając długość 106 cm, jest największym przedstawicielem wśród ibisów. Niestety, ten ptak jest również narażony na ogromne niebezpieczeństwo. Obecnie zachowało się tylko kilka osobników, których populacja gwałtownie spada z powodu polowań, zamieszek i wylesiania.

15. Wojownik wspaniały (Stephanoaetus coronatus)

orzeł

Przez długi czas wojownik wspaniały był uważany za wymarłego ptaka, a dopiero w 1960 roku to stwierdzenie było w uznane za błędne. Drapieżny ptak średniej wielkości występuje w tropikalnych lasach Madagaskaru, ale jest zagrożony z powodu intensywnego wycinania lasów.

16. Goryl górski

Goryl górski

Jeden z podgatunków wschodniego goryla – goryl górski – cierpi z powodu kłusownictwa, niszczenia siedlisk i częstych chorób. Z tych powodów goryl górski jest rzadkim zwierzęciem, które dziś można spotkać tylko w dwóch miejscach na świecie: w górach Virunga (Afryka Środkowa) i w parku Narodowym Bwindi (Uganda).

17. Sęp plamisty, sęp Rüppella (gyps rueppelli)

Sęp plamisty

Najwyżej latający ptak na świecie - sęp Rüppella – jest w stanie wykonywać loty na wysokości 11 300 m nad poziomem morza. Ich miejscem zamieszkania jest region Sahel w Afryce, gdzie można było zobaczyć tych ptaków przez cały. Ale z powodu ciągłego niszczenia środowiska i zatrucia tych ptaków zostało bardzo mało na całej planecie.

18. Straszyk z Lord Howe (Dryococelus australis)

Straszyk

Straszyki – to wielkie nocne owady, które kiedyś były powszechne na wyspie Lorda Howe'a w Australii. Niestety myszy i szczury, które pojawiły się na wyspie, zniszczyły tego typu owady. Do niedawna straszyki były uznawane za wymarłe. Dopiero niedawno na wulkanicznej wyspie Bol Pyramid znaleziono żywe okazy.

19. Amurski kot lamparci (Panthera pardus orientalis)

Amurski kot lamparci

Również znany jako dalekowschodni kot leśny jest bardzo rzadkim gatunkiem z rodziny kotów, zagrożonym wyginięciem. Głównie zamieszkuje w umiarkowanych lasach Południowo-Wschodniej Rosji i Północno-Wschodnich Chin. W 2015 roku liczba amurskich kotów wynosiła 60 osobników, żyjących w naturalnym środowisku.

20. Drop olbrzymi (Ardeotis kori)

Drop olbrzymi

18-kilogramowy indyjski drop olbrzymi jest uważany za jednego z najcięższych wśród latających ptaków na świecie. Niszczenie siedlisk i kłusownictwo doprowadzili ten gatunek do wyginięcia – w niektórych częściach Indii i Pakistanu przetrwało zaledwie 200 osobników. Niedawno zostały podjęte działania w celu zachowania populacji tego rzadkiego ptaka.

21. Krokodyl syjamski (Crocodylus siamensis)

Krokodyl syjamski

Krokodyl syjamski jest wpisany do Czerwonej Księgi jako gatunek zagrożony. Mimo wielu udanych programów ochrony tego gatunku, na świecie istnieje zaledwie 250 osobników. Z powodu intensywnych polowań i niszczenia siedlisk krokodyl syjamski jest na skraju wyginięcia.

22. Gibbon z Hainan

Gibbon z Hainan

Ze wszystkich 504 gatunków naczelnych na świecie najbardziej rzadki występuje tylko na jednej tropikalnej wyspie w Południowych Chinach. Na wyspie Hainan znajduje się niewielki fragment lasu, w którym mieszka zaledwie 25 ginących gibbonów z Hainan. Wylesiania i polowanie – główne przyczyny szybkiego zmniejszenia liczebności tego gatunku naczelnych.

23. Hirola okularowa (Beatragus hunteri)

Hirola okularowa

Hirola okularowa jest najbardziej rzadką antylopą w świecie, występuje w północno-wschodniej Kenii i Południowo-Zachodniej Somalii. W 1980 roku wirusowa choroba zabiła 85-90% istniejących osobników i od tamtej pory ten gatunek stara się przetrwać. Na dzień dzisiejszy liczba hiroli okularowej wynosi 500 osobników dorosłych.

24. Modroara hiacyntowa, ara hiacyntowa (anodorhynchus hyacinthinus)

ara hiacyntowa

Modroara hiacyntowa, czyli ara hiacyntowa była po raz ostatni widziana w 1960-xx wieku, dlatego wiele przyrodników uważa, że to jest wymarły gatunek. Jednak nie wszystkie siedliska zostały dokładnie zbadane, i pozostaje nadzieja, że mała liczebność ar hiacyntowych jeszcze się zachowała.

25. Morświn kalifornijski (Phocoena sinus)

Morświn kalifornijski

Zamieszkujący płytkie wody Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku morświn jest najrzadszym ssakiem morskim na świecie. Niestety, do 1958 roku nie odnotowano żadnego żywego osobnika. A po upływie pół wieku ryzykujemy utratę go na zawsze. Przede wszystkim morświn cierpi z powodu nielegalnych połowów.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty